Měsíček jako zelené hnojení do každé zahrady

Líbí se vám zářivé barvy měsíčku, ale dosud jste se neodhodlali k tomu ho pěstovat? Velká škoda. Měsíček lékařský pěstuji již několik let a nemohu si ho vynachválit. Kromě jeho úžasných léčivých vlastností ale vidím jeho největší výhodu v obohacení půdy.

Působí totiž jako zelené hnojení.

Nejen, že po něm půda doslova pookřeje, ale měsíček dokonce dokáže odpuzovat škůdce tím, že chrání okolní rostliny podobně jako třeba aksamitník (afrikán).

Pojďme se podívat, proč stojí za to občas na zahrádku měsíček pořídit.

1/ Měsíček přitahuje užitečný hmyz

Nádherně žluté květy měsíčku poskytují dostatek nektaru a pylu, který přitahuje včely, motýly nebo třeba slunéčka sedmitečná. A protože květy měsíčku kvetou opravdu neustále po celé léto, máte na zahrádce zaručený dostatek užitečného hmyzu po celou sezónu.

2/ Měsíček odpuzuje škůdce

Mám vyzkoušené, že měsíčky působí jako jakási past na chytání škůdců, jako jsou mšice nebo molice tím, že produkují lepkavou mízu, která je pro ně přitažlivější a chutnější než plodiny v okolí. Pokud tedy měsíček vysejete kolem záhonů se zeleninou, budete mít jistotu, že se všichni škůdci dál nedostanou, protože je zachytí pás lepkavých měsíčků. Podobně, pouze bez lepkavých tekutin, působí afrikány (aksamitník). Ty ale odpuzují hmyz svou vůní.

3/ Měsíček chrání půdu

Měsíček roste zvláště dobře po celou sezónu, protože má silné vláknité kořeny. Vytváří hustý porost, a tudíž jej můžeme použít jako krycí plodinu nebo jako živý mulč k ochraně půdy. Jednoduše zasejte semena měsíčku na podzim pro jarní krycí plodinu (mulč), nebo zasejte semena v polovině léta pro podzimní krycí plodinu kvůli ochraně půdy po celou zimu. Já se přiznám, že nechávám měsíček na záhonu vždy dva roky po sobě a pak změním stanoviště.

4/ Měsíček rozzáří váš záhon

Na kvetoucí žluté a oranžové barvy měsíčku je opravdu nádherný pohled. Září na záhonu po celé léto a ještě můžeme pozorovat motýly, kteří krouží kolem nich.

5/ Měsíček má známé léčebné účinky

Měsíček má silné protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky a často se používá ke zklidnění mnoha kožních onemocnění, včetně odřenin, modřin, včelího bodnutí, hmyzího kousnutí, plísňových infekcí, ekzému a vyrážky.

Proto každoročně používám čerstvé květy na výrobu měsíčkového oleje

Stačí do sklenice naskládat čerstvé květy a zalít kvalitním olejem. Pak už jen stačí nechat v uzavřené sklenici měsíc louhovat, poté přecedit do nějakých krásných lahviček a můžete používat po celý rok. Já olej nedávám ani do lednice, mám ho při pokojové teplotě a vydrží až do jara.

Olejíčkem můžeme potírat rovněž oblast podbřišku nebo prsou před nástupem menstruace, díky jeho protizánětlivým účinkům vtíráme rovněž na místa, kde hrozí zánětlivé ložisko.

6/ Měsíček jako zelené hnojení

Pokud tyto nežádoucí rostlinky na podzim včas zaryjete do půdy, buďte si jistí, že jste pro vyčerpanou a unavenou půdu udělali velké plus. Měsíček dokonce dokáže chránit půdu před invazí háďátek a dalších půdních škůdců. Po zapravení rostlin do půdy byste měli vysévat další osivo nejdříve za dva týdny.

Věřím, že si tuto nenáročnou rostlinku oblíbíte stejně tak jako já a bude vám k užitku. Nebo zkuste třeba divokou zahradu. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.