Návrhy, jak zakrýt starou zeď

Potřebujete nápady, jak zakrýt nevzhledné zákoutí nebo starý plot či zeď?

Na tuto myšlenku mě přivedla skutečnost, že soused mé matky vymyslel na jejím pozemku takto „efektní“ okap, který vede téměř přes celou zahradu do kanálu před dům. Vypadá to hrozně a celou zimu jsem vymýšlela a dumala nad druhy rostlin, které by to překryly.

Jedná se o jihozápadní stranu, kam jdou po většinu dne sluneční paprsky, a tudíž by byla škoda nevyužít tento prostor pro druhy milující slunce a teplo. Nabízí se možnost vybudovat treláž a nechat ji popnout vinnou révou. Ale vzhledem k tomu, že ta se nám již pne na jiném místě, zvolila jsem několik odlišných variant.

Varianta A (Zdroj obrázku www.pinterest.com)

Zdroj obrázku: Pinterest

Jedná se o záhon, u kterého musíte počítat s údržbou. Což já miluju, protože koukat se celou sezónu na krásně rostlé konifery a jehličnany mě moc neuspokojuje, neboť se musím pořád hrabat v zemi.

Varianta A

Je pro nás, kteří si neustále hledáme práci a koukáme, kdy už co pokvete a nemůžeme se dočkat nádherné záplavy květů a vůní.

Jsou zde osázené známé druhy rostlin, i když i někoho už možná upadly v zapomnění. Ale dřívě byly tyto druhy hojně vidět v zahrádkách a dělaly po celé léto spoustu parády. Jsou to vesměs druhy vhodné pro slunná stanoviště či polostín, jedná se o trvalky místy letničky, které nevyžadují žádnou náročnou péči, ale je nutné se o ně během léta párkrát postarat (odstřihávat zvadlé květy, stonky, atd.).

Budeme sázet v podstatě ve třech „řadách“

Vzadu u zdi by měly převažovat druhy vysokého vzrůstu, na obrázku vidíte jednoleté ostrožky (Consolida regalis), stračky (Delphinium), můžete vsadit i na vlčí bob (Lupina), který udělá velkou nádheru po celé léto, ale pozor, časem se rozrůstá do okolí. Pokud byste chtěli nahradit letničky ostrožek trvalkami, můžete použít zahradní ibišek (Hibiscus), který kvete opravdu celé léto a je velmi oblíbenou trvalkou.

Dozadu rovněž přijde řebříček tužebníkovitý, který má krásné žluté květy a kvete po celé léto. Nenechte se zmást názvem, řebříček je vyššího vzrůstu oproti tomu přírodnímu a tvoří ucelené porosty, bránící prorůstání plevelu.

Řadu před bude tvořit žlutě kvetoucí kamzičník (Doronicum), který kvete brzy zjara a rozsvítí celou zahradu. Mezi ně přidáme stálezelený zimostráz (Buxus), který si můžeme zastřihávat podle chuti do pažadovaného tvaru. Roste sám bez jakékoliv náročné péče. (Zrovna včera jsem byla nakupovat nějaké rostlinky v zahardnickém centru a když jsem viděla ty ceny, které chtějí za jeden nenáročný Buxus, tak jsem nevěřila vlastním očím).

Mezi ně vsadíme dvakrát zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) v bílé nebo modré variantě. Dorůstá do výšky až 100 cm, takže se krásně zapojí do kompaktního porostu s ostatními druhy. A jednu rostlinku rozchodníku nádherného (Sedum spectabile) s velkými růžovými květy, které lákají motýly.

Dopředu, tedy do první řady přijde řada kakostů, kterých je nepřeberné množství druhů, patří mezi trvalky a jsou vhodné i pro začátečníky. Mezi vsadíme šedivě ojíněný čistec (Stachys), opět Buxus a nádherně vonící večernice (Hesperis), kterou můžeme pro svůj vyšší vzrůst (až 100 cm) umístit i na vzdálenější místa záhonu. Její květy se rozvíjí v podvečer a lákají večerní motýly.

Varianta B 

Pro snazší a nenáročnou údržbu můžeme zvolit variantu poskládanou převážně z jehličnanů, vhodnou na stinná místa. Jsou zde zakomponovány plazivé druhy jehličnanů, které nám zakryjí půdu a zabrání prorůstání plevelu.

Zdroj obrázku: Pinterest

Tato varianta je samozřejmě mnohem vyšší než předchozí květinová, ale hodí se pro stinná místa v zahradě nebo podél plotu. Pokud nechcete trávit čas opečováváním trvalkového záhonu, je tato varianta pro vás ideální.

Zadní řadu tvoří vysoké jehličnany: jedlovec kanadský (Tsuga canadensis), borovice vejmutovka (Pinus strobus), smrk pichlavý (Picea pungens) a smrk sivý (Picea glauca). Nezapomeňte, že jde o stromy, které potřebují mezi sebou minimálně 1,5 m rozestupy. Je dobré je nenechat vyrůst do několikametrové výšky, protože by dole zůstal pouze holý kmen a netvořil by se kompaktní porost.

Před nimi jsou osázené tři kusy jalovce skalního (Juniperus scopulorum).

Přední řadu zaujímá jalovec čínský (Juniperus pfitzeriana aurea), po dvou kusech dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii), který zahradu zpestří svou červenou barvou. Dále cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) a zakrslá forma smrku (Picea abies „Nidiformis“), smrk pichlavý – opět zakrslá forma (Picea pungens „Blue“) a modrá forma jalovce šupinatého (Juniperus squamata „Blue Star“).

V popředí pak půdu pokrývá zběhovec plazivý (Ajuga reptans), což je nízká plazivá trvalka z čeledi hluchavkovitých, která roste do výšky max. 20 – 25 cm.

Další varianty

Pokud potřebujete nápad pro stinnou variantu, ale nechcete vysazovat jehličnany, můžete zkusit hortenzie, rhododendrony, svídu nebo kalinu. Možností je opravdu hodně a všechny se sem nevejdou.

Tak možná zase někdy v dalším článku. 🙂

Zdroj úvodního obrázku: Pinterest

Potřebujete inspiraci na zahradu v přírodním stylu s květinovou loučkou a květinovými záhony se suchu odolnými rostlinami? – inspirace zde.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Zakrývačka napsal:

    Dobrý den,
    moc krásné návrhy 🙂 Jak bude zhruba široký ten první? Také bych chtěla zakrýt nehezkou sousedovu zeď, jen je strašně dlouhá…
    Děkuji a přeji pěkné jarní dny,
    Míša N.

    • Jiřina Koppová napsal:

      Dobrý den, Míšo,

      ten první návrh, tedy s těmi kvetoucími rostlinami, je široký tak kolem 3 metrů. Pokud potřebujete zakrýt větší prostor, navrhuji ten nákres třeba 2x zopakovat. Ono totiž dobře vypadá, pokud skladbu rostlin v zahradě opakujeme, je to pak takové „přírodní“, jako když to tam roste odjakživa samo. 🙂 Ne jako když máte ode všeho všechno a je z toho pelmel, oko neví, kam se podívat dřív. Jsem zastáncem umírněného a decentního záhonu, který je harmonicky vyvážený.
      Takže klidně rostliny opakujte, uvidíte že to na vás bude působit dobře. 🙂

      Snad jsem Vám pomohla.
      Hezký víkend, Jiřina

  2. Jana Škrobianová napsal:

    Mně se líbí návrh s jehličnany. Na jak velký prostor to prosím je?

    • Jiřina Koppová napsal:

      Dobrý den,
      jak uvádím v textu, je třeba počítat u vysokých jehličnanů (v pozadí) s prostorem na každý kus kolem 1,5 m, tedy celková šířka se pohybuje v rozmezí cca 6 m.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.