Vláknina

a její význam pro zdravé trávení

Co to je vláknina?

Vláknina je součást potravy rostlinného původu a je sama o sobě obtížně stravitelná. 

Vyskytuje se jako přirozená součást rostlin, zastoupená v rostlinách v různé míře. Některé rostliny mají nejvíce vlákniny v plodech (ovoce), semenech (oves, pohanka, žito, cizrna, fazole), jiné zase v kořenech či bulvách (mrkev, celer, cibule, řepa, kedluben, čekanka), hlízách (brambory, batáty) nebo listech případně celých nadzemních částech (salát, rukola, jitrocel, pórek, fenykl, chřest) apod.

Neuškodí nám to, že je obtížně stravitelná?

Obtížně stravitelnou vlákninu se totiž snaží naše tělo vyloučit ven, a proto je díky vláknině strava ve střevech mnohem kratší dobu než u jiných zdrojů potravin. Tím pádem natrávená potrava nesetrvává ve střevech příliš dlouho, nezahnívá a nepůsobí zdravotní obtíže.

 

Příroda tedy vše zařídila tak, abychom mohli spokojeně a přirozeně trávit, bez dalších problémů a komplikací. 

Bohužel asi nepočítala s tím, že se budeme živit uměle vyrobenými potravinami, se kterými si mnohdy za ta léta naše tělo nedokáže poradit a které mu způsobují nadměrné množství usazenin ve střevních záhybech. Díky tomuto zanesení našeho tlustého střeva nemohou být užitečné látky a minerály vstřebávány zpět do krve a jsou vylučovány ven z těla.

Tělo je pak ochuzeno o spoustu zdravých a cenných vitamínů, které sice přijímáme v potravě, ale naše tělo je přes nánosy na stěnách tlustého střeva nedokáže zužitkovat.

Běžná doba trávení klasické potravy ve střevech je zhruba 20 - 30 hodin i více (podle typu potravy). Nejdelší dobu je v našich střevech potrava průmyslově zpracovaná, bez přirozených látek, minerálů a enzymů, které by trávení napomohly.

Například potrava čerstvá, tepelně neupravovaná, je plná vlákniny a nezatěžuje tělo nadměrným zpracováním. Obsahuje totiž vitamíny a živé (aktivní) enzymy, díky nimž se sama cestou trávícím traktem přirozeně rozloží. Potom je celkem běžné, že v žaludku je pouze několik minut a celý průběh trávení trvá řádově jednotky hodin. Stačí vyzkoušet a porovnat s ostatní potravou. 🙂

 

Čím nám vláknina prospívá

Vláknina má mnoho úžasných vlastností. Je jakousi potravou nebo chcete-li \"krmivem\" pro střevní baktérie, tzn. že působí jako PREBIOTIKUM.

Je to název pro nestravitelnou složku potravin (vlákninu), která je důležitá pro \"čištění\" trávicího traktu.  Vyvážená strava bohatá na vlákninu je potravou pro střevní baktérie. Ty potom vyrábějí tuky (hlavně kyselinu mléčnou), které jsou pro tělo zdrojem energie. 

Tyto tuky pak vyživují střevní buňky a jsou přenášeny do krve. Krví jsou roznášeny po těle, kde potírají záněty a infekce.

Jakmile jsou střevní baktérie dostatečně \"nakrmeny\", dostává naše tělo informaci, že může zahájit vylučování SEROTONINU (hormonu dobré nálady), který mimo jiné podněcuje stěny střeva k posunu tráveniny a s tím spojené vyloučení odpadních a hlavně škodlivých látek.

Tedy nejen, že se zdravě stravujete potravinami s vysokým obsahem vlákniny,

ale ještě k tomu vám to pozvedne náladu a cítíte se fajn. 🙂

Právě díky prebiotikům mohou střevní bakterie  růst a množit se v trávicím traktu. A co je hodně důležité...

Zdravé střevní baktérie přispívají k lepšímu vylučování cholesterolu.

Díky nim mohou být hodnoty chlesterolu výrazně sníženy. S pomocí zdravých baktérií si naše tělo dokáže samo vyrábět celou řadu vitamínů. No není to úžasně zařízeno? 🙂

Samozřejmě je nutno dodat, že nejen vláknina v potravě ovlivňuje kvalitu střevní mikroflóry, ale jak jsem sama na sobě zjistila, téměř ve stejné míře má vliv naše psychické rozpoložení. Je to logické, protože naše střeva jsou protkána milióny vazeb neurónů a dalších nervových vzruchů, takže každé naše rozpoložení pocítíme v břiše. A nejen ve střevě, ale určitě se mnou budete souhlasit, že naší náladu (i rozčilení) pocítíme i v žaludku a vůbec v celé oblasti břicha (solar plexu). 

Kdo má zájem, může vyzkoušet očistné dýchání s návodem zde>>

 

 

Kromě toho, že nám střevní baktérie pomáhají vstřebat důležité a zdraví prospěšné látky, také bezprostředně chrání střevní sliznici i celý lidský organismus. Podporují imunitní systém mimo jiné tím, že brání růstu choroboplodných bakterií (Salmonella, Escherichia coli).

Jak už bylo řečeno výše, vláknina je součástí rostlin (ovoce,  zelenina, obiloviny, ořechy, semínka) a díky své schopnosti vázat na sebe vodu, nabývá v těle na objemu a způsobuje rychlý pocit nasycení. Proto při stravě bohaté na vlákninu stačí menší porce a jsme brzy najezení.

Jako by nás příroda chtěla upozornit, že látku pro zdravé trávení máme přímo před očima.

Vždy nám naservíruje vše až pod nos a my to nevidíme. Jíme potraviny, které jsou zátěží pro náš organismus, mnohdy i těžce stravitelné, a pak si kupujeme spoustu léků, abychom naše tělo uvedli pokud možno zase do pohody.

Není to trochu postavené na hlavu?

Vypadá to, jako bychom vylili dítě i s vaničkou...

 

Pozitivní účinky vlákniny na naše tělo

  • je "potravou" pro mikrobiální flóru v našem střevě, působí tedy jako prebiotikum
  • působí jako "kartáč" střev
  • váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu, díky tomu vzniká rychlý pocit nasycení
  • v trávicím traktu bobtná a fermentuje, a proto je zdrojem energie
  • váže na sebe nežádoucí látky z potravy a odvádí je pryč z těla
  • dokáže na sebe navázat i pro tělo nebezpečné látky, které mohou způsobovat závažná onemocnění, díky navázání na vlákninu budou z těla vyloučeny

 

Pokud by vás zajímalo, které dostupné zdroje vlákniny máte přímo před očima a rostou vám po celý rok na zahradě, najdete je zde>>

 

Doporučená literatura pro toho, kdo by se chtěl začíst 🙂

Pokud byste měli zájem si o tomto tématu přečíst více, doporučuji některá díla z následující literatury:

  • Vollmer Joachim Bernd: IQ střev aneb Jak břišní mozek řídí naše tělesné i duševní zdraví
  • Perlmutter David: Mozek v kondici
  • Perlmutter David: Moučný mozek aneb Zdravě bez pšenice, sacharidů a cukru, tichých zabijáků vašeho mozku
  • Frej David, Kuchař Jiří: Zdravé střevo

Rozhodně to není nudné čtení, jak by se mohlo na první pohled zdát. 🙂

Právě teď je ten správný čas vysévat na zahrádku červenou řepu. Je velká škoda, že tato úžasná…
Mnoho žen mne žádá, abych jim do návrhu zahrady vytvořila i kout, kde budou nikým nerušené moci…
Určitě jste už slyšeli, že stromy mají na lidský organismus velmi pozitivní vliv. My sami jsme si…