Vybudujte působivou zahradu na úzkém prostoru

Pokud máte u domu pro zahrádku pouze úzký prostor, nezoufejte. I tady se dá vybudovat nádherné prostředí plné květů a zeleně. Stačí dodržovat několik základních principů a vaše zahrádka se opticky rozšíří a krásně naváže na okolní prostor.

Základním pravidlem pro úzkou zahradu je nevést zahradní pěšinku centrálně, tedy uprostřed, ale vždy buď stranou nebo ještě lépe vlnitě. Zahrada se tím opticky rozšíří, a pokud k okrajům místo plotu přidáte listnaté keře nebo štíhlé stromy, bude pohled opticky zase o něco širší. Nebude totiž vidět přímo vedoucí plot, který by náš pohled udržoval v rovné a dlouhé linii.

www.gardeningclick.info

Vhodné je také vytváření jakýchsi poloostrůvků poblíž plotu, tedy zvlněných záhonů, které opět opticky rozšiřují prostor a svým barevným uskupením lahodí oku. Pokud nemusíte, nevytvářejte žádný pevný plot, ale nechte vyrůst plot živý, nejlépe z různých druhů keřů či stromů nižšího růstu. To se nejvíce osvědčilo mně při budování zahrady, kdy jsme zvolili různé druhy keřů tak, aby působily ozdobně v různá roční období, a musím říci, že je to mnohem působivější než pevný plot.

Snažte se vytvářet zaoblené linie bez ostrých rohů. Ostré rohy působí na malém prostoru moc přísným dojmem (viz obrázek níže) a úzkému prostoru nic navíc nepřidají. Dokonce mohou působit i optické zkrácení zahrady. Elegantnějším řešením by bylo ohraničení z kamenů nebo dřevěných palisád, které by na malém prostoru nepůsobily tak studeně a průmyslově. Nápady zde.

www.pinterest.com

Rozdělte zahradu na zóny. Například prostor s vysokými rostlinami a okrasnými trávami, prostor s voňavou bylinkovou zahrádkou (levandule, tymián, dobromysl,..), prostor s hrnkovými rostlinami u vstupu a nakonec nesmíme zapomenout ani na zákoutí pro odpolední posezení.

www.goodsgn.com

Pokud máte na pozemku zahradní domek, kůlnu, pořiďte si ji opět v přírodním stylu, tedy nejlépe dřevěnou, a ne zděnou. Anebo zděnou popněte různými druhy ovíjivých rostlin, aby stavba přirozeně splynula s daným místem a nepůsobila na úzkém prostoru rušivě. Nám se na po dřevěné kůlně pne zimolez, v létě jeho květy nádherně voní po celé zahradě a v jeho hustých větvích mají již několik let hnízdo kosi. 🙂 Pokud byste chtěli nalákat ptáky do zahrady, čtěte zde.

Cestičky v zahradě volte pokud možno z kamene, palisád nebo pouze travní. Vyhněte se pokušení vést pěšinku přímo, je dobré, když se cestička zahradou vine, proplétá a tím náš pohled vede do různých zákoutí.

www.theguardian.com

Malou úzkou zahradu je též možné odlehčit vodním prvkem. Voda vnáší do prostoru klid a může být ve formě nějaké malé přírodní tůňky nebo klidně i plastového jezírka šikovně zamaskovaného blatouchy a sítinami. Nám se do jezírka nastěhoval čolek, kterého jsme objevili na jaře při čištění. 🙂

Snad vám některé ze zmíněných rad přijdou vhod při plánování zahrady a možná se vám tam brzy nastěhují i nějací kamarádi z okolní přírody a bude mít přímo živou zahradu! Její výhody naleznete zde.

Tak hodně štěstí! 🙂

Zdroj úvodního obrázku: www.dailydesign.xyz

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.