Chtěli byste v zahradě zakusit vůni upečených buchet? Možná je na čase vysadit tento strom…

Je podzim a okolí nám zpříjemňuje tento čas pohledem na barevné listy stromů a keřů. Zrak se má opravdu čím kochat.

Věděli jste, že na podzim můžeme v zahradě příjemně polechtat i náš čich?

Málokdy se najde něco, co na podzim v zahradě tak intenzivně voní. Pokud projdete pod jeho větvemi a budete se brouzdat v jeho spadaném listí, ucítíte vůni pečených buchet. Pro někoho možná vůni cukrové vaty. 🙂

Tento strom má krásné listy ve tvaru srdce a jmenuje se zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum). Jeho dřevo je měkké a lehké a ve své domovině je hojně využíváno v truhlářství.

Dorůstá do výšky kolem 10 m, je opadavý a častěji se s ním setkáme ve formě keře, tedy větvícím se hned u země. Zmarličník je podle svého názvu původem z Japonska a miluje slunce a kyselou půdu. Dopřejeme mu tedy půdu s příměsí rašeliny nebo směs pro rododendrony či vřesovištní rostliny.

Snáší dobře i polostín, ale nevyhovují mu podmáčené půdy.

Má zajímavou hladkou kůru a roste poměrně rychle. Jeho listy nás potěší nejen na podzim, kdy se barví do oranžových až červených odstínů, ale i na jaře, kdy při rašení dostávají lehce bronzovou barvu. (další vhodné stromy naleznete tady)

listy na podzim

Jedná se o dlouhověký strom (keř), který barví své listy na podzim tím intenzivněji, čím má kyselejší pH půdy. Listy na podzim necháme nějaký čas ležet pod stromem, abychom se mohli kochat tou příjemnou vůní.

Pro naše smysly je tento dojem velmi důležitý

Čich je pro člověka jedním ze silných smyslů, který velmi ovlivňuje naše podvědomí. Jak jste sami určitě zakusili, dokáže nás čich ovlivnit velmi silně svými dávnými vzpomínkami. Pokud jsme kdysi ucítili něco nelibého právě ve spojení s nepříjemnými pocity příp. i stresem, kdykoli ucítíme podobnou „vůni“, propojí se v nás tyto dojmy a rozsvítí se v nás kontrolka: „Pozor! S tímto druhem vůně se pojí stres pro tvé tělo.“ Příkladem může být savo či jiná dezinfekce, která u mnohých lidí vyvolává nepříjemné vzpomínky spojené s nemocničním prostředím…

Naštěstí to funguje i přesně opačně. 🙂

Při vůni tohoto spadaného listí si vzpomenu na pečené buchty u babičky nebo na cukrovou vatu na pouti.

A to mi hned vykouzlí úsměv na tváři. Po chvilce se v těle začnou vyplavovat endorfiny, hormony štěstí. Nám se rozlije příjemný pocit po těle, zjistíme, že se usmíváme, a hned je pro nás toto období mnohem příjemnější.

To je přesně ten léčebný vliv, který v zahradě potřebujeme!

(Více o něm zde). Přesně tak to má být. 🙂 Budeme se rádi do zahrady vracet, nasávat vůni tohoto spadaného listí a kochat se barvami ostatních stromů, keřů a trvalek.

Můžeme zakoupit i převislou formu

Tato převislá forma zvaná „Pendula“ připomíná tvarem smuteční vrbu s listy a větvemi padajícími až k zemi. Větve jsou opravdu listy doslova obalené a celý strom působí v zahradě velmi zajímavě. Pro zpestření zahrady a neotřelé pojetí je tato forma ideální.

Je třeba počítat s šířkou prostoru zhruba kolem 4 m, aby strom dostatečně vynikl. Samozřejmě můžeme okolí stromu doladit nižšími keři opadavými i stálezelenými, možno zakomponovat i druhy s bíle panašovanými listy (vajgélie, svída) nebo vínově zbarvenou tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius), čímž do zahrady vneseme zase trochu jiný barevný nádech. A navíc na podzim budeme mít opravdu o barevné tóny postaráno. 🙂

Podělte se níže v komentářích nebo ve FB skupině o dojmy z vaší zahrady. Máte někdo tento zajímavý strom (keř) doma?

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.