Jak oživit prostor před domem

Mnohdy se nám stává, že máme u domu nevzhledný prostor a nevíme, čím ho osázet, aby působil hezky a bylo nám tam dobře.

Přináším vám tedy trochu inspiraci k renovaci zeleného prostoru u domu, který by sám zasloužil proměnu. My se ale budeme věnovat nápadům, jak tuto zelenou slunečnou plochu oživit a vylepšit.

Tento prostor je situovaný na jih a celý den sem praží slunce

Je třeba brát v potaz, že prostor před domem je otočený na jih a v létě je tedy velmi intenzivně ohříván sluníčkem, v podstatě až do pozdních odpoledních hodin. Navíc je blízko silnice, a proto jsem hned vpředu použila několik listnatých keřů pro odclonění a zmírnění hluku (vistárie, krepová myrta,..).

Je třeba prostor zastínit, aby plocha nebyla tolik přehřátá a k tomu nám skvěle pomůže pěkný vzrostlý strom. Můžeme vysadit buď ovocný (jako v tomto případě), anebo jakýkoli jiný okrasný druh, který bude svými barevnými listy zdobit zahradu i na podzim (např. muchovník, javor,..).

Pod stromem je umístěná lavička obklopená trávami (kavyl) a kvetoucími trvalkami. Nechybí ani vonné druhy (hvozdík, večernice) a dlouhokvetoucí rostliny (rudbekie, rozchodník, krásnoočko). Samozřejmě toto je pouze nástin toho, jak by to příp. mohlo vypadat, můžete si dosadit i jiné barevné kombinace rostlin, podle toho, co se vám líbí a k čemu tíhne vaše duše. 🙂

Plocha trávníku je tedy značně zredukována, takže se nebude muset tolik sekat tráva a nedojde k nadměrnému vypálení trávy sluncem.

Vše v souladu s přírodními principy

Na tomto pruhu zahrady vidíme, že jsem zapojila do výsadby stromové, keřové i bylinné patro a dojde tím k propojení jejich kořenového systému a snazšímu zadržení vody v zahradě. Zabráníme tím nadměrnému výparu a odtoku vody z plochy trávníku a zahrada bude přirozeně zvlhčovat okolní vzduch.

Sezení pod stromem bude příjemnější než na holém otevřeném prostranství a využijeme tento prostor i pro ptáky, motýly a opylovače, kteří budou navštěvovat naši zahradu.

Více informací o tom, jak fungují přírodní principy v zahradě a jak je využít na vlastní zahradě, zjistíte níže ve videu.

Pokud vás toto téma zaujalo, budu ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti. 🙂 Samozřejmě se dají zvolit jiné kombinace keřů a kvetoucích druhů, podle toho, jaké barvy máme v oblibě.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.