Kalina bodnantská – jarní vůně v zahradě

Všimli jste si, jak nyní v některých zahradách kvete středě vysoký keř s krásnými bílorůžovými kvítky nahloučenými na konci větévek? Jedná se o kalinu bodnantskou (Viburnum bodnantense), která se řadí mezi opadavé keře, kvetoucí právě na konci zimy a v časném jaře (podle počasí).

Tento úžasný keř dorůstá do výšky kolem 3 – 4 m a miluje slunné či polostinné polohy chráněné před ostrým zimním větrem. Jako většina kalin i tato miluje vlhkou kyselou půdu, bohatou na živiny a dostatečně propustnou.

detail květu

Krásně a jemně voní

Jakmile projdete v blízkosti tohoto úžasného keře, ucítíte jemnou vůni růžových kvítků, která si vás ihned podmaní. Připomíná jakýsi jemný parfém, ale s hlubokým účinkem. Květy začínají vonět, když počasí dopřeje květům více se rozvinout. Tedy za teplejšího příznivějšího počasí.

Její plody milují ptáci

Kalina je bezesporu okrasný keř, ale na jejích plodech, což jsou modré nebo načervenalé bobule, si rádi pochutnávají ptáci. Tudíž v zahradě bude sloužit i dalšímu, ne jen okrasnému účelu.

Pokud o tomto keři uvažujete, vězte, že je plně mrazuvzdorný, dobře snáší řez a pokud nemá vyloženě vysychavou půdu (což nemá rád), tak můžete mít v zahradě každoročně ozdobu po mnoho let.

Pokud vás tento keř zaujal, můžete mrknout zde na dalšího krasavce kvetoucího na sněhu a mrazu. 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.