Pár drobných rad, které udělají návštěvníkům vaší zahrady obrovskou službu

Pro všechny příznivce „živé zahrady“ mám dobré zprávy. Nemusíte se na jaře lopotit s úklidem. Naopak. Čím míň, tím líp. Nemyslím tím, abyste nechali zahradu zarůst ladem (i když ani to by nevadilo), ale mám na mysli začít se koukat na zahradu trochu jiným okem.

Ponechte jeden neuklizený kout

Pokud máte na zahradě ještě listí, tak jako já, nedejte všechno na kompost, ale nahrňte část do nějakého skrytého rohu zahrady, kam nebude vidět.

Na jaře tu nechte růst to, co si žádá příroda. Tedy kopřivy, merlíky, maliník, planou mrkev, břečťan a všechen ten tzv. plevel. Alespoň trošku. Díky těmto rostlinám budou mít obživu housenky motýlů (babočky, otakárci, modrásek..) a přes léto se můžete kochat pohledem na motýly poletující po zahradě. 🙂

Jen tak se ve vaší zahradě může zabydlet hmyz a další živočichové, kteří vám pak budou v létě nápomocni např. při přemnožení mšic. 🙂

Kompostujte

Díky vlastnímu kompostu zužitkujete spoustu odpadu z domácnosti i ze zahrádky a ještě budete mít kvalitní půdu pro další výsadbu (např. jarní truhlíky do oken).

Ponechte v zahradě trochu dřeva nebo větví

Pro živočichy je práchnivějící dřevo přímo ráj! V mrtvém dřevu žijí včely samotářky, houby, pavouci, mnoho druhů brouků a dalších organismů.

Větve nebo dřevo v zahradě je doslova pastvou pro mnoho hmyzu, který se zde může schovat nebo se podílet na rozkladu dřevní hmoty a být tak potravou pro další obyvatele zahrady.

Může to být i pařez, kolem něhož můžeme vysázet jarní cibuloviny nebo ho zakrýt miskou s letničkami. (inspirace zde)

balconygardenweb.com

Vytvořte si hmyzí hotel

Pokud nemáte možnost ponechat v zahradě kusy starého dřeva, zkuste broučkům vytvořit tzv. hmyzí hotel. Není to nic náročného, před lety jsme jeden takový vyráběli a slouží dodnes. Manžel stloukl několik slabých prkýnek do jakési chaloupky se stříškou (hmyzu je to jedno, ale lépe to vypadá) a my s dětmi jsme do připravených přihrádek zasunuli různý materiál.

Do jednoho patra šišky, do dalšího rourky z nastřihaného bambusu, do dalšího kůru z blízkého lesa, atd. Pak to celé manžel připevnil na opěrnou hradbu několik centimetrů nad zem a dodnes tam visí. Občas se nějaká návštěva zeptá, cože to je? 🙂 Vypadá to zajímavě a spousta rourek je zalepená od hmyzu.

Mimochodem, když jsem viděla v jednom zahradním centru cenu za tento výrobek mezi 600 – 700 Kč, šly na mě mdloby.

Úžasné na tom je, že když si ho vyrobíte sami, máte pak při každém pohledu na hmyzí hotel příjemný pocit ze své vlastní práce.

A ten je k nezaplacení! 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.