Zelená střecha na panelovém domě v Plzni

Tento týden jsem se zúčastnila zajímavé exkurze na zelenou střechu panelového domu u nás v Plzni. Jedná se o ojedinělý projekt společenství vlastníků sedmipatrového domu, který byl dokončen na jaře roku 2021.

Jde o to, že střecha tohoto domu z r. 1967 je nyní využívána jako relaxační a odpočinkové místo se zeleným trávníkem, záhony se suchomilnou vegetací, pískovištěm, ale třeba i plochou pro menší dětský bazén nebo pro sušení prádla.

Zelené střechy fungují jako klimatizace ve městech, která bývají v letních měsících přehřátá a vysušená

Proto přišlo sdružení vlastníků s nápadem jednu takovou zelenou střechu vytvořit.

Projekt stál celkem 7 mil. Kč a bylo při něm nutno odstranit veškeré původní vrstvy a nahradit je kvalitnějším a lehčím materiálem s novou hydroizolací a speciální úpravou pro použití nového substrátu. Původních 400 tun lupku bylo odvezeno a navezl se nový lehčí materiál a také substrát pro růst zeleně.

Tato zelená plocha se rozkládá na sedmipatrové budově nad celkem 4 vchody a její ozeleněná část má rozlohu kolem 650 m2. Což není málo. 🙂

Místa je pro všechny dost. Kromě trávníku tvoří zeleň hlavně suchomilné rozchodníky, netřesky, hvozdíky, zvonky nebo kostřavy, obohacené o náletové rostliny jako třeba jestřábníky, vrbovky a další. Ale samozřejmě si tu lidé vysazují i své oblíbené rostlinky. Viděla jsem afrikány nebo chryzantémy.

Jak sdělil správce pan Linhart, přispělo město Plzeň částkou 650 tis. Kč převážně na ozelenění plochy rostlinami.

Je tu dostatek místa k sezení, letnímu opalování nebo jen tak setkávání se sousedy u kafíčka případně bezpečný výběh pro malé děti.

Jediné, co majitele bytů mrzelo, bylo, že nemohli tento zelený prostor využít již v době covidové uzávěry, protože střecha v té době nebyla ještě zdaleka hotová.

Někdo tu suší prádlo, jiný pěstuje rajčata.

Zelené střechy dokážou ochlazovat okolí a zadržovat dešťovou vodu, která by jinak skončila v kanalizaci

Zelená střecha omezuje hluk, zlepšuje tepelnou izolaci, a tak v létě pomáhá udržet v domě příjemný chlad a v zimě naopak zabraňuje únikům tepla a šetří tak náklady na vytápění. 

O tom by mohli vyprávět majitelé bytů v posledním, tedy 7. patře, kteří si podle sdělení p. Linharta vychvalují v létě příjemné klima, kdy v bytě není nesnesitelné horko, a v zimě zase ušetřené finance díky izolaci a dostatečnému teplu.

Mimo to je z té výšky nádherný výhled do okolí rámovaný zelení i nedalekou zříceninou hradu Radyně. Takže pokud uvažujete jako majitelé bytů o něčem podobném, je možné se v Plzni inspirovat. 🙂

Více o zelených střechách ve městech zde>>

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.