Změňte nudnou zahradu v přírodní ráj

Poslední dobou mně chodí spousta dotazů, které keře a rostliny do zahrady zvolit a kam je umístit. Rozhodla jsem se ukázat příklad na návrhu zahrady, která je typická pro dnešní dobu.

Pozemek je většinou geometricky ohraničen tvrdými liniemi, uprostřed anglický trávník a kolem pár keřů zvolených tak, aby nedaly pokud možno žádnou práci nebo ještě lépe rovnou řada thújí.

Chci vám ukázat, že zahrada je dá navrhnout docela zajímavě s tím, že z ní budeme mít prospěch nejen my, ale i včely, ptáci a motýly. A ještě z ní budeme cítit dostatek klidu a energie.

Cílem návrhu je nenechat zahradu takto ohraničenou dřevěným plotem, ale opticky ji rozšířit nebo lépe řečeno nechat ji splynout s okolím, navrhnout ji tak, aby hranice pozemku nebyly zřetelné, aby plynule jakoby přecházely dál.

Navodit dojem, že zahrada nekončí, ale pokračuje někam dál za keře a stromy.

Zdroj obrázku: pinterest.com

Něco jako na tomto obrázku. zde je zahrada ohraničená plotem, ale my ho nevidíme, možná tušíme, že tam někde je, ale přirozeně splývá s keři a dalším porostem před ním.

V podstatě je zde navozen dojem, že je zde jeden velký zelený prostor, který nikde nekončí.

Takový pohled na nás působí velmi pozitivním a uklidňujícím dojmem. Máme zde svá zákoutí, kam si můžeme nerušeně sednout, nikým nepozorováni, jen tak sami se sebou.

Zvolte si ústřední bod

Ústředním bodem našeho návrhu bude javor jasanolistý „Flamingo“ (Acer negundo), forma s bíle panašovanými listy, který dorůstá do výšky zhruba kolem 5 m a výborně se hodí do rohu zahrady, kde bude působit impozantně svým krásným habitem.

K doplnění přidáme ještě další stromy nižšího vzrůstu (kolem 3 – 4 m), v tomto případě jsem použila štědřenec odvislý (Laburnum) a růžově kvetoucí sakuru (Prunus), mezi ně pak keře ozdobné jak květem, tak i listem, nebo v případě svídy krvavé i zimními větévkami zbarvenými do červena (viz foto v galerii).

Keře jsou vhodné jak pro včely, čmeláky, motýly, tak v některých případech i jako podzimní plody pro ptáky. Jsou zařazené i vonné druhy keřů (čilimník, pustoryl neboli nepravý jasmín,..).

Vytvořte v zahradě patra

Pro celkový přirozený dojem ze zahrady je důležité dodržovat a zařazovat jednotlivá patra ekosystému. Tedy abychom měli v zahradě patro stromové, keřové i bylinné.

Zdroj obrázku: pinterest.com

Stromové patro bude dodávat vaší zahradě energii, keřové patro se stane útočištěm pro ptáky a bylinné patro s trvalkami či letničkami vytvoří kouzelné zátiší s květinami obklopenými včelami, čmeláky a motýly (více zde).

Jaké druhy použít?

Stromy a keře (uvedené v galerii výše) slouží jako přirozený přechod z trávníku směrem ven ze zahrady. Nebo chcete-li slouží jako optické prodloužení zahrady, její zelené části, neohraničené tak ostře plotem a okrajem trávníku.

Cílem je, aby ostré ohraničení zmizelo, bylo zakryto zelenými keři či stromy a místa mezi jsou vyplněná trvalkami různé výšky.

Takovýto přístup činí na návštěvníka dojem rozlehlosti, plynulého přechodu někam dál, jakoby zahrada nekončila, ale někam pokračovala…

Vše završíme jezírkem a vlhkomilnými rostlinami, které působí v této geometricky nalajnované zahradě alespoň trochu přírodním dojmem a tlumí ostré hrany chodníku.

Takto pojatá zahrada se vám odvděčí zpěvem ptáků, které bude kromě keřů lákat i voda v jezírku. Mluvím z vlastní zkušenosti a mohu potvrdit, že spousta ptáků chodí do jezírka pít a koupat se.

Pokud chcete vědět, které druhy ptáků by se vám mohly v zahradě objevit, mrkněte sem.

Zaujal vás návrh zahrady? Prohlédněte si další a vyberte si, co vaší zahradě nejvíc vyhovuje.

Nebo si ode mne můžete nechat vyhotovit návrh na míru vašemu cítění více zde.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.