Začínáme již s příchodem prvních mrazíků, kdy chráníme choulostivější trvalky před sežehnutím zářijovými mrazíky.
V listopadu je potřeba choulostivější druhy ochránit před nastávajícími mrazy. Já přikrývám chvojím hlavně nově vysazené druhy trvalek i keřů (letošní výsadba), protože jsou náchylné k vymrznutí. Po správném zakořenění v dalších letech již tyto keře nepřikrývám, s vyjímkou růží.
Většinou používám chvojí (smrkové větvičky), kterými zakryju daný keř u země a ještě přivážu provázkem, protože mám zkušenost, že ve větrných měsících některé větévky odletí a keř zůstane u země nechráněný.
Na hortenzie velkolisté, které je třeba chránit před mrazem, jinak nepokvetou, používám netkanou textilii. Je to lepší v tom smyslu, že má větší plochu a mohu tak obalit celý keřík i tam, kam by chvojí nevystačilo.
Rovněž takto chráním i korunu fíkovníku, přičemž u země jej přihrnu silnou vrstvou zeminy.
Na omrznutí jsou náhlé také mladé keříky ořechokřídlece klandonského (Caryopteris clandonensis), mladé růže, jahodník nebo z trvalek třeba svíčkovec, známý spíše pod svým latinským jménem Gaura. Gaura je na omrznutí velmi náhlá, takže tu určitě doporučuji na zimu ochránit.
U růží nemusíte nutně přikrývat chvojím, stačí k bázi rostliny nahrnout dostatečné množství zeminy a ochránit ji tak přímo u krčku.
Totéž platí pro pivoňky, které jsou v prvním roce výsadby velmi náhlé, proto je rovněž vždy přihrnu zeminou kolem celé báze rostliny.
Co se týká vysokých okrasných trav (pampová tráva, ozdobnice, kavyl, dochan,..), doporučuji na zimu svázat, aby se do jejich středu nedostala voda, který může způsobit uhnívání krčku. Tyto svázané trsy koncem dubna odřízneme u země a tráva znovu obrazí. Nelekněte se, že trávy obráží poměrně pozdě na jaře, ale zato dělají parádu dlouho do podzimu.
Některé jehličnany nejsou ani tak choulostivé na mráz, jako spíše u nich hrozí ohnutí větví pod tíhou sněhu. Platí to zejména pro jalovce, túje, cypřišky a podobné druhy, kterým se pod tíhou sněhu ohnou větve a daný kus se již nevrátí do původní polohy a působí pak v sezóně nevzhledným dojmem.
Předejdete tomu tím, že jalovce apod. svážete provazem. Svazujete vždy odspodu spirálovitě směrem k vrcholu.
Jako zimní ochranu rostlin v zahradě můžeme použít chvojí, mulč, netkanou textilii nebo přihrnutí zeminy. Vždy je dobré brát v potaz podmínky záhonu, tedy zda se nachází na větrné straně, kam může snadno mráz, nebo zda je víceméně chráněný zdí, plotem nebo vzrostlým stromem.
Podle toho volíme patřičnou ochranu, vše se prověří až po několikerém vyzkoušení, který materiál je pro vaše rostliny vhodný.