Přírodní principy pro zdravou zahradu

Jedná se o sled zákonitostí, které vycházejí z přírody.

Je to stejné, jako když se na podzim ukládá medvěd ke spánku a dělá si zásoby podkožního tuku, tak podobně i stromy (a nejen listnaté) se ukládají k odpočinku a dělají si zásoby cukru a dalších živin pro období nepřízně a chladu. Jehličnany si na podzim potáhnou jehličí silnou vrstvou vosku, aby se zabránilo vypařování vody, listnaté stromy zase shodí listy.

V létě v horkých dnech je příroda uzpůsobena tak, že listy a koruny stromů a keřů přirozeně ochlazují okolní prostor a vypaří značné množství vlhkosti do okolí, čímž dokážou ochladit okolní vzduch i desítky °C. 

A je toho mnohem víc...

1/ Princip usazení
2/ Princip propojení
3/ Princip správné velikosti
4/ Od extrému k rovnováze
5/ Princip správné volby
6/ Princip pravidelného rytmu

 

Ukázka základních principů pro zdravou zahradu

 

Jeden vzrostlý strom dokáže za jediný horký den odpařit až 300 l vody! 

Umíme-li tyto a mnohé další principy v zahradě správně využít, pak nemusíme budovat nákladné zavlažovací zařízení ani kropit trávník, ale samy rostliny, stromy a keře budou přirozeně okolní vzduch udržovat vlhký a v zemi jejich propojený kořenový systém zajistí dostatek vody i v suchých dnech.

 

To není zdaleka všechno!

 

Na zahradě bez stromů se 60 - 70% paprsků přemění na teplo a daná plocha se tak v létě extrémně přehřívá. Totéž platí pro široké pásy dlažby (příjezdové cesty do garáže, rozsáhle dlážděná terasa, apod.) nebo třeba pro plechové střechy továrních hal. 

V zahradě pak stromy působí svým výparem jako dokonalá klimatizační jednotka a ve srovnání s ledničkou má jeden jediný strom až 20x vyšší chladící výkon.

Teplotní rozdíl mezi zelenou střechou a rozpálenou střechou neozeleněnou, tedy z plechu nebo pálených tašek může být i 30 °C.

Jak se ze stromu stane nadopovaný kulturista plný anabolik? 

 

Ve městech, ale i doma v zahradách se často stává, že majitelé strom intenzivně zavlažují a hnojí, aby rychle vyrostl. Pokud má strom neustále dostatek vody i živin, začne být "rozmazlený" a nedokáže odolávat nepřízni počasí. Často se stane, že tyto stromy rychle vyrostou, ale nemají pevné a stabilní dřevo, jako kdyby rostly pomalu.

Příroda totiž ví, co dělá a jaký růst je pro stromy vhodný. Pokud strom nepřirozeně rychle vyroste, v jeho dřevě je příliš mnoho vzduchu a mezer, a při silném větru nebo vichřici se jeho větve snadno zlomí a mnohdy se stává, že se láme celý strom. Je prostě nadopovaný tak, že jeho kmen není tak pevný, jak by měl.

Jak to můžeme použít v léčivé zahradě?

 

Pokud vycházíme z toho, že rostliny mezi sebou dokážou komunikovat pomocí kořenů, dokážou zachytit velké množství vody a využít ji v sušším období, pokud umí zvlhčit  a odhlučnit naši zahradu svým listovím, využít fytoncidy (působí jako antibiotika) a další látky jako obranu proti škodlivému hmyzu nebo jiným nepřátelům a regenerovat tudíž sebe sama, doslova se nám nabízí možnost toto vše využít i v naší zahradě. Vytvořit zahradu, která bude rájem pro včely, motýly, ptactvo i další drobné živočichy, bude zdravá, soběstačná a my se v ní budeme naprosto úžasně cítit.

Dostaneme se tam více sama k sobě, ke svému dávnému cítění, ke své duši. 🙂

A nejen to. Je toho mnohem víc a postupně si tyto principy a jejich vliv představíme v článcích níže, ve videích, na instagramu nebo v naší FB skupině. Případně se můžete přihlásit do on-line kurzu Poznej svou zahradu a vytvoř harmonický prostor.

Pokud budete chtít vytvořit léčivou zahradu a použít tyto přírodní principy, aby vaše zahrada byla zdravá a soběstačná, můžu vás na této cestě provázet radami, články nebo konzultacemi.

Nebo mi můžete napsat a já vám pomůžu navrhnout pro vaši zahradu to nejlepší řešení.

Tak aby ladilo s vámi i přírodou kolem. Tak, aby vzniklo léčivé prostředí nejen pro vás, ale i pro další generace. 🙂

Jiřina Koppová

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video