Některé zahrady působí zajímavě na první pohled, některé na nás naopak činí dojem nudy a obyčejnosti. Přináším proto nápady, které rostliny můžete do zahradního prostoru zakomponovat, aby vaše zahrada ožila a dodávala vám tu patřičnou energii a sílu.
Vím, o čem mluvím. 🙂 Tímto tématem se zabývám již mnoho let a při návštěvě svých klientů, kteří chtějí se zahradou poradit, musím konstatovat, že majitelé mnohdy sami vycítí, že zahrada nemá „šťávu“, chybí jí náboj, energie, kterou by na nás přenesla a my bychom se cítili odpočatí a plní sil.
I přesto, že toto téma je rozsáhlé a zaslouží si řešit prostor jako jeden komplexní celek, dovolte mi alespoň ve stručnosti uvést pár rad, jak si doma můžete sami pomoci.
Z uvedených druhů rostlin můžete vybírat ty na slunce, příp. do stínu či polostínu, podle toho, kde se váš záhon nachází. Vždy je třeba brát zřetel také na vlastnosti půdy (jílovitá, hlinitopísčitá, kamenitá, apod.), tedy na to, zda voda rychle odteče nebo zda ji podloží dokáže zadržet.
Trojpuk má několik druhů, tento druh je zvláštní svými jemně bílými kvítky v hustých chocholících. Je to keř vysoký kolem 1,5 m, na zimu opadavý, miluje slunce či lehký polostín.
Kvete od května do června a je lákadlem pro včely a čmeláky. Je to keř velmi nenáročný, mrazuvzdorný a není nutné jej jakkoli zastřihávat či seříznout. Roste poměrně rychle, a proto nám bude brzy dělat parádu v zahradě ve společnosti dalších keřů nebo trvalek.
Kosatec je velkolepá rostlina, která je obdivuhodná svým nádherným květem, dorůstající do výšky 70 cm. Květy jsou různých barev a vykvétají zjara zhruba od května do června.
Kosatce mají zásobu živin v oddencích, které bychom při vysazování měli nechat mírně vyčnívat nad povrch. Po odkvětu je dobré jejich suchá květenství odříznout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.
Oddenky kosatců je dobré každé 4 roky vyndat a zmladit. Staré hlízy odříznout, probrat a vysadit z nich menší, mladé. Kosatce se totiž během let rozrůstají a jejich oddenky by si mohly začít překážet. Proto je dobré jej jednou za čas probrat a omladit. Podpoříme tím další kvetení. Mají rádi na živiny bohatou půdu a slunné stanoviště.
Díky svým zářivým květům dokáže zahradu doslova rozsvítit a nadopovat energií. Pokud tedy milujete tyto zajímavé rostliny, vřele doporučuji si je pořídit a uvidíte, že již druhým rokem budete mít tolik nových hlíz, že ji z nich můžete v zahradě utvořit zajímavé skupinky.
Okrasné třešně jsou krásné stromy původem z Japonska s hrozny bílých kvítků, které pokryjí téměř celý strom. Tato forma je převislá (Pendula) a proto dorůstá do výšky pouze kolem 1,5 – 2 m, záleží na výšce kmínku při zakoupení.
Kvete od dubna do května a miluje slunná a teplá stanoviště. Není náročná na půdu, ale při výsadbě je vhodné jí dopřát kvalitní hnojivo. Pokud bychom ji vysadili do polostínu, nebude jí to vadit, ale nepokvete tak bohatě. V prvních letech doporučuji přikrýt místo výsadby mulčem.
Tato „sněžná fontána“ je doslova generátorem energie pro vaší zahradu. Dokáže ji tak úžasně rozzářit, že ji k vám budou všichni sousedé chodit obdivovat. 🙂
Tato trvalka je známá spíše pod svým latinským názvem Monarda a patří mezi nenáročné druhy příbuzné hluchavkám. Dorůstá do výšky kolem 70 – 100 cm a vykvétá krásnými velkými květy růžové, červené nebo fialové barvy. Kvete po celé léto až do září.
Vyhovuje jí slunce či lehký polostín a dobře propustná půda. Její listy jsou aromatické a celá rostlina se výborně hodí k řezu. Zavinutku milují včely a motýli.
Její zářivá barva květů je ideální do zahrady, kde převládají různé odstíny zelené, a květy zavinutky budou moci vyniknout na zeleném pozadí.
Jedná se o pomalu rostoucí keř, který se bohatě větví a jeho větve se žlutozelenými dlanitě zpeřenými listy jsou nádhernou ozdobou zahrady.
Dorůstá do max. výšky kolem 4 m, ale za mnoho let. Jeho růst je pomalý a kompaktní. Jeho tvar je široce rozkladitý, takže dobře vynikne samostatně nebo na okraji jezírek či u vstupu do zahrady.
Daří se mu ve stínu či polostínu, při výsadbě mu dopřejte kyselou půdu s příměsí rašeliny, která bude neustále mírně vlhká. Řez není nutný, keř je plně mrazuvzdorný.
Tato prvosenka neboli petrklíč je letní trvalka, vykvétající v červnu a červenci sytými barvami různého druhu (oranžová, fialová, růžová,..). Dorůstá do výšky až 50 cm v květu, jinak tvoří hustě olistěnou přízemní růžici, z nichž vyroste bezlistý stonek s květenstvím.
Je to velmi nenáročná trvalka, která miluje polostín a vlhkou půdu. Ve stinných či polostinných koutech dokáže úplné zázraky, protože svými sytými květy rozsvítí každý tmavý kout. Výborně se doplňuje s nekvetoucími zelenými trvalkami či rododendrony apod.
Tím, že má ráda vlhko, ji můžeme kombinovat i s rostlinami kolem jezírek. Je plně mrazuvzdorná.
Nádherná kapradina dorůstající do výšky až 120 cm vyniká svými světle zelenými listy, které dostaly název dle toho, že jsou stočené jako pštrosí péro.
Tato kapradina není náročná na pěstování, snadno se rozrůstá podzemními oddenky a je tudíž vhodná jako podrost pod stromy či do stinných a polostinných záhonů.
Dobře vynikne ve společnosti azalek, jarmanky, kuklíků nebo i jiných druhů kapradin. Dost často se pérovník pštrosí používá v květinářství jako dekorace do vazeb živých rostlin.
Prostor zahrady by měl být vzdušný a nepřeplácaný. Pokud máte pouze menší pozemek, snažte se jeho proporce vyvážit vhodným výběrem trvalek, kvetoucích keřů a zelených rostlin, tedy těch, které zdobí zahradu hlavně svými listy.
Potřebujete být v harmonii a jednotě se sebou i přírodou, pak vám bude dobře. Zkuste tedy zařadit některé z výše jmenovaných rostlin, a uvidíte, jak se energie ve vaší zahradě bude postupně měnit.
Pokud byste potřebovali poradit, najdete další rady a nápady v ostatních článcích nebo mých již realizovaných návrzích či videích, nebo mne můžete kontaktovat a domluvit si konzultaci.