Vybíráme živý plot

V dnešní době jsou v zahradách vidět živé ploty převážně stříhané, jednodruhové, často především thújové, habrové nebo z ptačího zobu.

www.sheffilds.com
www.sheffields.com

A to je myslím škoda

Protože ve stínu thújí budeme možná dobře skytí před nechtěnými pohledy z ulice, ale v takto hustém porostu nebudeme vnímat žádný život. Těžko se zde uhnízdí zpěvaví ptáci, kteří nám budou v létě vybírat škůdce na zahradních rostlinách a prozpěvovat nám při odpoledním posezení na terase.

Chápu, že tento typ plotu je typický pro městskou zástavbu s domky natěsnanými vedle sebe. Ale na život je v podstatě mrtvý. Nebzučí kolem něj včely ani nepoletují motýli.

Ale i ve městě můžete mít plot, v němž to žije

Jedná se o živý plot z volně rostoucích keřů, které většinou zapadnou do okolního prostředí mnohem harmoničtěji než plot stavební nebo thújový. A hranice se sousedním pozemkem pak není tak ostrá, ale přirozeně splývá s prostorem.

www.thedesigndays.com

Vybereme-li si k oplocení domu nebo zahrady plot z různých druhů okrasných keřů, rozšíříme tak na naší zahradě životní prostor mnoha živočichům a rostlinám.

Na úvodním obrázku je ukázka rozvolněného živého plotu na naší zahradě, kde na první pohled dominuje vajgélie s bíle panašovanými listy. Přála bych vám vidět, jak to v ní na jaře bzučí. V popředí je tavolník (Spiraea) a dále pak následují keře, které nejsou moc vidět.

Na jaře nám za vajgélií nádherně kvete zákula japonská (Keria japonica), velmi brzy zjara kvete meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), při zemi vyplňuje mezery mezi keři janovec metlatý (Cytisus). V létě tam dělá parádu ořechokřídlec (Caryopteris) s nádherně modrými květy a vše uzavírá trojpuk s bílofialovými kvítky.

Takový živý plot pak zdobí zahradu po celý rok

Do zahrady vnese více barev a zeleně, nehledě na to, že květy jednotlivých keřů lákají v různé době opylovače a motýly. Pokud vysadíme husté keře, přidáme tak navíc životní prostor mnoha živočichům. Ptáci najdou na keřích na podzim potravu, v hustých větvích se mohou uhnízdit a vyvést mladé, nehledě na to, že se zde může zdržovat i mnoho druhů hmyzu.

www.nature-and-garden.com

Na tomto obrázku vidíme živý plot sesazený z volně rostoucích přírodních keřů mezi nimiž se brzy zjara vyjímá hlavně zlatý déšť (Forsythia). Takový plot je zvláštní právě tím, že je krásný v každé době. Vždy se najde něco, co kvete nebo má zvláštní druh listů anebo již plody.

Na dalším obrázku je živý plot z liány zvané trubač (Campsis), která ale potřebuje oporu (inspirace zde). Tudíž pod tímto živým plotem je schovaný další, přes který trubač přepadává a nechá tak vyniknout nádherné trubkovité květy, které jsou v létě obalené bzučícím hmyzem.

www.geocaching.com

Jaké další keře se hodí do volně rostoucího živého plotu?

Vybírejte podle místa, které máte k dispozici. Tedy zda můžete zvolit keře rozložitějšího vzrůstu nebo musíte volit keře spíše menší, užší, protože by vám jinak zabraly půlku zahrady.

Mezi keře na menší plochy se hodí:

Do vysokých živých plotů můžete vybrat:

Až budete příště volit dřeviny a keře do živého plotu, zkuste se zamyslet, zda by se vám některá z nich nehodila.

Výhodou takového variabilního živého plotu je jeho snadná nahraditelnost

Pokud nám uschne nebo jinak uhyne jeden keř, můžeme ho snadno nahradit jiným. Nové keře poměrně rychle rostou (rozhodně rychleji než thuje) a již v mládí mají květy. Takže na zahradě bude v poměrně krátké době po výsadbě opět plno včel a dalšího hmyzu. 🙂

www.calltellmovie.com

Pokud máte menší zahradu, dají se s ní dělat doslova kouzla. Mnohdy bývá menší zahrada zajímavější, než velké rozlehlé plochy.

Praktické ukázky naleznete zde:

Jak opticky zvětšit malou zahradu

Vybudujte působivou zahradu na úzkém prostoru

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.