Princip propojení

...aneb přírodní principy pro zdravou zahradu

Princip propojení můžeme také nazvat "princip vzájemné závislosti", kdy rostliny a živočichové jsou na sobě závislí, systém, v němž žijí, je navzájem propojený a nemůžeme ho od sebe oddělit. Když odstraníme ze zahrady strom (nebo jiný prvek), budou mít tyto následky mnohem širší dopad, než si můžeme představit.

Jeho koruna je hnízdem pro kosy, jeho kořeny zpevňují svah, kde žije velké množství drobných živočichů, mimo to jeho kořeny tvoří propojenou síť s dalšími rostlinami v zahradě.

Zahrada by měla tvořit jeden spolupracující celek

To samé platí v případě, že bychom ze zahrady např. odstranili jezírko, které je dlouhodobě biotopem pro hmyz, žáby, ryby a další drobné živočichy, jež mají v okolním systému své nezastupitelné místo. Vážky loví komáry, kteří by se jinak přemnožili a sužovali nás vedle na terase, žáby zase chytají v zahradě slimáky a rybky čistí požerem samotné jezírko. 

Rovněž tak kořeny vlhkomilných rostlin na břehu působí jako kořenová čistička a filtrace, odpařující se voda přirozeně zvlhčuje v letních měsících vzduch a snižuje v zahradě teplotu. 

Věděli jste, že jezírko můžete mít třeba i na balkóně?

Jak na to, se dozvíte tady. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mrkněte na video, kde si blíže ukážeme princip vzájemné závislosti v zahradě.

Jak zapojit stromové, keřové i bylinné patro tak, aby se zahrada v létě nepřehřívala, působila přirozeně a ještě k tomu poskytovala dostatečný prostor pro lavičku a relaxaci.

Můžete se nechat inspirovat druhy rostlin z videa nebo mně můžete napsat a vytvoříme návrh vaší zahrady společně.