Princip správné volby

...aneb přírodní principy pro zdravou zahradu

Princip správné volby říká, že pokud zvolíme do zahrady správné druhy, bude se jim tam dařit.

Co to znamená zvolit správné druhy rostlin?

Jsou to takové druhy, které vaší zahradě sedí. Budou tam mít tu správnou půdu, dostatek živin, vody, stínu či slunečního svitu. Podle toho, kde se vaše zahrada nachází a jaké poskytuje podmínky pro růst.

Nikdy v zahradě nechtějte mít všechno!

Nebudete mít ty správné podmínky pro to, abyste tam mohli pěstovat vše, co se vám líbí. Některé zahrady jsou ve stínu či polostínu, jiné na celodenním slunci, další jsou podmáčené s nízkou hladinou podzemní vody, jiné vyprahlé, suché po celé léto.

Proto je vaším úkolem ujasnit si, co všechno za rostliny potřebujete v zahradě mít. V jednoduchosti je krása a my bychom se tímto pravidlem měli nadmíru řídit. 

Právě v zahradě velice snadno sklouzneme k tomu, že vytvoříme barevný i druhový chaos, z něhož žádná energie nevyzařuje a který na nás bude podvědomě působit rušivě. My si tam neodpočineme, protože se v této změti všeho možného tělo nedokáže uvolnit.

Jste ochotni mít v zahradě pouze druhy, kterým odpovídají podmínkám vašeho pozemku?

Pokud ano, vítejte na palubě, protože toto rozhodnutí je klíčové pro to, vytvořit harmonicky sladěný prostor plný zeleně a rozkvetlých záhonů.

Jiřina Koppová