Princip regenerace sebe sama

...aneb přírodní principy pro zdravou zahradu

Tak jako se většina buněk lidského těla obnovuje každých sedm let, některé buňky i častěji (např. kožní buňky každé tři týdny, buňky tlustého střeva každé tři dny), tak i v přírodě probíhá neustálý proces regenerace. 

Dost viditelné je to na příkladu smíšeného lesa, který i přesto, že zažije nepříznivé období, dokáže napřesrok znovu obnovit svou sílu, vyrazit nové listy, pupeny, nasadit květy. Mimo jiné je to i díky schopnosti neustále obnovovat své funkce. 

Víte, proč se rostliny voní? 🙂

Aromatické neboli těkavé látky (terpeny) mají rostliny uložené v květech, listech, stoncích, plodech, ale i v kůře nebo kořenech (křen). Není to jen proto, aby nalákaly potřebné opylovače, i když tento efekt je asi nejvíce probádaný. Pokud je opylovačem noční hmyz, uvolňují tyto rostliny těkavé látky večer nebo v noci (pupalka, večernice,..), čímž nalákají různé můry a noční motýly.

V nedávné době ale vědci zjistili, že hlavní důvod je jiný. Pokud rostlině někdo natrhne či jinak poškodí list (např. housenky obaleče), začne rostlina vylučovat do okolí vonné látky lákající příslušný druh hmyzu, který se daným škůdcem živí (lumek, ..). V podstatě mu rostlina pošle zprávu: "Přijď rychle, máš tady potravu." 🙂 Obě strany jsou spokojené a rostlina může započít s regeneračním (hojivým) procesem sebe sama.

Mimichodem, to je přesně ten důvod, proč tráva po posekání tak krásně voní. 🙂 Rostliny totiž nedokážou rozlišit před mechanickým porušením a okusem např. od housenek a vydávají do ovzduší tytéž látky.

I rostliny umí nasadit antibiotika, pokud je to třeba

Není to proto, že by rostlina potřebovala léčit nějaké nachlazení, ale když začne produkovat látky zvané fytoncidy s anitibiotickými účinky, je to její obrana proti škůdcům. Tak třeba jehličnany vylučují svým jehličím tyto látky do ovzduší a v lese to pak krásně voní, ale zároveň je touto vůní celý prostor dezinfikován. 🙂

Vědci dokonce provedli pokus, kdy do vody přidali jehličí ze smrku a borovice a umístili tam prvoky (jednobuněčné organismy, které vidíme jen pod mikroskopem) a zjistili, že všichni prvoci v důsledku této přírodní dezinfekce uhynuli. 

Ale nemusíme chodit daleko. Všichni asi známe ořešák královský (vlašské ořechy), který ve svých listech rovněž shromažďuje látky proti hmyzu. Takže pokud dáme pod tento strom lavičku, máme velkou pravděpodobnost, že nás hmyz nebude obtěžovat. 🙂

Máte obavy, že to sami nezvládnete? 

Můžete se nechat inspirovat mými články, videi nebo eBooky, případně se zapsat do on-line kurzu, kde si o tom všem povíme a aplikujeme přímo na vaší zahradu.

Případně mi napište a mohu vám připravit návrh nebo se můžeme domluvit na nějaké konzultaci on-line nebo přímo u vás na zahradě. 

Jiřina Koppová