Tento článek píšu uprostřed zeleně. Za zády mám statné buky, po straně volně rostoucí živý plot a vedle sebe jezírko, kam chodí pít ptáci a veverky z lesa za mnou.
Proč to píšu?
Protože na každém kroku ve své zahradě vnímám energii a život. Ze sousedovic jalovce slyším pískat malé kosy, jejichž rodiče zde mají již několik let hnízdo. Kolem mne bzučí včely, které mohutně útočí na okolní květiny a převislý trubač obsypaný oranžovými květy.
Je tu krásně. Ale zároveň si uvědomuji, že takto intenzívní energie a nádherné prostředí by tu bez stromů a keřů kolem mne prostě nebyly. Vnímám jejich sílu na každém kroku. Když procházím lesem s naším yorkšírem „průzkumníkem“, loudá se tak, že mám dostatek času otevřít se této nádherné síle stromů.
Jejich mohutné kmeny a statné koruny tvoří úžasný celek, a pokud se člověk jen trochu uvolní a má cit pro přírodu, dokáže toto „pole“ vnímat.
Ráda na procházkách nebo doma na zahradě pozoruji tenhle zázrak přírody. Zrovna dnes mi v lese proběhlo hlavou, že pokud by toto lidé vnímali denně a koupali se v té nádherné přírodní energii, nepotřebovali by lékaře. Příroda léčí samovolně každého, kdo se jí podvolí (více zde>>)
Ale proč to všechno říkám?
Strom je živý organismus a lidé v dávných dobách dokonce uctívali stromy jako posvátné. Bylo obvyklé vysazovat stromy na památku narození dítěte nebo naopak v místech, kde lidský život vyhasl. Proč asi?
Strom dokáže poskytnout nejen stín a útočiště, udržuje vlhkost okolního prostředí, pročistí vzduch a osvěží nás ševelením svých listů. Ale hlavně, je to někdo, kdo „ví“, kdo má svá léta, své zkušenosti a udržuje krajinu v jakési pospolitosti, chcete -li energetické rovnováze.
Všimněte si někdy v krajině statných dominantních stromů. Mimo jiné fungují jako jakési „elektrárny“, přečerpávací stanice pro další stromy a keře v okolí.
Kdysi jsem o tom četla krásnou knihu jakéhosi holandského lesníka, ale bohužel jsem ji někomu půjčila a knihu už nemám.
Všichni, kdo mají doma vzrostlý strom vědí, že pohlcuje hluk a působí jako protihluková bariéra. Zdravé a statné stromy poskytují silnou energii, která na nás působí již pouhým pohledem na tohoto velikána. Pohled na stromy lidi fascinoval odedávna a ani dnes tomu není jinak.
Tady vidíte tu obrovskou škálu výhod, když máte vedle domu vysazený strom. Pokud se rozhodnete nějaký strom do zahrady pořídit, zvolte druh vždy podle vašich požadavků skloubených s možností zahrady.
Například, pokud je vaše zahrada orientována převážně na jih, bude se vám hodit spíše statný strom, který by v létě vytvářel stín a chránil jižní pokoje před přehřátím.
Nebo bydlíte na konci obce, kde zahrada přechází do otevřené krajiny a sužuje vás častý vítr? Silný vítr dokáže v otevřeném prostoru ochaldit vzduch velmi citelně, a proto je strom nebo i několik stromů případně hustých keřů výborným řešením. Stačí se podívat do krajiny, kde se na otevřených místech podél cest nebo okrajích polí dříve zcela běžně vysazovaly topoly.
Nádherné jsou v zahradě jako solitéry dnes již hojně pěstované meruňky. V létě, když je takový strom obsypán sametovými plody, je na něj radost se dívat. A to nemluvím o jaře, když meruňka kvete. Ale pozor, meruňka ráda namrzá, takže doporučuji vysazovat raději někam do chráněného kouta nebo k jižní zdi.
Pak vybírejte z druhů s mohutnou korunou a zajímavým habitem, např. dub, jasan nebo jírovec maďal (kaštan), krásné jsou červené variety jírovce (Aesculus x carnea).
Nádherné jsou začátkem léta rozkvetlé lípy, které vám svými květy provoní celou zahradu. A pokud do koutu zahrady umístíte včelí úly, máte o zásobu medu postaráno.
Krásným a statným solitérem je také ořešák královský (Juglans regia) nebo štědřenec (Laburnum), zvaný také „zlatý déšť“. Tvoří krásné statné stromy, které se dožívají vysokého věku a opravdu nádherně ozdobí prostor. Štědřenec nejvíce vynikne jako solitér.
Pokud toužíte po něčem cizokrajnějším, můžete zvolit katalpu (Catalpa bignonioides), což je strom hojně vysazovaný ve městech, neboť dobře snáší znečištěné ovzduší a svým vzhledem a zajímavým plodenstvím zkrášlí každou ulici či zahradu. Její květy rovněž nádherně voní.
Pokud jsou tyto stromy na vás příliš velké, můžete zkusit menší druhy s dekorativní korunou, jako třeba japonské sakury (okrasné slivoně).
Nevybírejte pouze rozumem, ale zapojte i srdce. Stoupněte si na zahradu a vnímejte, který strom by se vám na tento prostor hodil. Který strom by zde chtěl jednou majestátně stát pro radost dalším generacím? Který strom by zde krásně vynikal? Vnímejte, co vás napadne. Ten správný strom si sám přivolá vaše myšlenky.
Pokud se vám to nezdaří hned napoprvé, nezoufejte, možná vás ten správný strom potká v zahradnictví. Najednou vám na něj padnou oči a vy budete intuitivně vědět, že „je váš“. Určitě ten pocit znáte. 🙂
Pokud to dotáhnete až do konce a strom opravdu vysadíte do své zahrady, budete se moci brzy těšit na úžasné prozpěvování ptáků, kteří vám ještě k tomu v zahradě vyberou velké množství šůkdců (mrkněte zde>>)
Vybírejte pokud možno strom listnatý, protože jeho proměnlivé listí během roku odráží postupně všechna čtyři roční období.
No není to nádhera?
Zhruba před měsícem, když kvetly lípy, jsem si naprosto do puntíku užívala procházky domů z práce naší lipovou „alejí“. A to mluvím o městě, nikoli o vesnici. Bylo to tak nádherné voňavé pohlazení, že jsem si přála, aby lípy kvetly celý rok.
Myslím, že stromy dokáží odbourávat stres nejen ve městě, ale rozhodně i doma na zahradě.
Vždyť jen pohled na ten krásný strom a jeho habitus nás na chviličku vrátí do náruče přírody a my můžeme na lavičce pod ním rozjímat o životě. Tak, jak to dělávaly naše babičky. 🙂
Na jaře nás potěší svými květy a vůní, v létě stínem a zajímavým tvarem a na podzim barevnou škálou listí. V zimě bude chránit náš dům před útoky sněhové vánice a před prudkým ochlazením vzduchu. Co můžeme chtít víc?
Pokud si rádi hrajete, zkuste si pohrát se svou intuicí a vyzkoušejte, jaký strom vás symbolizuje. Návod zde >>
Všichni, kdo se rádi propojují s přírodou a chtějí znát její taje a nechat se jí léčit, mohou vyzkoušet Umění léčivé zahrady zde.
Užijte si léto!