Trvalky na slunce a sucho

Poslední dobou nás trápí horké suché léto a mnoha zahrádkářům během této doby odejde spousta milovaných rostlin jen proto, že nemají dostatek vody na závlahu nebo dostatečný stín na své zahradě, který by tyto vysoké letní teploty alespoň trochu zmírnil. Pro rady, jaké principy v zahradě dodržet, aby půda tolik nevysychala, mrkněte sem.

Pokud máte trvalkový záhon na hodně osluněném místě, doporučila bych vám několik nenáročných druhů, které mám vyzkoušené a které horké a suché léto bez problémů přečkají. Trvalek je samozřejmě mnohem více, než zde uvádím, o dalších si můžeme povědět zase někdy příště…

Plesnivka perlová a rudbekie (neboli třapatky)

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea) je suchu odolná, asi 40 cm vysoká trvalka, která je naprosto nenáročná a ráda v zahradě odnožuje. Takže pokud nejste zrovna zahradnický typ, který má rád hrabání se v zemi, pletí a sázení jako já, pak je možná tato trvalka pro vás správnou volbou. Občas ji zkontrolujete, zda se vám nešíří na plochy, na které už nechcete a ona se vám za to odvděčí zajímavým bílým květenstvím se žlutým středem, které je vhodné si nasušit do vázy nebo použít do suché vazby třeba do podzimní výzdoby.

Rudbekie (Rudbeckia) je tam obsáhlý rod, že zde neuvádím žádná specifika, neboť jich na trhu seženete nepřeberné množství. Můžete si zvolit od 2 m vysokých kutivarů až po ty kolem 40 cm výšky. Některé jsou žářivě žluté, některé své květy zbarvují do oranžova s červeným nádechem, vyberte si v zahradnictví ty, které vám budou vyhovovat.

Řebříček (různě barevné kultivary)

Řebříčky lze opět zakoupit v různých kultivarech co se týká výšky i barvy květenství. Všechny jsou odolné vůči suchu, což můžeme pozorovat i ve volné přírodě, kde v horké suchém létě na vyprahlé louce řebříčky v pohodě rostou a kvetou bez jakékoli újmy.

Můžete si vybrat z vysokých druhů jako je řebříček bertrám (Achillea ptarmica), který jistě znáte pro jeho zajímavé květenství připomínající bílé knoflíky. 🙂

Dalším vysokým druhem je žlutě kvetoucí řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina), který podobně jako předchozí druh dorůstá do výšky kolem 1 m.

Z nižších druhů je krásný řebříček „Tutti Frutti“ (Achillea millefolium „Tutti Frutti“), který má výšku kolem 30 cm a krásná světle růžová květenství.

Na obrázku výše je červeně kvetoucí řebříček (Achillea millefoliumMilly Rock Red„) dorůstající do výšky kolem 40 cm.

Rozchodník nachový

Neúnavně kvetoucí trvalkou i v tom největším suchu je rozchodník nachový (Sedum telephium). Opět si můžete vybrat barvu jeho květenství od sytě růžové po bílozelenou. Rozchodník dorůstá do výšky kolem 40 cm, ale jsou i nižší kultivary. Opět patří mezi nenáročné, plně mrazuvzdorné trvalky.

Mavuň červená

Mavuň červená (Centranthus ruber) je statná trvalka dorůstající do výšky kolem 70 cm s krásně růžovým květenstvím, které přitahuje včely a motýly. Má poměrně dlouhou dobu kvetení, zhruba od konce června do srpna, nám kvete většinou i v září, když je pěkné počasí. Na větveném stonku neustále přirůstající další výhonky, které následně kvetou již drobným květenstvím.

Je to nenáročná trvalka, plně mrazuvzdorná, která vydrží v zahradě mnoho let.

Kleopatřina jehla a kavyl péřovitý

Kleopatřina jehla neboli mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria) je nádherná trvalka dorůstající v květu výšky přes 1 m. Statná lodyha nesoucí květ vyrůstá z růžice mnoha úzkých listů. Květ může být bílý, oranžový nebo oranžovožlutý a je velkým lákadlem pro včely, čmeláky a motýly. Rostlina vydrží kvést poměrně dlouho, přes jeden měsíc a mezitím nakvétají další květenství, takže je stále na co se dívat. I po odkvětu nechávám stonek na rostlině, protože i nadále zdobí zahradu.

Kavyl (Stipa) je suchomilná tráva různé výšky. Můžete si zakoupit kavyl obrovský (Stipa gigantea), pokud máte dostatek místa, nebo kavyl péřovitý (oblíbený kultivar „Ponytails“) nebo kavyl vláskovitý (Stipa capilata). Více se o nich rozepisuji zde.

Pupalka nádherná

Pupalka nádherná (Oenothera speciosa) dělá radost svému jménu, neboť vyniká svými krásnými poměrně velkými růžovobílými květy, které jsou rozvité během dne, nikoli až večer, jako u ostatních pupalek. Má velmi dlouhou dobu kvetení, první květy se začínají objevovat koncem června a na rostlině jsou stále další a další i v průběhu září.

Pupalka je spíše půdopokryvná rostlina o výšce kolem 20 – 30 cm. Stačí jí chudá půda na slunném místě a bude se vám vesele rozrůstat do stran. Je plně mrazuvzdorná.

Kokarda osinatá

Kokarda osinatá (Gaillardia aristata) je asi 40 cm vysoká suchomilná trvalka, která vykvétá oranžovými nebo červenožlutými květy. Tyto velké květy lákají především včely a čmeláky a tak je o podívanou vždy postaráno.

Hodí se na okraje záhonů do venkovských či přírodních zahrad.

Chrpa žlutokvětá

Tato statná chrpa žlutokvětá (Centaurea macrocephala) může dorůstat až do výšky 1 m a je nápadná svými velkými žlutými květy, které milují hlavně včely a čmeláci. Výborně se hodí do přírodních zahrádek, kde vynikne buď samostatně jako solitéra nebo ve smíšených záhonech s dalšími odolnými trvalkami či keři.

U nás doma jí tvoří doprovod zápleváky, sporýš argentinský nebo sadec nachový.

Tolik alespoň výčet některých suchomilných druhů rostlin, na další zajímavé druhy se můžeme podívat v některém z dalších článků. 🙂

Pokud by vás zajímalo, jak si vytvořit zahradu jako harmonicky propojený celek, mrkněte zde.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Vladislava Benešová napsal:

    Doporučuji na slunné a suche břehy Svatolinu, dovede za par let pokrýt větši plochu, miluje sucho, kameny a pisek.Ma stříbrné zbarveni a květy žluté pecičky. A nedám dopustit na Perowskii, řika se ji i ruská šalvěj, úžasná pastva pro včely a čmeláky.

    • Jiřina Koppová napsal:

      Ano, souhlasím. Proto také hned v úvodu článku zmiňuji, že rostlin je mnohem více, než se sem vejde, a můžeme si o nich povědět někdy příště. 🙂 Je spousta druhů s mnoha vlastnostmi vhodnými nejen pro člověka, ale i pro ostatní živáčky. Díky za příklady…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.