Mám čerstvé zážitky a dojmy z nedávné konference v Praze pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Padlo tam spousta plánů a fotografií, jak zelení oživit města a zlepšit tak převládající suché letní klima.
A proběhla i přehlídka úspěšných projektů a já bych se s vámi chtěla podělit o zajímavé nápady některých měst.
A proč zrovna zatravňovat střechu domu? K čemu že nám to bude?
Střechy pokryté rostlinnou vegetací jsou pro své okolí obrovským přínosem. Tak třeba proto, že tato střešní vrstva působí mimo jiné i jako izolace a v zimě udržuje v domě teplo. Nepotřebujeme již tolik energie na vytápění domu a dochází ke značným finančním úsporám.
Pokud nastane opět suché a horké léto, jako nás potkalo v posledních letech, má „zelená střecha“ jednu obrovskou výhodu. Dokáže totiž vyrovnávat nejen teplotní rozdíly, ale i vlhkost vzduchu. A pokud v létě přijde tolik očekávaný déšť, dokáže tato zelená vrstva zadržet dešťové srážky, které by jinak končily v kanalizaci.
Což je obrovská výhoda pro města, která následně díky zeleným střechám dokážou zlepšit klima pro své obyvatele. Města mají obrovské plochy, které by se takto daly využít. Ať jsou to střechy na městských domech, podzemních garážích, továrnách, zde všude je možné díky zeleni absorbovat nadměrné škodliviny v ovzduší a ještě k tomu působit jako tepelná či zvuková izolace.
Je známo, že velké velké plochy střech se ve městě za horkých letních dnů rozpálí až na 60 °C. Stačí si vzpomenout, jak se vám v létě rozpálí u domu zámková dlažba, a i když už večer zajde sluníčko, pořád z ní sálá horko.
A podobný problém nastává u střechy domu. Proto se začíná nabízet řešení ve formě osázení suchomilnými druhy bylin a trav (rozchodníky, netřesky, suchomilné mechy).
Údržba takové plochy je nenáročná a zmíněné druhy rostlin po vás nebudou vyžadovat žádnou zvláštní péči.
Obrázky jsou ze zahraničních webů, ale věřím tomu, že je mezi námi i dost takových kutilů, kteří o tom již přemýšleli nebo dokonce již něco takového mají doma. Některé z nich znám. 🙂
Taková střecha má mnoho výhod, asi tou hlavní je, že reguluje výkyvy teplot, zabraňuje přehřívání a zvlhčuje klima v zahradě. (Další tipy pro zahradu zde>>)
Pro mě je nejzajímavější, že oproti klasické střeše tímto vytváříme životní prostor pro hmyz a další živáčky.
Zkusíte to někdo? 🙂
Zdroj fotografií:
www.envic-sdruzeni.cz, www.living.cz, www.pinterest.com, www.jalkanen.blogspot.com, www.blog.dp.ru, www.thetinylife.com.