Zelené střechy – budoucnost měst?

Mám čerstvé zážitky a dojmy z nedávné konference v Praze pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Padlo tam spousta plánů a fotografií, jak zelení oživit města a zlepšit tak převládající suché letní klima.

A proběhla i přehlídka úspěšných projektů a já bych se s vámi chtěla podělit o zajímavé nápady některých měst. 

Madrid
Hamburk – zelená střecha na podzemní garáži

Možná až na druhý pohled zjistíte, že tahle barevná nádhera je opravdu střecha posetá květinami.

A proč zrovna zatravňovat střechu domu? K čemu že nám to bude?

Střechy pokryté rostlinnou vegetací jsou pro své okolí obrovským přínosem. Tak třeba proto, že tato střešní vrstva působí mimo jiné i jako izolace a v zimě udržuje v domě teplo. Nepotřebujeme již tolik energie na vytápění domu a dochází ke značným finančním úsporám.

Pokud nastane opět suché a horké léto, jako nás potkalo v posledních letech, má „zelená střecha“ jednu obrovskou výhodu. Dokáže totiž vyrovnávat nejen teplotní rozdíly, ale i vlhkost vzduchu. A pokud v létě přijde tolik očekávaný déšť, dokáže tato zelená vrstva zadržet dešťové srážky, které by jinak končily v kanalizaci.

Což je obrovská výhoda pro města, která následně díky zeleným střechám dokážou zlepšit klima pro své obyvatele. Města mají obrovské plochy, které by se takto daly využít. Ať jsou to střechy na městských domech, podzemních garážích, továrnách, zde všude je možné díky zeleni absorbovat nadměrné škodliviny v ovzduší a ještě k tomu působit jako tepelná či zvuková izolace.

A jak si hledíme zelených střech v našich městech?

Ozeleněný parkovací dům FN v Plzni
Střecha Strakovy akademie v Praze

Je známo, že velké velké plochy střech se ve městě za horkých letních dnů rozpálí až na 60 °C. Stačí si vzpomenout, jak se vám v létě rozpálí u domu zámková dlažba, a i když už večer zajde sluníčko, pořád z ní sálá horko.

A podobný problém nastává u střechy domu. Proto se začíná nabízet řešení ve formě osázení suchomilnými druhy bylin a trav (rozchodníky, netřesky, suchomilné mechy).

Údržba takové plochy je nenáročná a zmíněné druhy rostlin po vás nebudou vyžadovat žádnou zvláštní péči.

A co to zkusit doma?

Třeba na psí boudě nebo na zahradní kůlně?

Obrázky jsou ze zahraničních webů, ale věřím tomu, že je mezi námi i dost takových kutilů, kteří o tom již přemýšleli nebo dokonce již něco takového mají doma. Některé z nich znám. 🙂

Taková střecha má mnoho výhod, asi tou hlavní je, že reguluje výkyvy teplot,  zabraňuje přehřívání a zvlhčuje klima v zahradě. (Další tipy pro zahradu zde>>)

Pro mě je nejzajímavější, že oproti klasické střeše tímto vytváříme životní prostor pro hmyz a další živáčky. 

Zkusíte to někdo? 🙂

Zdroj fotografií:

www.envic-sdruzeni.cz, www.living.cz, www.pinterest.com, www.jalkanen.blogspot.com, www.blog.dp.ru, www.thetinylife.com.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.