Jak nalákat ptáky do zahrady

Líbí se vám, když vám na zahradě již od rána prozpěvují ptáci? Když v létě sedíte na terase a můžete pozorovat, jak obstarávají potravu pro svá mláďata? Ano, ten pohled je uklidňující a štěbetání ptáčků velmi příjemné. 🙂

Zahrada totiž pro ptáky znamená poměrně důležitý a bohatý biotop

Samozřejmě závisí to na umístění zahrady do okolního prostředí, kde se zahrada přesně vyskytuje, zda poblíž rybníka, potoka, lesa nebo parku. Jiné podmínky poskytne ptákům zahrada městská, jiné podmínky zahrada na vesnici poblíž polí nebo remízků.

K tomu, abyste podporovali přirozený život v přírodě, nepotřebujete mít velkou zahradu na venkově. I malá zahrada může mít velký přínos v době, kdy mnohé druhy jsou ohroženy vlivem nesprávného přístupu k zeleni a životnímu prostředí.

Ptáci jsou velmi důležitými pomocníky při udržování rovnováhy v zahradě

Mnoho druhů ptáků vyskytujících se v zahradách se živí hmyzem nebo semínky. Pokud je do své zahrady nalákáme, pomohou nám zbavit se obtížných mšic, larev brouků, housenek a vajíček různých hmyzích škůdců. Sýkorky, lejsky či rehky můžeme nalákat do zahrady umístěním budek nebo vysázením hustých listnatých keřů. Nejen ptákům, ale i řadě dalších zvířat skýtají volně rostoucí křoviny a keře úkryt a útočiště, ve kterém mohou hnízdit. V mnohých dřevinách žije přes sto druhů brouků, které lákají různorodé druhy ptáků.

Kromě toho je pro naše zdraví a duši jejich zpěv doslova pohlazením. Nádherný je ptačí zpěv hlavně po ránu, když cestou do práce vám po cestě prozpěvují ptáci. 🙂

Krásné je sedět na zahradě a pozorovat ptačí rodiče, kterak nosí do hnízda nebo nedaleké budky krmení mladým. Nebo pozorovat, kterak na jaře stavějí a opravují hnízdo, a jak se jejich nemotorná mláďata učí létat. Když ptáci v naší zahradě zahnízdí, můžeme se těšit z jejich přítomnosti i v zimě (pokud to nejsou tažné druhy), až jim budeme sypat zobání do krmítka.

Jak je tedy do naší zahrady nalákat?

  1. Nabídnout jim dostatek potravy (semínka, bobule, larvy, žížaly, mšice)
  2. Nabídnout jim možnost hnízdění (budky, dutiny stromů)
  3. Poskytnout jim úkryt v podobě keřů a hustých listnatých stromů
  4. Vytvořit v zahradě pítko nebo místo pro koupání

Ideální je, pokud je zahrada co nejvíc rozmanitá a poskytuje různé typy zázemí:

kompost, hromadu starého dřeva, kamení, jezírko, keře, stromy, popínavé rostliny…

Taková zahrada je pro ptactvo rájem a poskytuje jim dostatečné zázemí pro shánění potravy na vašem pozemku a vyvedení mladých.

Jaké druhy keřů a stromů jim tedy nabídnout?

Druhy živící se hmyzem, červy, larvami, žížalami budou hledat svoji potravu na kmenech ovocných stromů, keřů, v hromadě dříví, v kompostu, poblíž hromady kamení a v trávě. V odumřelém dřevě, mezi kamením a listím žije mnoho druhů dravého hmyzu. Rovněž tak mezi odřezky z živého plotu, na pařezech nebo silnějších větvích.

Ptáci živící se převážně semeny budou hledat pod květinami, v křoví a hlavně v trávě. Nalákat je můžeme na slunečnici, kakost, chrpu, okrasné trávy, metlici, třtinu a další.

Druhy živící se bobule a ovocem budou vyhledávat stromy a keře, jako např. černý bez, tis, jalovec, hloh, trnku, břečťan, dřišťál, cesmínu, rakytník, skalník, ptačí zob, kalinu a další. (tip na takovou zahradu naleznete zde)

Kde mohou zahnízdit?

Na budovách a pod římsami rád hnízdí rehek, vlaštovka, vrabec nebo konipas.

Mezi nejznámější druhy hnízdící v dutinách stromů patří sýkora modřinka a koňadra,  špaček, brhlík a lejsek.  Můžeme jim také připravit budku a umístit ji v zahradě na nerušeném místě. Vstupní otvor by neměl směřovat na západ, aby byl chráněný před deštěm a větrem. V zimě je třeba budky důkladně vyčistit.

V keřích nebo hustých větvích listnatých stromů zahrady nám zahnízdí pěnice pokřovní, kos, zvonek, drozd nebo pěnkava. Husté keře představují pro ptáky ideální prostor. Nabízejí ochranu i obživu zároveň. Husté větve vytvářejí vhodný podklad pro hnízda, trny a ostny je brání před kočkami a jinými lovci. Zjara se na jejich květy slétává spousta hmyzu, který je pro ptáky vítanou potravou. A na podzim si ptáci pochutnávají na plodech těchto keřů.

Pokud chcete mít opravdu na zahradě ptačí kamarády, nainstalujte jim pítko

Nikdy by mě nenapadlo, že naše malé jezírko udělá takové divy s okolním ptactvem (více zde). Denně tam chodí pít všechny možné druhy ptáků, od těch drobných, až po sojky, hrdličky a holuby, dost často se přijdou napít také veverky. Mít vodu v zahradě je pro ptáky opravdu dar. Zvláště pokud ji nemají jinde v dosahu k dispozici. 

Nákup pítka nebo koupacího jezírka v zahradnických obchodech může být poměrně drahá záležitost. Jednoduchou a úspornou alternativou je vanička z terakoty, vytvořená z květináče a větší podmisky. Najděte v zahradě vhodné a nerušené místo, otočte nádobu vzhůru nohama, nahoře připevněte misku a naplňte vodou. Ptáci budou mít pítko i koupaliště zároveň a odvděčí se vám za to nejen zpěvem, ale i sběrem mnoha škůdců.

Zkuste letos pamatovat na tyto opeřené kamarády a připravit jim pozvání do vaší zahrady. Uvidíte, že se vám brzy odvděčí sběrem velkého množství hmyzu, krásným zpěvem a pohledem na moudrost a důmyslnost přírody.

Budu ráda, když mi dáte vědět, jaké máte zkušenosti s ptačími kamarády vy. 🙂 Nebo můžete využít mých služeb a nechat si připravit návrh takovéto zahrady v přírodním stylu. 🙂

Zdroj obrázků: www.pinterest.com, www.gardengatemagazine.com

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.