Plánujete zahradu a chtěli byste ji mít krásnou i na podzim, kdy je převážná většina trvalek odkvetlých? Zakomponujte stromy a keře ozdobné svými podzimně laděnými listy. Z některých barev až přechází zrak. 🙂
Ale pojďme na to postupně.
Většina z nás ho zná s jeho typickou „letní“ barvou listů. Ale on dokáže na podzim doslova divy!
Nejvýraznější je asi muchovník Lamarkův (Amelanchier Lamarckii), který dorůstá do výšky 4 m a jeho listy mají na podzim krásný oranžovočervený nádech. Ostatní muchovníky jsou rovněž krásné, milují slunce nebo polostín a lehké, dobře propustné půdy.
Tato vlasatá kráska je nádherná po celou sezónu svými vínovými listy a „vlasatým“ květenstvím. Na podzim se k tomu ještě přidá další barva listů, které se začnou zbarvovat do oranžovovínových odstínů.
Ruj vlasatá je nenáročný, 4 m vysoký opadavý keř, který miluje slunce i polostín. Je ozdobou každé zahrady a svým nepravidelným růstem přitahuje zvláštní pozornost. 🙂
Tento opadavý exotický strom je známý hlavně z parků, kde dorůstá do výšky kolem 10 m i více. Dá se zakoupit rovněž jako keř s rozvětvenou korunou a listy připomínajícími svým tvarem listy javoru.
Jeho kůra je široce rozbrázděná a tím dává vyniknou zajímavému vzhledu. Ambroň je exotický druh, který je třeba vysazovat na chráněná stanoviště, kde netrpí zimním průvanem nebo velkými mrazy na otevřeném prostranství. U mladých rostlin doporučuji na zimu přikrýt chvojím nebo mulčem.
Její plody jsou podobné plodům platanu, vypadají jako malé pichlavé kuličky na dlouhé stopce. Můžete ji vidět ve videu zde.
Katalpa je poměrně známý strom, v městských parcích už je poměrně běžný, častěji se vysazuje i v malých zahradách, kde se objevuje převážně kultivar „Nana“ s deštníkovitou korunou, který ale nekvete.
Katalpa je poměrně vysoký strom s nádherným bílým květenstvím, které je poměrně velké a je trochu podobné květům kaštanu. Katalpa nás může ale okouzlit i na podzim svým do žluta zbarvenými listy a dlouhými plody visícími na stromě dlouho do zámrazu. Plody se samozřejmě tvoří pouze na katalpách, které během sezóny kvetou. Tedy těch velkých kultivarech.
Ať si vysadíte ten či onen kultivar, na podzim vám rozhodně budou dělat radost svým zbarvením. 🙂 Více se můžete dočíst o stromech do malých zahrad zde.
Javory všeobecně jsou krásně zbarvené stromy, i když na podzim jejich listy vyniknou snad nejvíc. Dnes můžeme zakoupit i drobnolisté kultivary, japonské javory a mnoho dalších.
Tyto krásně vzrostlé stromy jsou nenáročné, milují slunce i polostín. Japonské javory dávají přednost spíše polostínu nebo stínu a vlhké půdě.
Určitě do zahrady doporučuji vysadit nějaký strom, už jen pro tu energii, která z něj bude po celý rok vyzařovat. A v každém ročním období bude jiná. 🙂 Budeme ji jinak vnímat.
Škumpa je opadavý keř s rozložitou korunou, která snadno odnožuje. Pak se může stát, že vám v trávníku vyrůstají další malé výhonky, které ale stačí posekat sekačkou. Škumpa je jedovatý keř, její šťáva může vyvolávat alergické reakce.
Pokud ji vysadíte někam do zahrady, kde víte, že vám nebude škodit, není se čeho obávat. Za tu barevnou nádheru na podzim to stojí. 🙂 Můžete ji vidět ve videu zde.
Máte o čem přemýšlet a pokud se rozhodnete některý ze stromů si doma vysadit, budete se moci kochat těmito barvami na své zahradě. 🙂 Anebo v přírodě či okolních parcích.