Boční vstup do zahrady

Lidé často řeší, jak si zkrášlit boční vstup do zahrady, ať už z ulice nebo z parkovacího místa před domem. Proto si ukážeme, čím můžete tento prostor ozvláštnit, aby vypadal dobře a cítili jste se tam příjemně.

Na co při plánování nezapomenout?

Ozvláštněte vstup

Boční vstup do zahrady je skvělým místem pro pergolu nebo loubí z růží. Nechte jej zarůst příjemnou popínavou rostlinou se zvláštní vůní či vzhledem. Zabráníte tím nechtěným pohledům do zadní části zahrady a zároveň vytvoříte odvážný a přívětivý vzhled.

Veďte prostorem zajímavou pěšinku

Pěšinka může být buď jen travní porost samotný nebo doplněný kamennými nášlapy, případně můžete vytvořit pěšinku mlatovou, která už dá trochu více práce. Pro případ dešťů je vhodné do mlatové cestičky umístit nášlapy z kamene či jiného materiálu, které vám zaručí, že se v mokrém povrchu nebudete brodit.

Propojte přední a zadní část zahrady

Boční vstup do zahrady by měl být myšlenkově i funkčně propojený se zadní částí zahrady. Neměl by působit jako dvě oddělené jednotky, které spolu nemají nic společného.

Chcete-li dosáhnout nejlepšího efektu, přizpůsobte styl a použijte některé ze stejných rostlin na boční straně i vzadu. Samozřejmě pokud je to jen trochu možné vzhledem ke světelným podmínkám.

Vytvořte kaskádový efekt

Dost často se stává, že boční strana zahrady je během dne ve stínu či polostínu. Zastíněný postranní prostor se může zdát jako beznadějná situace, ale to není pravda. Vytvořte si zde stinné místo, kde se můžete ochladit a uniknout horkému letnímu slunci. Udělejte si cestičku a kolem ji osázejte stínomilnými rostlinami s využitím japonských javorů, okrasných trav, půdopokryvných keřů či kvetoucích trvalek.

Do zadních partií vysaďte vyšší keře a směrem k pěšince postupujte se stále nižšími druhy. Nebojte se, když trvalky či okrasné trávy budou přepadat přes okraj pěšinky. Zahradě to dodá ten správný šmrnc.

Přidejte přenosné rostliny v nádobách

Pokud potřebujete některé prostory zaplnit rychleji, použijte přenosné rostliny v kontejnerech, které na zimu sklidíte do sklepa či jiné chladné místnosti, kde nemrzne.

Takto si můžete vypomoci třeba kolem stinného místa, kde budete sedávat, můžete jej dotvořit nádobou s lobelkami, netýkavkami, okrasnými kopřivami apod. Všechny zmíněné rostliny mají rády stín či polostín.

Tak vzhůru na to. Tvořte, sázejte a pokud byste potřebovali inspiraci, které rostliny si vysadit a kam do bočního vstupu, vše naleznete v klubu „Zahrada, která léčí“, kde se přesně tomuto tématu věnuje celá jedna kapitola. Naleznete ji zde>>

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.