Staň se na chvíli šamanem

Blíží se první jarní den a já už netrpělivě čekám, až to jaro konečně zaklepe na dveře. Jak říkával můj děda, jsem „březňák“, a my, narození na jaře, prostě v tuto dobu ožíváme. Nemůžu se každoročně dočkat prvních jarních paprsků a dnů plných světla po dlouhé a tmavé zimě.

20. březen je den jarní rovnodennosti

… kdy bude stejně dlouhý den a stejně dlouhá noc. Od tohoto okamžiku se dny začínají prodlužovat a noci ubývat. Přibude světla, kterého jsme měli přes zimu tak poskrovnu. Stejně jako my i příroda čeká na příchod jara. Větvičky raší, všechno v přírodě pučí, ptáci začínají prozpěvovat a vítat nový den. Vracejí se konipasi, rehkové, kukačky, čápi, vlaštovky a další druhy ze svých teplých zimovišť zpět.

A co že nás tak magického tento den vlastně čeká?

Jaro je symbolem znovuzrození a tím, jak sílí sluneční paprsky, ožívají i magická místa naší zahrady. Ta místa, která byla dosud v útlumu, se opět probouzejí a nabírají sílu. Kmeny stromů proudí míza jako o závod a život v zahradě začíná nabírat obrátky. Já jsem si v tento den zavedla jakýsi magický rituál na přivítání nové síly v zahradě.

I vy můžete být na chvilku šamanem

Jestli máte zájem, tak si zahrajeme takovou zajímavou hru. Ona to tedy není hra, je to opravdové, ale protože se to mnohým lidem těžko chápe, tak předstírejme, že je to hra.

Promluvíme si totiž s duchem naší zahrady

Šamané a Indiáni mluví běžně s duchy rostlin a stromů a prosí je o předání jejich léčivých schopností, prosí stromy o předání jejich síly. Indián, než porazí strom a vydlabe z něj kánoi, poprosí ducha stromů a nechá si poradit, který ze stromů je ochoten se proměnit ve člun. Protože ne každý strom je k tomu vhodný.

Tak proč bychom my nemohli oslovit ducha naší zahrady? 

Usaďte se tak, abyste se cítili pohodlně a uvolněně. Nenechte se nikým vyrušovat a vyhraďte si teď chvilku pouze sami pro sebe. Pokud můžete, provádějte toto cvičení přímo ve vaší zahradě, v kontaktu s její energií, uprostřed zeleně, uprostřed toho všeho dění. Je dobré navázat se zahradou přímý kontakt, než sedět za oknem v obýváku. Ale ani to není překážkou, pokud se dokážete dostatečně uvolnit a dovolit okolnostem, ať se dějí. 🙂

Zavřete oči a nenechte se nikým rušit. Vyhraďte si tento čas jen sami pro sebe. Několikrát se zhluboka nadýchněte a pomalu vydechujte nosem. Jde o to, aby se vaše mysl zklidnila a dovolila vám se dostatečně uvolnit. Mně pomáhá představit si svou mysl jako bílý obláček uprostřed hlavy. Párkrát se nadechneme do tohoto prázdného čistého obláčku a vydýchneme.

Nyní dáme podvědomí úkol, že teď si jdete promluvit s duchem vaší zahrady

Sedíte na vámi zvoleném místě v zahradě nebo někde doma a proti vám, před vaším vnitřním zrakem, přichází on. Přichází odněkud z vaší zahrady. Nechte ho přijít až k vám, pokud chce. Pozdravte ho a zeptejte se, zda je duchem vaší zahrady. Většinou vám řekne, že ano, ale už se mi taky jednou stalo, že se mi vysmál a řekl, že není, že se mé myšlenky zatoulaly jinam. V tom případě vytrvejte a brzy se před vaším vnitřním zrakem objeví.

Tak co? Vidíte ho?

Jak vypadá? Je to muž nebo žena? Nebo je to nějaké symbolické zvíře či rostlina? Nespěchejte. Nechte ho chvilku rozkoukat, abyste se mohli seznámit. Až se navzájem okoukáte, zkuste vnímat, jak na vás působí. Jaký z něj máte dojem? Je plný síly a života? Nebo na vás působí unaveně? Je vám sympatický? Nebo máte pocit, že mu něco chybí? Vnímejte vaše vnitřní pocity. Vnímejte, co to s vámi dělá. Možná budete překvapeni.

Když jsem po letech mého působení v zahradě zkusila promluvit s jejím duchem, uviděla jsem před sebou takového milého dědečka.

Fakt úžasný sympaťák. Od té doby s ním pravidelně udržuji čistě platonický vztah. 🙂 Vždycky, když dáme řeč, odněkud přijde, usmívá se a jednou rukou se opírá o hůlku. Myslím, že už jsem ho prokoukla a řekla bych, že to dělá jenom jako, že jí ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, ale prostě tak nějak k němu ta hůlka patří. Je to docela vtipálek a občas rád laškuje. Když se ho na něco zeptám, a ptám se poměrně často, tak odpovídá různými vtípky, ale je fakt, že umí být i vážný.

Můžete mu pokládat různé otázky

Kromě toho, že zjistíte, jak na tom je duch vaší zahrady, můžete mu časem klást i různé otázky. Já bych navrhovala to dnes pojmout jako seznamovací schůzku a příště už si pro něj můžete připravit i dotazy. Co vy na to? Samozřejmě jednejte podle své intuice, podle svého vnitřního cítění, a pokud budete mít pocit, že máte to či ono provést jinak, nechte se vést. Žádný speciální návod neexistuje, jde čistě jen o naše vnitřní nastavení.

Tak vzhůru do toho! Ať se vám schůzka vydaří!

Krásné jaro. 🙂

Pokud máte zájem si tento text stáhnout jako meditaci, najdete ji zde>> Užijte si to! 🙂

A pokud se rozhodnete sdělit mi své dojmy, uděláte mi tím ohromnou radost! 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.