Jiřiny – královny pozdního léta

Pokud chcete do svého záhonu květiny s celkem nenáročnou péčí během vegetace, které vám budou zdobit zahradu po celé léto až do podzimu, pak jsou jiřiny (Dahlia) tou nejlepší volbou.

Jiřiny mají neskutečně mnoho variant, působí nádherně podél plotu i jako solitéry. Jsou vhodné do záhonu, na okraj trávníku, ale třeba i na vytvoření příjemného zákoutí podél terasy.

Svým hustým porostem dokážou zakrýt nevzhledné zahradní plochy a pokud jim dopřejeme během léta dostatek sluníčka, budou nás odměňovat svými nádhernými květy až do prvních podzimních mrazíků.

Jak všichni víme, jiřiny mají hlízu, díky níž dokážou přečkat období sucha (pro poslední roky tolik typické). Jediným problémem jejich letní bezúdržbovosti je jarní výsadba hlíz a podzimní uskladnění suchých a očištěných hlíz do sklepa.

Ale za tu námahu to určitě stojí, neboť jiřinky jsou opravdu nádherné a když zkombinujeme několik druhů vedle sebe, dokážou zakrýt třeba starý rozpadající se plot a udělají spoustu parády. Pokud nejsou vysázeny u plotu, potřebují často oporu, aby je neporazil vítr.

Jiřiny jsou druhy nízké i druhy dorůstající do 1,5 m výšky. Některé mají květy střapaté, některé jsou drobnokvěté, většina jich je jednobarevných, ale existují odrůdy s květy nádherně žíhanými. Prostě rozhodně stojí za potěchu oka.

A jaké mají nároky?

Jiřiny jsou celkem nenáročné rostliny, doporučuji před jarní výsadbou pokud možno dát pod hlízu trochu hnoje, ale jinak žádné speciální hnojení nepotřebují.

Je třeba si dát pozor na přemokření, protože jiřinky dávají přednost sušším půdám a sluníčku. V přemokřené půdě mohou hlízy snadno uhnívat.

Hlízy vysazujeme na jaře až později, aby je nespálil mráz.

Na podzim je třeba hlízy vyjmout a nechat na slunci důkladně oschnout, jinak by nám ve sklepě uhnívaly.

Takže pokud přečkáte jarní a podzimní práce, které budete s hízami mít, jiřinky se vám za to odvděčí záplavou nádherných květů po celé léto.

Jedinou nevýhodou je, že jiřinky nikdy nevydrží ve váze více než dva dny (alespoň mně se to nikdy déle nepodařilo).

Pokud tedy někdo ve vašem okolí bude na podzim sklízet tyto nádherné květiny a nějaké hlízy vám dá, uložte si je někam na suché a chladné místo, zjara po mrazících vysaďte na slunné stanoviště a celé léto se budete těšit té úžasné nádheře. 🙂

Pokud hledáte další inspiraci k osázení vaší zahrádky, mrkněte sem.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.