„Kvetoucí ploty“- motto pro letošní sezónu

Současné zahradní trendy chtějí plot osvobodit od jeho čistě ohraničující role a proměnit jej v barevnou slast pro oko kolemjdoucích. „Kvetoucí ploty“ jsou mottem pro tuto sezónu! Můžete je nakombinovat z opadavých i stálezelených keřů, které svými větvemi a kvítky zahradu rozsvítí a bude se stále na co koukat.

To, co jsem zde připravila, je ukázka kvetoucího živého plotu podél příjezdové cesty do garáže, která je zároveň společnou stranou s pozemkem sousedů. Hodně lidí řeší, jak odclonit pohledy ze sousední terasy, a proto nabízím jednu z možností, jak se s tím popasovat. 🙂

V řadě živého plotu jsem použila z převážné části opadavé keře, a to proto, že je mezi nimi široký výběr kvetoucíh druhů. U stálezelených keřů, tedy těch co v zimě neopadávají, je minimální možnost výběru těch, co ozdobí zahradu svými květy. Jinak řečeno stálezelené keře vhodné do živého plotu jsou většinou nekvetoucí nebo kvetou nenápadnými květy a mnohdy jsou určené do stínu, a ne na celodenně osluněnou plochu.

I přesto jsem zařadila jako stálezelený druh kalinu vráščitolistou (Viburnum rhytidophyllum), kterou si případně můžete na vaši plochu vysadit vícekrát (opakovat ji) a máte o stálezelenou clonu postaráno. Je nenáročná a dokonce kvete žlutobílým květenstvím.

Všechny níže zmíněné druhy můžete v pohodě zastřihávat do požadované výšky a tvarovat je. Do šířky bych je nezastřihávala, neboť potřebujeme utvořit neprůhledný živý plot, a proto doporučuji pracovat pouze s výškou.

Jen mějte na paměti, že většina níže uvedených druhů nepotřebuje zkracovat ani výšku. Jsou nádherné tak, jak přirozeně rostou, tedy s rozevlátými převislými větvemi obalenými množstvím drobných kvítků.

Kombinace rostlin

Keře jsou nakombinované tak, aby vlastně od ledna (ano, čtete správně) až do září neustále něco kvetlo, to, co zrovna nepokvete, bude zahradu zdobit svými zajímavě zbarvenými či tvarovanými listy.

Co se týká podzimních barev – bude zde nejvýraznější barva ruje vlasaté, která jde do úžasných oranžovo-vínových odstínů a rovněž další druhy mají širokou paletu podzimních odstínů, až oči přecházejí.

Získejte osazovací plán

Detailní popis jednotlivých druhů včetně osazovacího plánu je vám k dispoziciklubu „Zahrada, která léčí“. Staňte se členem a získejte přístup k plánům, popisům osázení a zajímavým tipům a návrhům.

Pro členy klubu je připraven ke stažení osazovací plán tohoto kvetoucího živého plotu a další plány a návrhy. 👍

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.