Sasanka japonská – královna podzimu

Pokud hledáte atraktivní trvalku pro vaši zahradu, která bude mít dlouhou dobu kvetení a vydrží až do zámrazu, pak je sasanka japonská (Anemone japonica) tou správnou volbou. Je to středně vysoká trvalka nepřevyšující 1 m a většinou ji lze zakoupit s bílou či růžovou barvou květů.

Sasanky mám moc ráda pro jejich nenáročnost. Nevyžadují téměř žádnou péči a přitom nás každý rok odvděčí záplavou bílých či růžových květů, která vypadají jako „sluníčka“. Alespoň pro mě. 🙂

sasanka japonská „Prinz Heinrich“

Její latinský název Anemone měl původně připomínat jev, kdy se tyto atraktivní kvítky jemně kymácejí ve větru (anemos = vítr). Je pravda, že sasanka ozvláštní zahradu právě tím, že se dlouhé stonky s kvítky na konci neustále pohybují i během lehkého vánku. Podobně jako okrasné trávy.

A jaké potřebuje podmínky?

Jak už jsem naznačila, je sasanka nenáročnou trvalkou, která má nejraději stín či polostín s vlhčí, nevysychavou půdou. Ale jak vidíte na obrázku, dobře roste i na sluníčku, pokud má dostatek vláhy.

Sama se dobře rozrůstá, ale není invazivní. Můžeme ji množit dělením trsů.

Milují ji včely i motýli

A nejen oni. Najdete na ní i mnoho čmeláků a dalšího hmyzu, pro něž je potravou až do podzimu. Sasanka totiž dokáže kvést od poloviny léta až do zámrazu.

Není napadána žádnými škůdci, alespoň já o žádných nevím. Je velmi odolná, a přesto že listy některých mých rostlin již v období vlhkého podzimu dostávají plíseň, sasanka je velmi odolná a ničím podobným nikdy netrpěla.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vypadá skvěle i ve váze, kde ji můžeme díky svým dlouhým stonkům kombinovat s dalšími podzimními rostlinami či letničkami. Nádherně vypadá v kombinaci s růžovými růžemi. 🙂

Pokud jste tuto rostlinku ještě nezkusili, doporučuji si ji na záhon pořídit, za tu radost z jejích květů to stojí. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.