Poznáte nejčastější ptáčky v krmítku?

Zima je v plném proudu a nám nezbývá nic jiného, než čekat na jaro. Dlouhou chvíli si můžeme zpříjemnit pohledem do zamrzlé zahrady. Poznáte nejčastější opeřené návštěvníky vašeho krmítka?

Kos černý

Myslím, že kosa není třeba představovat. Určitě si všichni pamatujeme na večerníček Kosí bratři, jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. 🙂 V krmítku si kosa s ničím jiným splést nemůžeme, protože jediný, trochu jemu podobný, je špaček se svým šedohnědým zbarvením, ale ten je teď na dovolené někde na jihu Evropy a vrací se v průběhu března.

Sýkora modřinka

Modřinka má žluté bříško, bílé líce s černým úzkým pruhem přes oko. na hlavičce má modře zbarvené temeno. Tato malá parádnice umí na krmítku docela udatně bojovat a zahání odsud i mnohem větší ptáky. V létě sesbírá spoustu hmyzu a pavouků, hlavně na větvích stromů.

Sýkora koňadra

Je to naše největší a nejtěžší sýkorka, poznáme jí podle černé hlavičky a žlutavé hrudi s tmavým podélným pruhem. Má dobře zapamatovatelný hlas, poznáme ji podle charakteristického „cibe, cibe“ nebo také „cibebe, cibebe“. Je nejhojnější sýkorkou v zahradách a parcích. Koňadra je známá tím, že hnízdí ve všem možném (a někdy i nemožném). Když jsem kdysi jako studentka-brigádnice nosila noviny, hnízdily sýkorky jedné paní přímo v poštovní schránce. Moje mamka měla zase hnízdo sýkorek v kuně od vrátek. Předpokládám, že i vy už jste se setkali s kuriózním místem pro hnízdění sýkorek. 🙂

Stehlík obecný

Stehlíky můžeme poznat podle černo-bílo-červené hlavičky a žluté pásky na křídlech. Na rozdíl od zvonků, kterým jsou mladí stehlíci trochu podobní, nemá stehlík žlutá ocasní pírka. Stehlíci milují prostory se stromy, tedy světlé lesy, ovocné zahrady, hřbitovy. V zimě se stehlíci spokojí se semeny na ze sněhu trčících rostlinách. Rádi žijí v hejnech.

Zvonek zelený

Poměrně těžkopádný pták zvonek zelený se žlutozelenou hrudí a žlutými ocasními pery  a žlutými pásky na křídlech. Mají mohutný zobák, který jim slouží k vylouskávání bukvic nebo třeba semen slunečnice. Zvonek patří mezi první ptáčky, které můžeme brzy zjara slyšet zpívat.

Hýl obecný

Hýla poznáme podle černé hlavičky, i když mladí jedinci toto mít nemusí. Má červené bříško s bílým podbřiškem. Živí se semeny a bobulemi. Hýlové jsou typičtí pro vyšší polohy, milují jehličnaté lesy a hnízdí většinou vysoko ve větvích smrku.

Tak kolik máte u krmítka ptáčků vy? 🙂

Můžete se také podívat na ukázky zahrad plných keřů a nízkých stromů (včetně pítka), které jsou po celý rok vhodným útočištěm pro nejrůznější druhy ptactva.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.