Přírodní principy pro zdravou zahradu
Jedná se o sled zákonitostí, které vycházejí z přírody.
Je to stejné, jako když se na podzim ukládá medvěd ke spánku a dělá si zásoby podkožního tuku, tak podobně i stromy (a nejen listnaté) se ukládají k odpočinku a dělají si zásoby cukru a dalších živin pro období nepřízně a chladu. Jehličnany si na podzim potáhnou jehličí silnou vrstvou vosku, aby se zabránilo vypařování vody, listnaté stromy zase shodí listy.
V létě v horkých dnech je příroda uzpůsobena tak, že listy a koruny stromů a keřů přirozeně ochlazují okolní prostor a vypaří značné množství vlhkosti do okolí, čímž dokážou ochladit okolní vzduch i desítky °C.
A je toho mnohem víc...
1/ Princip usazení | |
---|---|
2/ Princip propojení | |
3/ Princip správné velikosti | |
4/ Od extrému k rovnováze | |
5/ Princip správné volby | |
6/ Princip pravidelného rytmu |
Jeden vzrostlý strom dokáže za jediný horký den odpařit až 300 l vody!
Umíme-li tyto a mnohé další principy v zahradě správně využít, pak nemusíme budovat nákladné zavlažovací zařízení ani kropit trávník, ale samy rostliny, stromy a keře budou přirozeně okolní vzduch udržovat vlhký a v zemi jejich propojený kořenový systém zajistí dostatek vody i v suchých dnech.
To není zdaleka všechno!
Na zahradě bez stromů se 60 - 70% paprsků přemění na teplo a daná plocha se tak v létě extrémně přehřívá. Totéž platí pro široké pásy dlažby (příjezdové cesty do garáže, rozsáhle dlážděná terasa, apod.) nebo třeba pro plechové střechy továrních hal.
V zahradě pak stromy působí svým výparem jako dokonalá klimatizační jednotka a ve srovnání s ledničkou má jeden jediný strom až 20x vyšší chladící výkon.
Teplotní rozdíl mezi zelenou střechou a rozpálenou střechou neozeleněnou, tedy z plechu nebo pálených tašek může být i 30 °C.
Jak se ze stromu stane nadopovaný kulturista plný anabolik?
Ve městech, ale i doma v zahradách se často stává, že majitelé strom intenzivně zavlažují a hnojí, aby rychle vyrostl. Pokud má strom neustále dostatek vody i živin, začne být "rozmazlený" a nedokáže odolávat nepřízni počasí. Často se stane, že tyto stromy rychle vyrostou, ale nemají pevné a stabilní dřevo, jako kdyby rostly pomalu.
Příroda totiž ví, co dělá a jaký růst je pro stromy vhodný. Pokud strom nepřirozeně rychle vyroste, v jeho dřevě je příliš mnoho vzduchu a mezer, a při silném větru nebo vichřici se jeho větve snadno zlomí a mnohdy se stává, že se láme celý strom. Je prostě nadopovaný tak, že jeho kmen není tak pevný, jak by měl.
Jak to můžeme použít v léčivé zahradě?
Pokud vycházíme z toho, že rostliny mezi sebou dokážou komunikovat pomocí kořenů, dokážou zachytit velké množství vody a využít ji v sušším období, pokud umí zvlhčit a odhlučnit naši zahradu svým listovím, využít fytoncidy (působí jako antibiotika) a další látky jako obranu proti škodlivému hmyzu nebo jiným nepřátelům a regenerovat tudíž sebe sama, doslova se nám nabízí možnost toto vše využít i v naší zahradě. Vytvořit zahradu, která bude rájem pro včely, motýly, ptactvo i další drobné živočichy, bude zdravá, soběstačná a my se v ní budeme naprosto úžasně cítit.
Dostaneme se tam více sama k sobě, ke svému dávnému cítění, ke své duši. 🙂
A nejen to. Je toho mnohem víc a postupně si tyto principy a jejich vliv představíme v článcích níže, ve videích, na instagramu nebo v naší FB skupině. Případně se můžete přihlásit do on-line kurzu Poznej svou zahradu a vytvoř harmonický prostor.
Pokud budete chtít vytvořit léčivou zahradu a použít tyto přírodní principy, aby vaše zahrada byla zdravá a soběstačná, můžu vás na této cestě provázet radami, články nebo konzultacemi.
Nebo mi můžete napsat a já vám pomůžu navrhnout pro vaši zahradu to nejlepší řešení.
Tak aby ladilo s vámi i přírodou kolem. Tak, aby vzniklo léčivé prostředí nejen pro vás, ale i pro další generace. 🙂
Ukázka dalších přírodních principů
(kliknutím zobrazíte daný princip)