Už vysazujete muškáty?

Samozřejmě mám na mysli nejen muškáty, ale i ostatní balkónovky, které nám každoročně rozzáří parapety po celé léto.

Mnozí z vás jsou mistry oboru a máte určitě svá letní okna zaplněná rozkvetlými truhlíky. Pro ty z vás, kteří trochu tápou a nevědí, jak na to, mám pár osvědčených tipů.

  • Nakupujte vždy rostlinky zdravé, pozor na to, aby nebyly omrzlé. Dost často mají zahradnické obchody sazeničky v paletách venku na ranním mrazu, což se samozřejmě na rostlinách podepíše a doma pak špatně rostou, někdy i uhynou.
  • Nakupujte muškáty hned, jak se objeví na pultech, protože pak máte dost omezený výběr. Pamatuji si, jak jsem jedno jaro čekala, že si muškáty nakoupím co nejdéle, aby mně nezabíraly po dlouhý čas místo na parapetu, a nakonec jsem zjistila, že koncem března už byla nabídka tak přebraná, že na mně zůstaly jen ovadlé, zaschlé kusy.

www.bakker.com

  • Samozřejmě ideální je, pokud máte možnost oštípat sadičky muškátů z loňských rostlin, které jste uskladnili ve sklepě nebo jiné chladné místnosti. Pokud je budete sázet nezakořeněné, nechte je po utrhnutí třeba půl dne jen tak ležet, a zasaďte je o pár hodin později. Snáze se ujmou, pokud je stonek trochu „zaschlý“.
  • Vyplatí se koupit „startovací“ zeminu. Kdysi jsem používala zem z kompostéru, což také nebylo špatné, ale po koupené zemině snáze a rychleji rostou, protože mají všechny živiny, potřebné k zakořenění a startovacímu růstu.
  • A hlavně – pozor na přelití! Muškát má raději sušší zeminu, než přelitou.

Určitě máte své vlastní osvědčené tipy, vlastní kombinace rostlin pro rozzářený parapet.

Já kvůli letní dovolené dávám přednost kombinaci Pelargonium zonale (muškát vzpřímený) a Pelargonium peltatum (muškát převislý), protože jedině tato kombinace snese vedra našeho jižního okna a vydrží sucho, než se vrátíme z dovolené.

Zkoušela jsem i nádherné kombinace surfinií, petunií a žlutého bidensu a lobelek, ale bohužel po návratu z dovolené byly chudinky odepsané.

www.mak-agency.com

Na severní nebo stinná okna jsou nádherné truhlíky v kombinaci s převislými fuchsiemi, kterých se již dnes dá koupit nepřeberné množství barev. Asi největší inspiraci jsem viděla v rakouských Alpách, kde mě z té nádhery doslova přecházel zrak. 🙂

Tak přeji, ať vám to v létě nádherně kvete a máte ze svého parapetu zaslouženou radost až do podzimu. Užijte si ten nádherný vnitřní klid, který do člověka sedícího poblíž této záplavy květů vstoupí za vlahých letních večerů. Inspiraci k rozjímání a nalezení vnitřního klidu najdete zde>>

A pokud byste zatoužili mít na balkóně nejen květy, ale i jakési minijezírko a večer se kochat pohledem na vodní hladinu, mrkněte sem>

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.