Znáte vertikální les?

Občas se dozvím, že některý ze známých si krátí dlouhou zimu výletem do evropských metropolí, a sem tam se ocitnou i v italském Milánu. A tak mě vždycky napadá, proč chodí po předražených obchodech s módou, která se většinou dle mého názoru nedá nosit, když stačí tak málo a mohou se kochat krásným pohledem na ozeleněný mrakodrap.

Do Milána jsme si udělali jednodenní výlet loni v květnu, protože jsme kromě slavného Duoma chtěli vidět ještě slavnější „Bosco verticale“ neboli vertikální les.

Nachází se kousek od centra Milána, dojdete tam pohodlně pěšky a zajímavé na tom je, že tuto stavbu vidíte už zdálky. Je krásné se k ní přibližovat a kochat se: „Jé, já to už vidím!“. Za chvíli přijdete zase o kousek blíž (i když jste pořád daleko) a voláte: „To je paráda, oni jsou tam fakt stromy!“. No a takhle to jde pořád dokola, akorát nadšení se stupňuje, čím více se přibližujete a vidíte vše na vlastní oči.

Ve finále zjistíte, že mrakodrap se stromy a keři není jeden, ale hned dva kousek od sebe, a vaše nadšení nebere konce. 🙂

Autorem těchto zelených mrakodrapů je italský architekt Stefano Boeri, který je projektoval v roce 2014, takže je to poměrně nová záležitost a stojí rozhodně za vidění. Uvádí se, že Stefano Boeri chtěl vytvořit „domov pro stromy, obývaný lidmi“, přičemž jeho touhou je projektovat a stavět „lesní města“.

Dle údajů, které lze dohledat na internetu, hostí oba mrakodrapy celkem 780 stromů, 5 000 keřů a 15 000 bylin, což by mělo odpovídat dvěma hektarům lesa včetně podrostu. Ze stromů jsou zde zastoupeny javory, buky, duby, různé druhy vrb, okrasné třešně, magnólie a další.

Sám autor uvádí, že výběr stromů a rostlin byl zvolen tak, aby byly oba domy působivé během celého roku. Záměrem bylo, aby každý obyvatel domu měl k dispozici alespoň dva vysoké stromy.

Krásné na tom je, že zeleň se rychle stala útočištěm pro mnoho druhů živočichů, hlavně pro hmyz a ptactvo. 🙂

Takže, pokud se chystáte do Milána, zapomeňte na drahé nákupy, a běžte se podívat na Bosco verticale. Stojí to za to!

Pokud vás tento projekt zaujal, kochat se přímo pohledem shora můžete zde. Jedná se o video přímo z webových stránek samotného autora Stefana Boeriho.

Krásný zážitek! 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.