Vánoční kaktus – nádhera po celou zimu

Kupujete každoročně domů živou vánoční hvězdu? Proč nezkusit něco jiného a nevypěstovat si vlastní vánoční kaktus? Uvidíte, že jeho nádherně bohaté květy si vás podmaní a už nebudete chtít nic jiného.

Vánoční kaktus je původem z tropické části Brazílie, kde roste jako epifyt. Ve svém přirozeném prostředí je zvyklý na vysoký přísun vlhkosti a teplotu neklesající pod 15°C.

Má články listů opatřené pilovitými okraji, na jejichž koncích se začátkem podzimu objevují jasně růžové květy. Listy kaskádovitě splývají přes okraj květníku a s koncovými květy vytvářejí nádherný dojem.

V poslední době je možné v ochodech vidět i druhy s cihlově červenými květy.

A jak na to?

Jeho pěstování je snadné, pouze musíte dodržet pár doporučení, aby vám dělaly jeho květy společnost po celou zimu.

Světlo

Vánočnímu kaktusu stačí po většinu roku polostín, pouze na zimu v době kvetení chce jasně rozptýlené světlo.

Přibližně od půlky září do konce podzimu probíhá klidové období, kdy rostlina potřebuje nižší teplotu (kolem 12°C) a méně světla. Nejlepší je ji vždy na několik hodin zastínit nebo dát do úplné tmy. Jedině to bude zárukou bohaté násady květů. Jakmile se objeví první poupata, přeneseme rostlinu ke světlu a zvýšíme teplotu.

Poté už rostlinu nikam nepřemisťujeme, její květní poupata by opadala a nezbylo by vám na rostlině nic.

Zálivka

Vyžaduje bohatou zálivku a hnojení. Pouze po odkvětu, kvůli odpočinku, krátce snížíme množství vody. Od jara do časného podzimu přihnojujeme. Vánoční kaktus má rád vysokou vlhkost vzduchu, proto ho můžeme občas rosit nebo postavit do misky s vlhkými oblázky.

V létě ho můžeme ponechat venku na zastíněném místě zahrady. Letněním zesílí stonkové články a povzbudí se i následné kvetení.

Teplota

Vánoční kaktus má rád v době kvetení pokojovou teplotu, pouze pro nasazení poupat je třeba zhruba od konce září teplotu snížit na zhruba 12 – 15°C, aby se vyvinula poupata, a snížit přísun světla.

Mám tuto rostlinu moc ráda pro její atraktivní vzhled v době Vánoc. A pokud se rozhodnete ji pěstovat, budete mít o jednu radost navíc, protože její květy vám budou doma dělat parádu po několik měsíců. Minimálně do konce února. 🙂

Tak hodně štěstí!

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.