Zvony, zvonky, zvonečky

Také máte rádi v zahradě zvonky všeho druhu? Jak by ne, zvonky jsou velmi oblíbené hlavně pro své celkem jednoduché pěstování, které přinese záplavu květů do každé zahrady.

Můžeme si vybrat zvonky na suchá stanoviště s celodenním sluncem, ale i druhy do polostínu, kde oživí záhon ve společnosti dalších dechberoucích trvalek.

Zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia)

Toto je asi můj nejoblíbenější zvonek, protože ho můžu pěstovat jak na plném slunci, tak i v polostínu, a na obou stanovištích se mu výborně daří.

Tento druh roste v trsech a dobře se vysemeňuje sám. Dorůstá do výšky kolem 80 cm a vykvétá krásnými zvonky fialové nebo bílé barvy.

Ideální je kombinovat barvy pospolu. Kvete po celé léto až do září, odkvetlé stonky neodstřiháváme hned, ale necháme je vysemenit na záhoně, aby se zvonky samy přirozeně rozrůstaly.

Je nenáročný a plně mrazuvzdorný. Tyto zvonky jsou krásné jako solitéry i ve skupince dalších venkovských rostlin.

Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana)

Toto je půdopokryvný druh zvonku, který dorůstá do výšky max. 10 cm a tím pádem se výborně hodí na lemy záhonů, podél chodníků nebo do skalky. Tedy vysazujeme na osluněná prohřátá místa, jedině tam bohatě kvete.

Květy nás potěší od června do srpna a jejich tolik, že listy pod nimi nejsou vůbec vidět. Po odkvětu rostlinu seřízneme, jedině tak docílíme další násady květů.

Pozor si dáme v zimě na přemokření rostliny, které špatně snáší.

Zvonek karpatský (Campanula carpatica)

Zvonek karpatský není vyšší než 10 cm, tedy svou výškou je podobný předchozímu zvonku dalmatskému, ale tento dává přednost vápenité půdě na osluněném místě. Dopřejte mu tedy sluníčko a teplo někde na okraji záhonu nebo ve skalce a odvděčí se vám záplavou květů postupně od května do srpna.

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Zvonek klubkatý pěstovala vždy moje babička a dlužno říci, že je nesmírně nenáročný a rozrůstá se v podstatě sám. Je vysoký 30 – 50 cm a výborně se hodí do venkovských zahrádek spolu s náprstníky, kopretinami, kakosty apod.

Kvete na olistěných stoncích od května do června. Má rád slunce, ale vyhovuje mi o polostín, v podstatě bych řekla, že dokáže růst všude. 🙂 Ale není třeba se ho bát, dá se v pohodě usměrňovat a opravdu zkrášlí zahradu svými atraktivními květy.

Ze všech výše zmíněných zvonků je tento nejodolnější.

Nuže, máte tedy o čem přemýšlet a pokud uvažujete o zvoncích ve své zahradě, vřele vám to doporučuji a těším se, že vám to krásně pokvete a budete mít ze zahrádky velkou radost. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.