Vybíráme živý plot

V dnešní době jsou v zahradách vidět živé ploty převážně stříhané, jednodruhové, neopadavé, často především thújové ploty.

A to je myslím škoda

Protože ve stínu thújí budeme možná dobře skytí před nechtěnými pohledy z ulice, ale v takto hustém porostu nebudeme vnímat žádný život. Těžko se zde uhnízdí zpěvaví ptáci, kteří nám budou v létě vybírat škůdce na zahradních rostlinách a prozpěvovat nám při odpoledním posezení na terase.

Chápu, že tento typ plotu je typický pro městskou zástavbu s domky natěsnanými vedle sebe. Ale na život je v podstatě mrtvý. Nebzučí kolem něj včely ani nepoletují motýli.

Pokud chcete jednodruhový, volte barevnost

červená forma buku lesního (opadavý)
javor babyka „Nanum“
svída výběžkatá (Cornus sericea) – opadavá

I ve městě můžete mít plot, v němž to žije

Jedná se o živý plot z volně rostoucích keřů, které většinou zapadnou do okolního prostředí mnohem harmoničtěji než plot stavební nebo thújový. A hranice se sousedním pozemkem pak není tak ostrá, ale přirozeně splývá s prostorem.

okrasná třešeň pěstovaná jako živý plot

Vybereme-li si k oplocení domu nebo zahrady plot z různých druhů okrasných keřů, rozšíříme tak na naší zahradě životní prostor mnoha živočichům a rostlinám.

šeřík „Lilifee“ – výška kolem 1 m

Na úvodním obrázku je ukázka rozvolněného živého plotu na naší zahradě, kde na první pohled dominuje vajgélie s bíle panašovanými listy. Přála bych vám vidět, jak to v ní na jaře bzučí. V popředí je tavolník (Spiraea) a dále pak následují keře, které nejsou moc vidět.

Na jaře nám za vajgélií nádherně kvete zákula japonská (Keria japonica), velmi brzy zjara kvete meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), při zemi vyplňuje mezery mezi keři janovec metlatý (Cytisus). V létě tam dělá parádu ořechokřídlec (Caryopteris) s nádherně modrými květy a vše uzavírá trojpuk s bílofialovými kvítky.

Takový živý plot pak zdobí zahradu po celý rok

Do zahrady vnese více barev a zeleně, nehledě na to, že květy jednotlivých keřů lákají v různé době opylovače a motýly. Pokud vysadíme husté keře, přidáme tak navíc životní prostor mnoha živočichům. Ptáci najdou na keřích na podzim potravu, v hustých větvích se mohou uhnízdit a vyvést mladé, nehledě na to, že se zde může zdržovat i mnoho druhů hmyzu.

kalina „Snowball“ a kolkvície nádherná, vzadu zlatice převislá

Na tomto obrázku vidíme živý plot sesazený z volně rostoucích přírodních keřů mezi nimiž se brzy zjara vyjímá hlavně zlatý déšť (Forsythia). Takový plot je zvláštní právě tím, že je krásný v každé době. Vždy se najde něco, co kvete nebo má zvláštní druh listů anebo již plody.

Pokud chcete do živého plotu zakomponovat i příjemnou vůni, můžete zvolit pustoryl lidově zvaný nepravý jasmín (Philadelsphus) s nádhernými bílými květy, které jsou v létě obalené bzučícím hmyzem.

Jaké další keře se hodí do volně rostoucího živého plotu?

Vybírejte podle místa, které máte k dispozici. Tedy zda můžete zvolit keře rozložitějšího vzrůstu nebo musíte volit keře spíše menší, užší, protože by vám jinak zabraly půlku zahrady.

Mezi keře na menší plochy se hodí:

Do vysokých živých plotů můžete vybrat:

Až budete příště volit dřeviny a keře do živého plotu, zkuste se zamyslet, zda by se vám některá z nich nehodila.

zleva: habr obecný – japonský javor – vrba „Hakuro Nishiki“ – samozřejmě lze zastřihávat do požadované výšky

Výhodou takového variabilního živého plotu je jeho snadná nahraditelnost

Pokud nám uschne nebo jinak uhyne jeden keř, můžeme ho snadno nahradit jiným. Nové keře poměrně rychle rostou a již v mládí mají květy. Takže na zahradě bude v poměrně krátké době po výsadbě opět plno včel a dalšího hmyzu. 🙂

Nakoupeno a připraveno k výsadbě

Pokud máte menší zahradu, dají se s ní dělat doslova kouzla. Mnohdy bývá menší zahrada zajímavější, než velké rozlehlé plochy. Dají se kombinovat různobarevné druhy spolu, aby vynikla jejich odlišnost listů, barevné kombinace, květy, ale i podzimní plody či podzimní zbarvení keřů.

Návody a osazovací plány na kvetoucí živý plot naleznete zde Kvetoucí živý plot nebo také v klubu „Zahrada, která léčí“

Pokud budete chtít navrhnout kvetoucí plot, sehnat rostliny či zrealizovat výsadbu, neváhejte mne kontaktovat zde>>

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.