Nemáte zahradu, ale přesto byste se rádi kochali pohledem na zeleň a vodní hladinu? Zkuste osázet malou nádobu vodními rostlinami a umístit na balkón či terasu. Vytvořte tak malou vodní plochu s vodními hyacinty, kosatci nebo sítinou. Je snadné takový kontejner udržovat a můžete ho přemísťovat podle libosti. Voda bude na vašem balkóně poskytovat klidnou atmosféru a pohled na vodní hladinu vám po práci dodá ten správný relax.
Zkuste najít na půdě starou vanu nebo hrnec, keramickou nádobu, dřez či starý barel. Pokud se vám podaří najít nádobu s tmavou vnitřní stranou, bude vypadat působivěji a její objem se bude zdánlivě jevit prostornější a hlubší. Nádoba by měla mít hloubku minimálně 30 cm.
Dobře si promyslete, kam nádobu umístíte. Pokud se rozhodujete pouze pro balkón, tak asi není co řešit, ale pokud máte v úmyslu umístit nádobu do zahrady, pečlivě vyberte stanoviště. Také je důležité se rozhodnout, zda ji chcete mít blízko zdroje vody či nikoliv.
Berte v potaz délku slunečního svitu, odpolední stín, ale i vhodné umístění například mezi ostatní rostliny na terase.
Také dbejte na to, aby nádoba svým charakterem a typem materiálu zapadala do okolí. Tedy například na terase bude vynikat keramická nebo kameninová nádoba, která bude ladit s dlažbou terasy, do rohu zahrady se bude zase více hodit nějaká stará vana nebo plechová nádoba, kolem níž můžete natáhnout a ovázat jutu, aby byla nádoba víc přirozená.
Zkontrolujte, jak nádoba vypadá z různých úhlů. Může se stát krásným zpestřením vaší zahrady.
Vyberte si tři až pět vodních rostlin podle velikosti kontejneru. Pokud budete mít nádobu po většinu času ve stínu či polostínu, volila bych druhy jako sítina rozkladitá (Juncus effusus), šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata), blatouch bahenní (Caltha palustris) nebo žabník jitrocelový (Alisma platago-aquatica).
Na slunné stanoviště až polostín se hodí tokozelka – vodní hyacint (Eichhornia crassipes), kosatec Kaempferův (Iris esata), leknín (Nymphaea Phoebus), babelka řezanovitá známá jako „vodní salát“ (Pistia stratiotes), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), pomněnka bahenní (Myosotis palustris).
Ponořené rostliny je třeba občas zkontrolovat, protože docela rychle rostou a jsou po nějaké doby schopné obsadit celou nádobu. Doporučuji zasadit koupené rostliny přímo v květináčích, neboť se pak tak nerozrůstají a vydrží dlouho ve své původní podobě.
Jakmile budete hotovi s výběrem nádoby a vhodných rostlin, můžete se pustit do sázení. Stačí naplnit nádobu vrstvou zahradní zeminy, nebo můžete zakoupit rybniční substrát, a do této zeminy zasadit hluboce kořenící rostliny – leknín, (stačí jednu). Buď ji tam můžete postavit s celým květináčem nebo ji můžete přesadit do mřížkového pěstebního koše. Zasypeme trochou zeminy, aby nám květináč po napuštění vody neplaval, já ještě zpočátku zatížím květináč kamenem, než se ukotví. Ostatní, mělce kořenící rostliny (blatouch, pryskyřník, pomněnka, sítina) umístíme i s květináčem na podstavec (cihlu, plochý kámen) tak, aby povrch květináče a substrátu mírně vyčníval nad hladinu.
Můžeme ostatní rostliny ještě zatížit, aby po dopuštění vody neplavaly, a povrch květináčů buď nechat tak nebo obsypat kamínky. Počítejte s tím, že po dopuštění vody se vám nádoba zakalí zeminou a nebude vypadat zrovna nádherně. Ale do druhého dne se zemina usadí, po pár týdnech si květináče „sednou“ a jezírko vás bude oblažovat svojí krásou. A co teprve, až se rostlinky začnou rozrůstat mezi sebou a vytvoří na hladině krásné květy.
Držím palce a dejte mi vědět, jak se vám to povedlo. 🙂
Pokud byste hledali další nápady, jak oživit vaši zahradu, můžete si stáhnout návrh na relaxační koutek u jezírka>>. (včetně návodu na meditaci) 🙂
Zdroj obrázků: www.pinterest.com, www.balconygardenweb.com, www.thegardenglove.com
Úvodní obrázek: www.pebblepathgardens.com
Dobrý den, jak řešíte (pokud řešíte) výměnu vody? Nebo se voda nekazí? Děkuji
Dobrý den,
vodu měním na jaře, v průběhu léta dolívám, když kropím zahradu. Ke konci léta většinou musím probrat rostliny, které se v tak malém prostoru hodně rozrostly a zredukovat je, takže tam proběhne rovněž doplnění vody, odstranění rozrostlých kořenů apod. Jiná údržba není nutná. Na jaře a během léta tam neustále chodí pít ptáci z blízkého lesa, takže je pořád na co se dívat. 🙂
Dobrý den, jak se řeší přezimování rostlin? Voda v zimě pravděpodobně bude zamrzat. Děkuji.
Dobrý den, v zimě uberu zhruba polovinu vody, aby nádoba mrazem nepraskla a rostliny zatím každou zimu v pohodě přežily.
Dobrý den,
kde seženu tak krásnou betonovou nádobu. Na internetu jsou všude jen plastové.
Děkuji za odpově´d
Dobrý den,
nabídku mají v zahradnických centrech, anebo se to dá řešit také tak, že si vyberete keramickou (mrazuvzdornou) nádobu a zalepíte jí otvor na dně. Musíte počítat u každé nádoby s tím, že je nutné vody na zimu ubrat, jinak nádoba mrazem praskne.
Držím palce, ať se zadaří! 🙂