Elegantní stromy vhodné i do malých zahrad

Každý, kdo miluje harmonii a ticho v zahradě, touží mít tam alespoň jeden strom. Důvody, proč mít v zahradě strom, naleznete zde.

Jak to ale udělat, pokud máme k dispozici pouze malý prostor?

Dnes je možné vybírat z mnoha druhů „zakrslých“ forem jinak statných stromů. Je vyšlechtěno mnoho druhů vhodných i do malých zahrádek. Stačí jen trochu místa…

Okrasná jabloň (Malus)

Brzy zjara vám v zahradě může kvést okrasná jabloň, pokud se pro ni rozhodnete. Stačí jen trochu místa, jabloně nejsou velké stromy, spíše počítejte s rozložitější korunou. Jako běžné jabloně je prořezáváme a určujeme tak tvar jejich koruny.

Mají krásně růžové vonné květy a plodem jsou mrňavá jablíčka.

Sakura – okrasná třešeň (Prunus serrulata)

Jedná se o strom z úvodní fotografie, dnes tolik k vidění ve městech, na kolonádách, kolem náměstí, prostě všude, kde je žádoucí mít krásnou a vznešenou alej.

Okrasná třešeň vyniká svými bílorůžovými kvítky, které doslova obsypou brzy zjara celý strom. Nedivte se, až vám budou hučet nad hlavou včelky. 🙂

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Ambroně jsou velmi elegantní stromy s nádherně vykrojenými listy. Listy jsou sytě zelené a na podzim se barví do červena. Celý strom dorůstá do výšky kolem 10 m, její koruny není rozložitá, spíše pyramidální.

Ambroně mají rády půdu s kyselejší reakcí, dopřejeme jim tedy při výsadbě zeminu s příměsí rašeliny nebo vhodnou pro vřesovištní rostliny.

Ambroň použitá v návrhu zahrady v Praze

Ambroně vysazujeme na slunné teplé místo, kde rostou středně rychle. Na podzim na nich můžeme pozorovat plody, které připomínají malé pichlavé kuličky podobné plodům platanu.

Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)

zmarlika kanadská

Říká se jí také „strom zamilovaných“ díky jejím listům. Připomínají totiž tvarem srdce. Nejen listy, ale i květy jsou velice nádherné, protože strom vykvétá ještě před olistěním. Je to nádherná podívaná, kdy je zmarlika doslova obsypána fialovými květy v době, kdy kolem téměř ještě nic nekvete.

Dorůstá do výšky kolem 5 m a vysazujeme ji buď do polostínu nebo na slunce tam, kde bude chráněná před ostrým jarním sluncem.

Zmarlika použitá v návrhu zahrady

Akát růžový (Robinia „Casque Rouge“)

Tento velmi atraktivní strom dosahuje výšky kolem 8 m a má krásné růžové květenství vykvétající v průběhu května a června v hroznech dlouhých až 15 cm. Tento druh akátu může vykvést opět znovu během pozdního léta.

Má svěže zelené drobné listy, které postupně přirůstají až do podzimu, takže si udržuje neustále svěží zelenou barvu.

Miluje propustné, spíše sušší půdy. Dobře snáší i půdy chudšího charakteru. Podobně jako náš původní akát má trnité větve. Pěstuje se snadno a nevyžaduje žádnou náročnou péči.

akát růžový
Akát použitý v návrhu zahrady

Magnolie (Magnolia „Casque Rouge“)

Magnolie je opadavý strom (dá se koupit i keř), který miluje teplo a chráněnou polohu, kde nebude namrzat nebo příliš vysychat.

Magnolie dorůstají do výšky kolem 5 m (záleží na kultivaru). Mají velmi tvrdé a cenné dřevo a v květnu lákají svými velkými a nádhernými květy včely a další brouky. Květy mimo jiné krásně voní.

Půda by měla být dostatečně vlhká a mírně kyselá, magnolie nesnáší vyschlou půdu. Řez není nutný, tyto stromy mají nádherný habitus, který bychom řezem narušili.

Magnolie jsou známé tím, že rostou pomalu a nesnášejí přesazování.

Magnolie použitá v návrhu předzahrádky

Albízie, perská akácie (Albizia julibriscin)

Jedná se o opadavý strom exotického vzhledu dorůstající do výšky kolem 5 m. Miluje slunce a je poměrně dobře odolný vůči suchu. Od července do září zdobí strom růžové květy podobné chocholkám mažoretek.

Výhodou je, že strom kvete postupně, tedy po celé léto je vždy na co se dívat. Květy jsou velmi atraktivní a poměrně velké. Listy jsou podobné listům akácií, proto se strom také nazývá perská akácie.

Řez ani přihnojování není nutné, rostlině vyhovuje spíše chudší půda. Rostlina je mrazuvzdorná, ale na zimu doporučuji raději kořeny zamulčovat. Rostlina na jaře obráží celkem pozdě, až je opravdu teplý vzduch.

Albízie v návrhu malé zahrady u novostavby

Bříza himalájská (Betula utilis var. jacquemontii)

Bříza himalájská je bříza menšího vzrůstu, ale o to více oblíbená do malých zahrádek. Dorůstá do výšky 3 – 5 (někdy i 7) m a je charakteristická svým krásně bělavým kmínkem, který se často větví již u země.

Miluje slunce i polostín a není nijak náročná na péči, snese jakoukoliv půdu. V obdobích velkého sucha je třeba i občas zalít, protože koření mělce a mohla by zasychat.

Tato bříza je okrasná nejen svými sněhobílými kmínky rozvětvenými hned u země, ale i velkými listy a pyramidálním tvarem koruny. Prořezávání koruny je možné, pokud se pro to rozhodneme, je nejlepším obdobím podzim. Je plně mrazuvzdorná.

bříza himalájská
Bříza himalájská v návrhu zahrady

Buk lesní „Purpurea tricolor“ (Fagus sylvatica „Purpurea Tricolor„)

Jedná se o atraktivní strom vhodný i do malých zahrad, který vyniká svými narůžovělými listy se světlým okrajem. Dorůstá do výšky 5 – 10 m (dle zakoupení druhu), ale můžeme ho již od mládí tvarovat. Netřeba se ho bát, protože roste velmi pomalu.

Má krásnou vzdušnou korunu a v zahradě působí lehkým vzdušným dojmem. Kvete spolu od dubna do května, přičemž na podzim se utvářejí malé bukvičky.

Je velmi odolný a mrazuvzdorný.

detail listu
Buk použitý v návrhu zahrady

Máte tedy o čem přemýšlet. 🙂

Každý strom je atraktivní něčím jiným, a to je na tom to krásné. Buk zaujme svými trojbarevnými listy, ambroň zvláštním vykrojením listům a zajímavými plody, sakury a okrasné jabloně záplavou jarních květů, zmarlika květem a později srdčitými listy. A bříza? Ta především sněhově bílými kmeny, větvícími se často hned u země.

Prostě nádhera! Příroda je k nám jako vždy štědrá a my můžeme začít vybírat vhodný strom do naší zahrady. 🙂

Další popis jednotlivých druhů stromů, kam je zasadit a s čím kombinovat a mnoho dalších rad k osázení harmonické zahrady se můžete dozvědět v on-line kurzu „Zahrada jako harmonicky propojený celek“Získejte přístup k 27 videím, kde si detailně vysvětlíme, jak zahradu koncipovat, aby se vám líbila. 🌳🌼🍁🌺

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.