Hosta – dekorativní a nenáročná rostlina, která vás ohromí

Bohyška, známá spíše pod svým latinským názvem Hosta je jedna z nejvšestrannějších a snadno pěstovatelných trvalek, a v zahradě nabízí téměř nekonečné možnosti.

Je vhodná do stinných nebo polostinných koutů zahrady s nevysychavou půdou, ale musím říci, že se mi osvědčila i na osluněném záhonu a přežila i dlouhodobé letní sucho. Ale přesto doporučuji zařadit tuto trvalku právě do stinných míst, která jsou jí vlastní.

Jaké má nároky?

Bohyška (Hosta) miluje vlhkou půdu a místa ne příliš osluněná, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Tato trvalka je však velmi nenáročná a dalo by se říci, že přežije téměř jakoukoliv péči a ještě nám bude dělat radost.

Rostliny s bíle či žlutě napašovanými listy jsou vůči slunečnímu svitu odolnější a vydrží více slunečních paprsků než jejich kolegyně se sytě či tmavě zelenými listy.

Bohyška Fortuneova „Patriot“

Kde nejlépe vynikne?

Jak je vidět na obrázcích, bohyšky jsou kouzelné hlavně, pokud je kombinujeme mezi sebou, příp. s dalšími stínomilnými rostlinami, jako jsou kapradiny, orlíčky, okrasný česnek, kakosty, jarmanky, azalky či rododendrony apod.

Často jsou k vidění v parcích jako kombinovaný podrost pod stromy, kde tvoří nádhernou kulisu okrasnou listem.

Bohyška „Blue Boy“ spolu s kakostem a okrasným česnekem

Bohyšky jsou krásné i v květu, kdy každá varianta kvete trochu jinak, některé mají bílé květy na dlouhých stoncích, některé květy světle modré nebo s nádechem do fialova.

Pokud nemáte dostatek prostoru, můžete je pěstovat i v nádobách, které v zimě nepromrznou. Pouze počítejte s tím, že zhruba po 4 letech, kdy se bohyška rozroste do plné krásy a vyplní vám celý květináč, ji budete muset dopřát prostor a nadbytečné trsy rozesadit.

Bohyšky (Hosta „Little Wonder“ a „Blue Boy“) spolu s jarmankou a ploštičníkem

Já jsem zkusila kombinovat bohyšku s plaménkou latnatou, lidově zvanou flox (Phlox paniculata), azalkou (Azalea japonica), montbrécií (Montbretia „Carmine Brilliant), což je cibulovina a vpředu kvetoucí třapatkou srstnatou (Rudbeckia „Autumn Colors“).

Tato kombinace na mě působí velmi svěže a nachází se v místě, kam dopadá odpolední slunce při západu. Takže v podstatě ne moc dlouho.

Bohyška (Hosta „Mediovariegata“)

Čmeláci je milují

Bohyšky tvoří listovou růžici, která u dospělých dobře rostlých jedinců může být vysoká i 40 cm, rostliny v květu jsou pak mnohem vyšší. Kvetou v červenci a srpnu zvonkovitými květy, které milují čmeláci, protože jim právě svým tvarem vyhovují. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.