Jezírko pro přírodu i vaši radost

Chcete-li dodat zahradě nový rozměr a ještě k tomu navíc milujete vodu, vybudujte si na zahradě jezírko. Takové, které bude blízké přírodě a zároveň vám bude dělat radost pozorováním vodních rostlin, vážek, žab nebo koupajících se ptáků.

Nápad vykopat na zahradě větší jezírko jsem nosila v hlavě dlouhou dobu. Jsem totiž vodní znamení a vodu k životu prostě potřebuji a dělá mi moc dobře pozorovat jemně zčeřenou vodní hladinu.

Voda má na člověka obrovský vliv a v zahradě působí relaxačním až uklidňujícím dojmem

Letos na jaře jsem tedy v zahradě označila provázkem a vykolíkovala přibližný tvar jezírka, tedy 5 x 4 m. Chtěla jsem jezírko blízké přírodě, žádné moderní vymoženosti, ale takový prvek, kam se budou chodit koupat ptáci, kde budou poletovat vážky a motýli kolem zajímavých rostlin.

Tohle byl můj plán, a proto jsem ani nechtěla kupovat žádné jezírko plastové, již vytvarované, protože by prostě nazapadalo do mého konceptu a také proto, že je s ním těžká manipulaci při odvozu z obchodu a vysoká pořizovací cena.

6. dubna 2022 (stanoven hrubý obrys)

Postupné práce

Jezírko o velikosti 5 x 4 m jsem kopala dva dny zcela sama, protože zbytek rodiny byl během dne vždy v práci nebo ve škole. Neříkám, že tak, jak to teď popíšu, to máte dělat i vy. Jen přináším své zkušenosti, které se mně osvědčily, ale nemusí být vždy nutně pro každého ty správné a žádoucí. Jsou to jen mé vlastní postřehy, které vám chci ukázat. 🙂

Je třeba říci, že já už jsem měla v hlavě několik let promyšleno, jaké jezírko chci a co od něj požaduji. A to byste si měli jako první rozmyslet i vy, pokud o něčem takovém uvažujete.

  • Jaký účel by mělo jezírko plnit?
  • Jak hluboké a veliké jezírko požaduji?
  • Jak velkou péči jsem ochoten mu věnovat?
6. dubna 2022 (odkrytá svrchní vrstvu půdy)

Já jsem od počátku věděla, že chci jezírko blízké přírodě, s rybkami a s kameny po obvodu, protože kameny vnáší do zahrady úžasnou energii.

Proto jsem volila rozměr větší, tedy 5 x 4 m a hloubku alespoň 75 cm. To proto, aby tam mohly v zimě přežít ryby, aniž by zmrzly. Rovněž tak, aby tam mohly kořenit lekníny bez toho, že by v zimě umrzly.

6. dubna 2022 (hrany okraje jezírka by měly směřovat kolmo dolů)

Vytvořila jsem tedy několik úrovní, kde jsem plánovala, že budu do pobřežní zóny sázet vodní rostliny, a do té nejhlubší úrovně, tedy 75 cm, že nasadím rybky.

Samozřejmě je vždy dobré vědět, co je na daném místě za podloží. Věděla jsem, že tu nebude asi úplně jednoduchá půda, protože sem někam kdysi můj děda s babi vozili navážku, která se jim nehodila. Což se také záhy potvrdilo, když se začaly objevovat čím dál víc kameny, cihly a suť.

To bylo také příčinou, proč je jezírko nakonec jen 75 cm hluboké, i když jsem ho chtěla pro jistotu trochu hlubší. Prostě dál do hloubky už to nešlo.

7. dubna 2022 (vytvořeno několik úrovní)

Odstraňte kameny, výstupky a ostré hroty!

Dále jsem musela ze dna a z půdu kolem odstranit veškeré výstupky, ostré hroty, hrany kamenů apod., aby následně protrhly folii, kudy by pak mohla unikat voda. To byla asi nejhorší a nejvíce únavná práce, protože sotva jsem vyndala jeden ostrý kámen, rozsypala se celá stěna a vysypalo se dalších x kamínků a bordelu. 🙂

Ale nakonec se hrany přece jen začistily do hladka a na ně přišel flís. Ten by se měl dávat jako ochrana pod fólii, aby zabránil jejímu protržení, kdyby se přece jen časem objevil v půdě nějaký ostrý předmět. Pokud máte k dispozici, můžete flís nahradit nějakým velkým starým kobercem, apod.

Je třeba dodat, že flís i pak následně jezírková folie by měly asi 20 cm přesahovat přes okraj jezírka. Folii pokládáme přímo na flís a doporučuji koupit opravdu kvalitní a silnou jezírkovou folii, abyste měli jistotu, že nehrozí její protrhnutí.

14. dubna 2022 (pod folií je ještě bílý flís)

Na folii nešetřete! Kvalitní materiál vám ušetří spoustu starostí

Pak vlezeme do jezírka a vyhladíme hrany, všechny kouty, prostě vše uhladíme tak, aby folie přesně sedla na své místo. Na některých místech je nutné folii složit, udělat překlad, ale to nevadí.

Následně jsem na takto upravenou a na místo usazenou folii začala pokládat kameny, podle toho, kde všude je chcete mít. Chtěla jsem je i na dně a na jednotlivých úrovních (zónách), tudíž jsem je vyskládala i dovnitř jezírka + samozřejmě po obvodu.

Po obvodu plní kameny hlavně zátěžovou funkci, aby zadržovaly folii a zamaskovaly okraje. Vpředu jsem si ještě z drobných oblázků udělala jakési molo či plážičku pro snazší vstup do vody. Dnes tudy chodí do vody pít pes a kočky. 🙂

14. dubna 2022 (první napuštění vodou)

Až si jsme jistí, že je vše OK, folii spolu s flísem odstřihneme. Časem zaroste trávou nebo okolními rostlinkami. Na mělčinu jsem navozila zem, aby tam mohly dobře kořenit rostliny, které osázíme. Rostliny volíme podle toho, do jak hluboké zóny patří. Některé vyžadují pouze záplavové pásmo, jiné chtějí stát trvale ve vodě. Vše máte vždy uvedeno u dané rostliny při nákupu v zahradnictví.

29. května 2022 (rostliny se začínají adaptovat)

Já jsem jezírko osázela mými oblíbenými rostlinami, které připomínají spíše ty divoké rostliny z přírody. Zasadila jsem tedy prvosenky zoubkaté, kuklík, kyprej vrbici, blatouch, mátu vodní, kohoutek luční, kosatce, ostřici, kapradiny, přesličku, pomněnku, modrásku, různé druhy kakostů apod.

Pro zpestření jsem použila i touleň srdčitou, která je zajímavá svými žlutě panašovanými listy. Tento odstín listů jsem použila i na okraj jezírka, kam jsem dala právě žlutě panašované bohyšky (Hosta) a žlutě panašovaný brslen Fortuneův.

12. června 2022 (začínají se objevovat první vážky)

Kdy vysazovat rostliny?

Nutno říci, že výsadba probíhala v polovině dubna a vzhledem k tomu, že pak přišlo horké a suché léto, některé rostliny, protože nestihly tak rychle zakořenit, toto léto nepřežily a teď na podzim jsem musela nakoupit nové.

Proto je lepší vždy zakládat záhony nebo sázet rostliny raději na podzim, protože mají větší čas do jara krásně prokořenit.

12. června 2022 (rostliny jsou zatím celkem v pohodě, to ještě netušily, jak velké horko a sucho přijde..)

Jaké místo zvolit?

Pro umístění jezírka je vždy vhodné volit slunné či polostinné stanoviště, nikoli ve stínu. Rostliny by špatně rostly a ve stinné vodě by se nedařilo ani leknínům, ani rybám.

Do jezírka jsem nedávala žádnou filtrace, spoléhám na čištění vody kořeny rostlin, jako je prustka, skřípina, modráska, pomněnka bahenní a další.

12. září 2022 (některé rostliny léto nepřežily, ty, co to zvládly, začínají příchozími dešti ožívat)

Kteří živočichové se vám tam nastěhují?

Za těch 5 měsíců mohu říci, že jezírko je hojně využívané hlavně ptáky. Někteří tam chodí pít (vlaštovky), některé to mají jako koupání (kos, špaček, červenka). Jakmile tohle zjistila naše kočka, využila příležitosti a naučila se nenápadně číhat pod stromem a ptáky chytá a nosí je koťatům. To je holt příroda, s tím nic nenaděláme.

Pokud dáte jako já na břeh nějaké hezké větve, napůl ponořené do vody, budou na ně sedat vážky a do ponořených částí klást vajíčka. Jinak vážky rády sedají i na dlouhé listy kosatců.

12. září 2022 (do napůl ponořených větví kladou vážky svá vajíčka)

Na kolem kvetoucí rostliny poletují motýli (kakost, kyprej vrbice, pomněnky, ..).

Žáby jsem za těch 5 měsíců v jezírku zatím neviděla, a upřímně není divu, v tom horku a suchu by se tam asi nikomu stěhovat nechtělo. Platí ale pravidlo, že žáby k jezírku nenosíme ani nestěhujeme, časem se tam nastěhují samy. 🙂

Do jezírka jsem nasadila rybky (jesen zlatý), aby bylo na co koukat. A věřte mi, je to nádherný uklidňující zážitek. Sedět na břehu, pozorovat vodní hladinu a ve vodě se prohánějící rybky.

Nehledě na to, že krásu ještě umocňují odrazy okolních rostlin, stromů a dalších předmětů na vodní hladině.

12. září 2022 (sítina rozkladitá „Spiralis“)

Na kolik takové jezírko vyjde?

Vzhledem k tomu, že jsem si jezírko vykopala sama, nebudu počítat žádnou práci. Započítám-li tedy pouze materiál na jezírko o rozměru 5 x 4 m, rostliny a bílé oblázky na vstup do vody, dostaneme se na částku 10 tisíc Kč (ceny k dubnu 2022).

Pro představu cena některých položek:

  • jezírková folie: 3 950 Kč
  • flís do jezírka: 2 500 Kč
  • oblázky (říční štěrk): 1 000 Kč
  • vodní rostliny: 2 500 Kč
12. září 2022 (touleň srdčitá a vlevo máta vodní)

Začleňte kameny z blízkého okolí

Nutno podotknout, že kameny kolem jezírka jsem si navozila z okolí bydliště během posledního roku. Je dobré a esteticky vhodné začlenit do zahrady vždy kameny z blízkého okolí, neboť pak esteticky zapadnou do okolní krajiny a stanou se přirozenou součástí dané lokality. Alespoň pro typ jezírka blízkého přírodě je to nejvhodnější.

Více o tomto principu usazení píšu zde>>

12. září 2022 (žlutý puškvorec, kakost, touleň a máta)

Takže tolik asi ode mne co se týká vybudování jezírka. Uvidíme, co přinese příští rok, zda všechny rostlinky ve zdraví přežijí zimu apod. Na jaře se s vámi opět ráda podělím o zkušenosti.

Berte prosím tento článek jen jako můj názor, který nikomu nevnucuji a v žádném případě neříkám, že takto se to má dělat. Každý ať postupuje dle svého cítění a nastavení.

Držím palce! A budu ráda, když mi dáte vědět, jak funguje to vaše jezírko. 🙂

A pokud by vás zajímal vliv kamenů v zahradě, můžete se inspirovat v následujícím videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.