Nejkrásnější popínavky na pergolu

Je léto a všichni hledáme nějaký příjemný úkryt před horkem. Určitě stejně jako já sedáváte večer na zahradě a kocháte se okolními květy rostlin. Ale proč je nevyužít k zastínění pergoly a vytvoření příjemného klima?

Ale co na pergolu osázet?

Pokud se rozmýšlíte nad vhodnou volbou rostlin, nabízí se nepřeberné množství poměrně rychle rostoucích druhů. A mnohé z nich ještě k tom nádherně kvetou. A ty, co nekvetou, zase na podzim okouzlí zahradu barvou listů.

Za sebe mohu doporučit plamének (Clematis), kde si můžete vybrat z opravdu velkého množství barev…

V zahradě působí opravdu skvostně, pouze pozor na to, že musí mít „nohy ve stínu a hlavu na slunci“. Jeho kořeny a přízemní část nesnáší plné letní oslunění, zatímco pro kvetení je slunce žádoucí. Je tedy dobré před plamének vysadit nějakou nižší rostlinu nebo ho zasadit na místo, na jehož půdu nebudou dopadat letní paprsky po celý den.

Pokud byste chtěli přidat k posezení ještě nádhernou vůni, je tou správnou volbou růže. Růže je vůbec nejoblíbenější rostlina zahradních teras a vytváří nádherný romantický dojem. (Jak na romantickou terasu si přečtěte zde).

www.southernhospitalityblog.com

Brzy zjara vám nádhernou záplavu květů vytvoří vistárie. Kvete časně, ještě před bujným olistěním a její květy jsou opravdu nádherné. Posuďte sami …

Chcete-li zvolit něco opravdu rychle a bujně rostoucího, vyberte rdesno. Kvete bílými, celkem ne moc nápadnými květy, ale dokáže vytvořit velmi kompaktní a hustě rostlou hmotu, která se může hodit jako hluková clona nebo oddělení od zraků sousedů.

Na obrázku níže je na naší zahradě rdesno propletené se zimolezem (Lonicera), který se pne nad lavičkou a rdesno je směrem vpravo. Vidíte tu kompaktní hmotu, která si roste sama a občas ji zastřihnu pouze pro udržení chtěného tvaru.

Zimolez má navíc tu výhodu, že nádherně voní. Má takovou jemnou vůni podobnou jasmínu.

Kompaktní hmotu, i když za trochu delší čas, vám vytvoří nad pergolou i trubač (Campsis). Máme ho již dvacet let (úvodní snímek) a dá se pod ním sedět i za mírného deště. Návod na relaxační koutek u jezírka naleznete zde>>.

www.pinterest.com

Které druhy jsou vhodné do polostínu

Mezi rostliny, které nevyžadují plné osvětlení a jsou spíše ozdobné listem, patří přísavník (psí víno). Jak už sám název napovídá, tato rostlina má podobně jako břečťan přísavky, pomocí nichž se přichytává k povrchu. Takže na rozdíl od vistárie (otáčivá) nebo růže či trubače, vám přísavník a břečťan vytvoří na podkladu přísavky, které je mnohdy dost obtížné odstranit v případě, že se chystáte rostlinu vyměnit za jinou.

Ne, že by nešla rostlina z pergoly sundat, ale počítejte s tím, že na dřevě či na zdi budou i po zbylý čas vidět příchytná vlákna dané rostliny. Ale i přesto mám přísavník na plotu, kde utvořil krásný pokryv tak, že už nejsou plaňky skoro vidět a když si chceme odemknou vchod do lesa, těžko v přísavníkovém porostu hledáme klíčovou dírku. 🙂 A na podzim zbarvuje listy do červen, prostě nádhera…

Takže moji milí,

doufám, že inspirace máte hodně, a nyní vzhůru do promýšlení a plánování, ať na podzim můžete zasadit přesně ty rostliny, které vás budou těšit každé léto. A pokud máte chuť, stáhněte si zdarma eBook „Romantická terasa a jak na ni“.  Přeji Vám krásné léto. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.