Jaký zvolit lem na okraj záhonů

Mnoho lidí se mě ptá, čím nejlépe ukončit záhon, aby k rostlinám neprorůstala tráva z trávníku. Samozřejmě možností je více, tento článek je zaměřen na ukončení záhonu neviditelným plastovým lemem. Používám lem o výšce 10 cm a délce 12 m, který stojí běžně kolem 600 – 650 Kč. Dá se zakoupit v černé, hnědé a zelené barvě. 

Ideální je před samotnou prací položit lem rozmotaný na trávník a nechat ho na slunci nahřát. Lépe se s ním pak pracuje.

Vymezíme si tedy okraj záhonu a vytvoříme hlubokou rýhu tak, aby se do ní lem na výšku vešel. Ideální je, když lem končí s úrovní terénu. Jedině tak nám nebude vykukovat nad trávu a bude se později dobře sekat.

Jakmile máme vytvořenou rýhu pro umístění plastového lemu po celé délce záhonu, můžeme přistoupit k pokládce. Lépe se pracuje ve dvou, ale pokud to není možné, položíte jej i sami. Jen to dá trochu více práce, protože lem se dost kroutí tím, jak byl v prodejně smotán a zpevněn páskou.

Naměříme si tedy správnou délku a lem umístíme do rýhy, kterou jsme si připravili. Během pokládky rovnou zasypáváme z obou stran hlínou, jinak nám lem v zemi nebude držet, a jakmile popojdeme dál, vyjede nám ven.

Ideální je ho hned mírně přišlápnout z vnější i vnitřní strany, aby jej hlína zpevnila a mohli jsme pokračovat v pokládání až do konce záhonu.

Jakmile jej máme zahrnutý zeminou po celé délce, opět silně přišlápneme přihrnutou hlínu, aby byl lem pevný. Já jej raději ještě z vnější strany hned doseji travním osivem, pokud už vedle na záhonu není založený trávník. Osivo jakmile začne klíčit, okraj lemu zpevní a při deštích se hlína nebude odplavovat.

Jakmile mám lem položený, můžeme vysazovat rostliny. Nebojte se, že zpočátku bude vnější strana lemu vypadat trcohu nevzhledně, tráva vše brzy zakryje a lem nebude téměř vidět.

Toto je výsledek po půl roce od založený záhonu s plastovým lemem. Můžete jej přejet sekačkou a nepoškodíte jej. Pokud sekáte hodně nízko, můžete lem na některých okrajích záhonu zahlédnout, ale vypadá moc pěkně a není třeba se nad tím nijak pohoršovat.

Další zajímavé návody naleznete v klubu „Zahrada, která léčí“.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.