Proč potřebujeme „živou“ zahradu

V dnešní době si mnoho lidí pořizuje dům s pozemkem, kde si nechají na návrh zahradní firmy vybudovat zahradu, pokud možno bezúdržbovou. A zahrada někdy dopadne tak, že kolem vysokého plotu jsou vysázeny thúje s různými pomalu rostoucími koniferami, aby měl majitel se zahradou co nejméně práce. A to si myslím, je velká škoda.

Zahrada se dá propojit s člověkem mnohem více a hlouběji

Skoro se mi chce říci sofistikovaněji. 🙂 Nechme okolní přírodu nakouknout do naší zahrady a dejme jí možnost, aby se tam zabydlela. Mám na mysli nejen listnaté stromy a keře místo thújí a koniferů, ale třeba i malé zahradní jezírko nebo dřevěný plot, kamennou zídku a jiné prvky, které nalákají okolní drobné živočichy, aby se u nás na zahradě zabydleli. Tím uděláme největší radost našim dětem nebo vnoučatům a uvidíte, že tito noví obyvatelé si časem získají i vás.

Vyzkoušejte s dětmi vyrobit třeba hmyzí hotel nebo budku pro ptáky, aby vám na zahradě mohli zahnízdit a potěšili vás svým zpěvem (inspirace zde). Brzy zjistíte, že soužití prospívá zvířatům i člověku.

Je to opravdu nádherný zážitek, když se vám na slunné zídce v letních dnech vyhřívá ještěrka nebo se vám v bujných keřích uhnízdí rodinka kosů a vyvede tam mladé. Nám se například ke konci léta pravidelně stává, že nám ve stinných zákoutích zahrady rostou v mechu  houby babky. Věřím, že máte se svou zahradou podobné zážitky. 🙂

Živá zahrada je místem, kde plyne energie, kde je život

My lidé v dnešní době mnohem více než dřív potřebujeme kolem sebe zeleň a přírodu, abychom se tam mohli po práci zrelaxovat a načerpat sílu do dalších dnů. Mnoho lidí dnes pracuje převážně duševně a to s sebou nese poměrně velkou zátěž na psychiku. Dlouhé hodiny se musíme soustředit na zadaný úkol, mnohdy na něm pracujeme i pozdě do noci a jsme pod tlakem. Pak se cítíme vyčerpaní a síly nám ubývají. V takových chvílích mnozí z nás cítí, že potřebují dočerpat energii. Každý na to má svůj způsob, každému vyhovuje něco jiného.

Jsou však místa, která nám předat energii nemohou

My sice na chvilku pookřejeme, např. v kině, na nákupech nebo na romantické večeři ve dvou, ale není to nadlouho. Již druhý den ráno jsme v podobném rozpoložení jako den předtím. Je to převážně proto, že šlo pouze o naše chvilkové vzplanutí. Ty šaty, co jsme si včera koupili, nám sice udělaly radost, ale tak nějak vnitřně cítíme, jakoby nám něco chybělo, něco nehmotného, něco, co nám energii dodá na dlouhou dobu.

Většinou nám pomůže pobyt v přírodě, na horách, v zimě na zasněženém kopci nebo v létě na břehu nedalekého rybníka nebo na dovolené u moře. Pro někoho je ohromným zážitkem koncert nebo zajímavé divadelní představení, kde rovněž dochází k přenosu velkého množství energie.

Ti z vás, kdo potřebují stejně jako já po práci vyběhnout na zahradu a tam si odpočinout za zpěvu ptáků a cvrkotu všemožné havěti, mi  určitě budou rozumět.

Je třeba propojit zahradu se svým vnitřním vnímáním, abyste z ní měli pokud možno maximální užitek

V „živé“ zahradě to prostě žije a pulzuje energií. Je to živý organismus, který dýchá, roste, produkuje odpad, komunikuje mezi sebou. Rady, co bychom pro zahradu měli udělat, aby z ní vyzařovala síla přírody a aby nám v ní bylo krásně nejen po těle, ale i na duši, bych chtěla přinášet v tomto blogu. Rady, které vám chci předávat, platí pro jakoukoliv zahradu. 

Není nutné budovat čistě přírodní zahradu nebo zahradu permakulturní, pokud k tomu nemáte vztah nebo se vám čistě přírodní zahrada nelíbí. Nejde o typ zahrady, ale o to, jaké prvky do své zahrady přidat, upravit nebo zakomponovat, aby tam energie nestagnovala, aby přirozeně plynula a vaše zahrada „žila“.

Tím, že se propojíme se svým nitrem, se svým hlubokým vnímáním, dokážeme vnímat nejen sebe a své pocity, ale po krátké době intuitivně poznáme, která místa nám dělají dobře a dodávají energii.

Časem sami poznáte, kde a proč v zahradě neproudí energie a čím ji můžete podpořit

Úplně nejlepší je, když můžete mít na své zahradě nějaký vzrostlý strom (inspirace zde). Takový strom má silné vyzařování a dokáže svou energií harmonizovat celé okolí. Strom je energetickým bodem krajiny, kterou zaštiťuje a udržuje při životě. Stačí, aby byl tento energetický bod odstraněn a vývoj okolní krajiny se bude ubírat úplně jiným směrem nebo může dokonce strádat. Každý strom má jiné vlastnosti, specifické pouze pro daný druh. Proto každého z nás osloví jiný druh stromu. Stromy ovlivňují naše pocity a všichni víme, jak silně dokážou ovlivnit naši sílu a energii. Jaký blahodárný význam má pro nás pobyt v lese plném síly.

Naši kluci, když byli malí, trávili celé hodiny hraním v lese, který máme hned za domem, a jejich oblíbenou, téměř každodenní činností, bylo stavění lesních domečků. Vždy posbírali několik větviček, šišek, bukvic a mechu a stavěli domečky. Takto si vydrželi hrát celé dětství, pak si stavěli pro sebe a své kamarády bunkry z větví a chvojí. Myslím, že tohle je terapie k nezaplacení pro dnešní hyperaktivní děti.

Vědeckými výzkumy bylo zjištěno, prostory a výrobky konstruované ze dřeva posilují srdce, dřevěný nábytek zklidňuje srdeční rytmus a ve spánku jemně zpomaluje pulz. Dřevo nám poskytuje nejen energii stromů, ale i jejich moudrost. Takovéto podmínky mají blahodárné účinky na náš životní styl a prodlužují nám život. Proto by si i děti měli v zahradě hrát pokud možno s přírodními prvky, s vodu, se dřevem, mít možnost lézt na stromy, chytat brouky, pozorovat na kamenech vyhřívající se ještěrku a podobně.

Stejně tak nás ovlivňuje i energie rostlin, která je však jiná, není tak silná jako energie stromů. Je mnohem jemnější a klidnější. Tato jemná energie bylin a rostlin je nám v zahradě rovněž k dispozici. Jen se musíme naučit s ní pracovat. Je to stejné jako bychom před sebou měli sklenici s energetickým nápojem a stěžovali si, že jsme pořád bez energie. A přitom stačí pouze „nápoj vypít“, tedy naučit se tuto energii „živé“ zahrady vnímat, aby nám mohla předat svou sílu a klid. Můžete začít například formou meditace zde.

Pokuste se zakomponovat charakter vaší zahrady do okolní přírody tak, aby přirozeně splynuly

Pokud se kolem vaší zahrady vyskytují listnaté stromy, bude stříbrný smrk nebo jiné jehličnany působit v zahradě jako pěst na oko. Vysázejte místo jehličnanů listnaté keře, kde se zabydlí nejen ptáci užiteční pro vaši zahradu, ale listnaté keře či stromy do tohoto prostředí přirozeně zapadnou.

Pak vaše zahrada vytvoří jeden energetický celek s okolní přírodou, kde se budou lidé cítit dobře. Vaše duše ožije, protože uvnitř sebe budete vnímat soulad mezi vámi a okolní zelení a návštěvníci vaší zahrady to poznají. Budete rozumět stromům, vnímat jejich duši, a pokud se zklidníte, uslyšíte, jakým jazykem k vám hovoří.

A ž budete mít chvilku, zkuste si pro začátek pohovořit s duchem vaší zahrady. Každá zahrada má svou vlastní energii, která buď přirozeně plyne nebo naopak někde stagnuje. Promluvte si s duchem vaší zahrady a objevte to, co vám bylo dosud skryté. Objevte nový úhel pohledu na život v zahradě. Uvidíte, že budete příjemně překvapeni. 🙂

P.S. Chcete vědět, s jakou zahradou souzní vaše duše? Zkuste to zde>>

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Veronika napsal:

  Je radost číst takové články. Věřím, že lidi pochopí a živých zahrad bude přibývat.

 2. Milan napsal:

  Krásný večer,
  děkuji za krásný článek a ihned jsem jej sdílel. Je to účasně pěkně napsané :). Věřím, že to bude pro další lidi inspirací pro smysluplné zušlechtění jejich zahrady. Děkuji.

  • Jiřina Koppová napsal:

   Děkuji za milá slova,
   jsem ráda, že to vidíte stejně. Nic bych si nepřála víc než to, aby se lidé naučili vidět krásu jejich zahrady trochu jinýma očima, očima přírody. Ale myslím, že takových lidí je a bude čím dál víc. Mějte se krásně. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.