Zahrada jako motýlí pastva

Vytvořte si v zahradě působivý prostor pro motýly, který je naláká na jejich oblíbené druhy. Inspiraci poskytne sama příroda, kde jsou právě tyto obyčejné rostliny, vyskytující se na každé mezi, lákadlem pro mnoho druhů běžných motýlů, od babočky až po otakárka. Je pamatováno i na rostliny, které potřebují ke svému životu housenky motýlů.

Jak můžeme vytvořit spirálu z rostlin?

Běžné nízké luční druhy jsou zasazeny do jakési spirály z kamenů nebo můžeme použít i staré cihly. Spirála by měla stoupat směrem ke středu, přičemž mezery mezi materiálem (kameny, cihlami) vyplňujeme zemí. Na spodním konci je malý vodní otvor, střed se stává směrem nahoru stále sušší.

mein-schoener-garten.de

Toto uspořádání působí v zahradě velmi hezky a díky kamenům je i v brzkých jarních měsících pro rostliny příjemně prohřáté.

Toto místo v zahradě můžeme doplnit zajímavými keři (více o tom zde), jejichž květy motýli rovněž využívají. Je to například komule, které se také říká motýlí keř a jejíž květy jsou pro motýly velkým a chutným lákadlem.

Zajímavý a na pohled atraktivní je i dub letní (Quercus robur fastigiata) sloupovitého, štíhlého vzrůstu.

Svída krvavá vám bude zahradu zdobit nejen během sezóny (má zajímavou žilnatinu listů a krásné bílé květy), ale hlavně v zimě svými krvavě červenými větvičkami.

svída krvavá v zimě

A jaké že luční druhy si můžeme do spirály zasadit?

Většinou se jedná o druhy, které běžně najdeme na mezi či na okraji louky. Když budeme postupovat opatrně a s rozmyslem, můžeme si malý trs v přírodě vyrýpnout a doma zasadit.

  1. jetel luční (výška 15 – 80 cm)
  2. kyprej vrbice ( výška 50 – 70 cm)
  3. hrachor luční (výška 30 – 60 cm)
  4. sadec konopáč (výška 50 – 150 cm)
  5. česnáček lékařský (výška 30 – 90 cm)
  6. kopr vonný (výška 60 – 120 cm)
  7. šalvěj luční (výška 60 – 70 cm)
  8. hadinec obecný ( (výška 30- 100 cm)
  9. lnice květel ( (výška 20 – 60 cm)
  10. kapusta ( (výška 20 – 30 cm)
  11. iberka vždyzelená (výška 20 – 30 cm)
  12. sléz (výška 40 – 60 cm)
  13. štírovník růžkatý (výška 20 – 30 cm)
  14. vřesovec pleťový (výška 20 – 30 cm)
  15. podkovka chocholatá (výška 10 – 25 cm)
  16. mateřídouška obecná (výška 10 – 40 cm)

Určitě se spolu shodneme, že každý z nás rád sedává v zahradě na místech, kde může pozorovat včely, létající z květu na květ, čmeláky nebo právě motýly. Věřím, že to máte podobně jako já, jinak byste tento článek nečetli. 🙂

Ale co je hlavní!

Nechte v zahradě také kousek neuklizeného koutu zarostlého kopřivami nebo i křovím

Budou se zde totiž líhnout housenky tolik potřebné k tomu, abyste na vaší zahradě nějaké motýly vůbec zahlédli (více o tom zde).

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.