Kocháte se barvami podzimu a rádi byste měli barevnou scenérii i na zahrádce? Nechte se inspirovat zahradními návrhy a zvolte si druhy, které vašemu prostoru nejvíce vyhovují.
Pro podzimní barevnost vysazujeme především druhy měnící v průběhu podzimních měsíců své olistění. V zahradě vyniknou druhy solitérní (osamoceně rostoucí), které upoutají buď svým habitem, zvláštností jehličí (pamodřín) nebo barvou listí.
Co se týká keřů či nižších druhů rostlin, je dobré kombinovat více barevných polštářů, ale zase ne moc, pouze střídmě. Moc barev by mohlo ve výsledku působit až moc rušivě, a to podzimu nesluší. Podzim se obdobím klidu, zpomalení, a proto i barvy by měly plnit podobnou funkci. Pohled na zahradu by v nás měl vyvolávat podzimní rekapitulaci, zklidnění po sezónních pracích v zahradě, možnost odpočinku pod nádherně zbarveným stromem.
A: Tavolník prostřední (Spiraea media „Blue Kazoo“) – modrá forma, jedná se o nízký druh tavolníku o výšce zhruba 60 cm, zprvu se sivě modrými, pak spíše zelenomodrými lístky s červeným nádechem, je velmi odolný mrazu.
Pokud byste nesehnali právě tento druh, můžete nahradit např. krásně ozdobnou cesmínou (Ilex), která vám i pod sněhem bude zdobit zimní zahradu svými zářivě červenými plody. A pokud ji budete zastřihávat na vámi požadovanou výšku, udělá kompaktní keř s velmi dekorativními ozubenými listy. A navíc ji můžete použít do vánoční výzdoby.
B: Jalovec poléhavý (Juniperus procumbens „Nana“) – tvoří hustý sivý až stříbrný koberec, mladé výhonky jsou bělavě sivé, výška max. 25 cm. Miluje plné slunce, v polostínu řídne.
C: Ořechoplodec (Caryopteris x clandonensis) – krásně kvetoucí půdopokryvný keř s max. výškou do 60 cm, s nápadnými modrofialovými květy. Mám doma, kvete od července do září a je opravdu nádherný.
D: Jiřina (Dahlia) – nádherná rostlina, kterou je třeba na zimu vyndat ze země a její hlízy uskladnit ve sklepě. Za tuto péči se vám odvděčí božskými květy po celé pozdní léto až do podzimních mrazíků. Dovede rozzářit každou zahradu (více zde).
E: Zanice (Diervilla) – jedná se o rychle rostoucí keřík s načervenalými větvičkami, vyžaduje slunnou polohu příp. polostín. Existuje několik odrůd, které se liší vzrůstem i barevností.
Pokud byste nesehnali, lze nahradit rozchodníkem (Sedum), který má efektní růžovočervené květy (obr. vpravo) nebo nádhernými chryzantémami.
F: Astra (Aster oblongifolius) – určitě všichni známe krásné květy aster zářících do dáli, tento druh je navíc s vonnými jasně modrofialovými květy.
G: Rudbékie (Rudbeckia fulgida) – nádherná trvalka, která svými žlutými či oranžovými květy dokáže rozzářit podzimní zahradu, dokáže být dekorativní i po odkvětu. Výška rostliny kolem 1 m, dají se koupit i nižší druhy.
H: Ozdobná jabloň (Malus „Sugar Tyme“) – jasně zelené listy na podzim krásně žloutnou a zahradu zdobí rovněž svými malými dekorativními jablíčky.
Tento strom lze nahradit např. různými druhy ozdobných javorů (Acer palmatum, Acer circinatum), jejichž listy jsou na jaře jasně živě zelené, později světle zelené s nápadným podzimním vybarvením, které závisí na půdních podmínkách a počasí. Krásné zbarvení udělá na podzim i jinan (Ginkgo).
Každopádně ať už si na zahradu zvolíte jakýkoli ozdobný podzimní prvek, vždy platí, že strom či vyšší keř dodá zahradě asi to největší kouzlo a na první pohled upoutá návštěvníkovu pozornost. Mimochodem v podzimní zahradě se nádherně vyjímají vysoké druhy trav (inspirace zde).
A jestli vás zajímají důvody, proč byste měli mít u domu strom, mrkněte sem.
Zdroj úvodního obrázku: www.bhg.com