Rádi byste změnili zahradní design?

Řešíte okrasnou zahradu a její rozvržení? Přemýšlíte nad rozvržením a skladbou zahrady a chcete, aby působila uvolněně a přirozeně? Snažte se zakomponovat přírodní materiály.

Každý rok mě baví přemýšlet, co na zahradě udělat nebo zasadit trochu jinak, abych cítila obměnu energie a nový vítr do plachet. Pokud i vy máte tendence občas sem tam na zahradě něco změnit, zde je pár rad…

Vždy se snažte si vaši zahradu uzpůsobit tak, aby se tam líbilo vám samotným, nekoukejte na moderní výstřelky a na to, co právě teď propagují reklamy.

Hlavní je, abyste tam vy byli šťastní a cítili se uvolněně.

Abyste tam dokázali relaxovat a zahrada pro vás byla spojená s místem odpočinku a čerpání nových sil. Pokud se podíváte na zahradu a přepadne vás svíravý pocit, co všechno ještě musí udělat, ostříhat a které části prořezat či přesadit a nečiní vám to radost, je někde něco špatně. Patrně si na sebe nakládáte více věcí, než by vás uspokojilo a činilo šťastnými.

Zkuste si se zahradou jen tak pohrát pro radost a udělat jen drobné, možná nepatrné změny.

Toho docílíte několika jednoduchými prvky:

  • použijete přírodní materiály (dřevěnou lavičku, palisády na okraje trávníku, dřevěný či živý plot, kompostér ze dřeva či větví,..)
  • ponecháte zahradě její vzdušnost a nepřeplácáte ji
  • nebo naopak, pokud se tam cítíte stísněně, prořezáte staré keře, větve stromů a provzdušníte ji tím, že rozšíříte plochu trávníku nebo přírodního porostu

  • budete brát v úvahu životní prostor rostlin – tedy , do jaké výšky a šířky se za pár let rozrostou
  • ujasníte si, k jakému účelu zahradu převážně využíváte (např. využití hlavně pro děti, nebo spíše okrasná a relaxační zahrada, druhý „obývák“, kde žijete po většinu sezóny..)
  • zakomponujeme vodní prvek (pokud možno), klidně i malinké jezírko, ale věřte, že vaši zahradu to neskutečně podpoří a budete se v přítomnosti vody cítit velice dobře
  • no a samozřejmě klademe důraz na výběr vhodných rostlin (do stínu, na slunná stanoviště, zda vysoké či poléhavé, stromy nebo jen keře, zda potřebujeme rostliny půdopokryvné, abychom přirozeně zakryli nevzhledný terén, apod.).

www.usefulgardenideas.com

A protože se vše do tohoto článku nevejde, můžete mrknout na pár mých nákresů a rad zde.

Další inspirace:

Jak nalákat ptáky do zahrady

13 důvodů, proč si u domu zasadit pěkný strom

Vybudujte působivou zahradu na úzkém prostoru

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.