Čím podpořit léčivé účinky ve vaší zahradě?

Role rostlin a zahrad při léčení je stará. Již staří Číňané používali léčivé byliny. Řekové postavili chrám pro svého boha léčení Aesclepia, zasazený mezi minerální prameny, koupaliště a léčivé zahrady. Během posledních desetiletí lékařská komunita znovuobjevuje léčivou sílu zahrad. Mnoho zahraničních nemocnic a zdravotnických zařízení začleňuje do svého okolí zelené prostory a zahrady; zahradnické terapeutické programy jsou často důležitou součástí léčby pacienta.

Jak toto vše podpořit doma ve své zahradě?

Dnes již lékaři a výzkumní pracovníci vědí, že pokud v zahradě zažíváme vzrušení a touhu, vyplavuje se nám do krve hormon dopamin, který je odpovědný za vznik motivace a emocí. Jeho nedostatek se v poslední době dává do souvislosti s Alzheimerovou chorobou.

Kdo je odpovědný za váš skvělý pocit ze života?

Je to právě neurohormon dopamin, který vzniká v mozku a je odpovědný za pocit štěstí a radosti a zásadním způsobem tak ovlivňuje naše emoce. Dopamin nás motivuje k dosažení našich cílů a tužeb, jeho zdravá hladina vede k tomu, že svět vnímáme pozitivně. Nízká hladina může naopak vyvolat depresi, smutek a negativní smýšlení.

Kdy mozek produkuje dopamin

V momentech, kdy se nám něco povedlo, kdy z toho máme radost a očekáváme odměnu, v tu chvíli mozek zvýší produkci tohoto neurohormonu. Když nám někdo něco pochválí, když dostaneme pozitivní zpětnou vazbu, když uděláme nějaký úkol nebo zvládneme něco obtížného, mozek produkuje dopamin, abychom měli touhu tuto činnost opakovat.

Příroda je prostě geniální!

Vytvořila dopamin jako prostředek k přežití. Když se po nějaké činnosti cítíme dobře, motivuje nás to k tomu, abychom tuto činnost opakovali. Všimněte si, že příroda a naše vnitřní nastavení je uzpůsobené k tomu opakovat nám milé a příjemné činnosti, nikoli se babrat v těch, co se nám nepovedly a donekonečna je probírat v hlavě.

Naopak nízká hladina dopaminu, tedy nedostatek vzrušení a touhy, může způsobit Parkinsonovu chorobu, ztuhlost svalů, chvění nebo poruchy chůze. Tolik zahraniční výzkumy.

Zažijte v zahradě vzrušující pocit každý den

Pobývejte ve své zahradě kdykoli to bude možné, nalaďte se na ní, propojte se s tím silným zdrojem a nechte na sebe působit její sílu. Rostliny nám poskytují inspirativní barvy a zajímavé barevné tóny. Můžeme se zaposlouchat do relaxačního zvuku vody nebo jen tak pozorovat návštěvu volně žijících živočichů. 🙂

Zrovna včera večer upoutala můj pohled tráva pohybující se v záhonu. Bylo mi to divné, tak jsem se šla podívat a viděla jsem velkou žábu, která poskakovala mezi rostlinami. V duchu jsem jí poděkovala za to, že redukuje počet už tak dost přemnožených plžů a vzpomněla jsem si na jejího potomka, malou žabku, kterou jsem na jiném místě záhonu našla o den dříve. Ano, jsou tu každoročně a já z nich mám opakovaně radost, jen když je vidím. A o tom přesně to je.

Nadchněte se pro něco, kochejte se pohledem vůní, hmatem…

Zkuste příště na zahrádce vnímat i pozadí toho, co děláte. Když budete mít ruce v zemi, zaměřte svou pozornost na vůni čerstvé země nebo příjemná vůně okolo kvetoucích rostlin a keřů, vychutnejte si ranní prozpěvování ptáků v zahradě nebo vážek poletujících nad jezírkem.

Můžete pozorovat nebo vyfotit zajímavé motýly sedající si na květy nebo ještěrku vyhřívající se na sluníčku. Nádherný zážitek poskytují i nevšední květy rostlin, jako je třeba okrasný česnek, kdy můžeme pozorovat světlo pronikající mezi jeho dlouhými tyčinkami apod.

Já třeba miluji pozorovat okvětní plátky kosatce, kdy vždy opakovaně žasnu nad kouzlem přírody, kdy dokáže vytvořit tolik záhybů, chloupků a barevných odstínů, až oči přecházejí. Můžete se dotknout sametové hebkosti okvětního plátku nebo se ho dotknout listů pohybujících se ve větru.

Takto se dá využít léčivá síla zahrady

Nemusíte pouze pozorovat barvy a květy, ale mě osobně nabíjí a hodně zklidňuje pohled na různé odstíny zelené. Na to jsou specialisté hlavně bohyšky (Hosta) nebo dlužichy, u nichž se ráda kochám zajímavou žilnatinou jejich listů.

Pokud jste stejně naladěni jako já a milujete čerpat ze své zahrady to její kouzlo a nechat ho na sebe působit, možná by vás mohl oslovit kurz, kde se budeme společně ladit na léčivou sílu vaší vlastní zahrady nebo okolní přírody.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.