Jak opticky zvětšit malou zahradu

Pořídit si v dnešní době pozemek, je finančně velmi nákladné. To je také jeden z důvodů, proč máme u domu pouze malou zahrádku (pokud vůbec nějakou). Ale nezoufejte, i s malou zahrádkou se dají dělat velké věci.

Doma máme malou zahrádku i obří zahradu s ovocným sadem. A kupodivu ta malá plocha mi přirostla k srdci mnohem víc. Bylo tam totiž mnoho možností, jak ji pojmout. A některé z nich si ukážeme na přikladech.

Lidé vytvářejí na malých zahradách většinou toto:

www.hroomy.com

Nic proti tomu, je to jednoduchá varianta, a pokud se v ní člověk cítí dobře, pak splňuje svůj účel a je to tak v pořádku. Z mého pohledu je spíše škoda nevyužít tento prostor a rozčlenit ho na různé části, které by přitahovaly pohled návštěvníka.

Tedy udělat zahradu více členitou…

V pozadí vidíme trvalky a nízké keře, které se ještě trochu časem rozrostou, ale už teď možná cítíte, že by na zadní (protější) stranu mohly být osázené keře většího vzrůstu a pokud možno i strom. Zanikl by bíle natřený plot, který by překrývala zeleň a my bychom se necítili tak ohraničení. Prostor by se opticky zvětšil a zelená barva by dodala zahradě větší přirozenosti. (inspirace zde)

Třeba takto…

www.gartendesign-lauenstein.de

Pokud vám nevadí strohé přímé linie, působí tato zahrada čistým (pořádkumilovným) dojmem. Vše má své místo, záhony jsou jasně ohraničené a zadní část zahrady přirozeně přechází a splývá se svým okolím. Tak to má být.

Pokud nechcete přímé linie, zkuste toto:

www.fugar.sepatula.com

I přesto, že zahrada nění nijak široká, byste to do ní na první pohled neřekli. Nerovné linie běžící podél záhonů plochu zahrady opticky rozšiřují a tím jí dodávají zvláštní kouzlo. Více o tom v kurzu Zahrada jako harmonicky propojený celek.

Působí, jako by za každým rohem měla své tajemství, které nás nutí jít se tam podívat. A díky kvetoucím rostlinám do zahrady nalákáme i včely a motýly.

Takové zahrady mám moc ráda. 🙂 Není to nuda a hned se vám chce se tudy projít a jít to prozkoumat. A k tomu miluji, když jsou v zahradě stromy, které jí dodávají majestátnost a drží energii celého okolí (inspirace zde).

Zvlněný terén, nerovné linie

Pokud chcete přitáhnout pohled návštěvníka na určité místo, zvolte výrazné zahradní doplňky. Například sošku, vázku, fontánu, jezírko, krmítko, lavičku, kůlnu… Ale pozor! Nic se nesmí přehánět – těchto výrazných prvků opravdu jen ojediněle. A zvlášť do malé zahrady!

návrh zahrady

A opět mé milované stromy. Nijak nezakrývají výhled, poskytují útočiště pro ptáky a na podzim zkrášlí zahradu barvou svého listí.

Skoro se mi chce jít podívat, kam ten potůček asi teče? Třeba v něm budou nějaké rybky? Poletovat vážky nebo je tam ukrytá lavička?

V popředí vidíme odkvétat rododendrony, které v době květu vykouzlí tu pravou nádheru, zvláště když jsou poskládané z různých barev. Díky nerovným liniím se zahrada opticky rozšiřuje a zároveň je díky keřům a stromům odkloněn ruch z okolní zástavby.

Pokud nemáte dostatek prostoru, zkuste vykouzlit ten pravý ráj z malé zahrady, třeba jako já:

Pro tyto zahrady mám slabost já. Uplatnila jsem kámen, dřevo i vodní prvek vzadu u vstupu do lesa, kde mám malé jezírko. 🙂

Najdeme zde nepřeberné množství trvalek, které kvetou postupně po celé léto, včetně keřů zakrývajících plot. V takovéto zahradě je radost posedět a úplně z ní cítím energii na každém kroku. Kolem mne bzučí včely, poletují motýli, v keřích hnízdí ptáci. Tak to má být. Zahrada má být živý organismus a působit jako celek. 🦔🍀🐞

Takže můžete se nechat inspirovat a vybrat si dle libosti. 🙂

Potřebujete nápad pro svoji zahradu? Zkuste kurz Zahrada jako harmonicky propojený celek, kde je nepřeberné množství rad a spousta videí, jak si vykouzlit ten pravý ráj. 🌿🍂🐛🌺

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Názvy rostlin napsal:

  Dobrý den paní Koppová,

  děkuji za moc pěkný, inspirativní článek o malých zahradách.

  Mohla by jste mi prosím napsat názvy rostlin a keřů z předposledního obrázku tohoto článku ?

  Nejsem ještě tak zběhlá v rostlinách, levanduli jsem poznala, ale zajímaly by mě keře z levého spodního rohu a také co je to za krásný strom zhruba uprostřed 🙂

  Moc děkuji a přeji pěkný den.

  • Jiřina Koppová napsal:

   Dobrý den, paní Terezo,
   jsem ráda, že Vás článek inspiroval. 🙂 Na obrázku v popředí jsou do kulata zastřižené keře: mochna křovitá (Potentilla fruticosa) a pak bíle panašovaný brslen Fortuneův (Euonymus fortunei). Ten se většinou moc netvaruje, ale tady to vypadá také efektně. Jinak strom (po obou stranách) je štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), určitě znáte také pod pojmem „zlatý déšť“. Má krásné dlouhé hrozny květů žluté barvy. Další stromy jsou hodně vzdálené, takže nechci hádat.
   Snad jsem Vám pomohla.

   Mějte se krásně, Jiřina

 2. rozvětvený strom napsal:

  Věděla by jste prosím ještě ten rozvětvený strom uprostřed obrázku, který vypadá jak olivovník, ale určitě nebude ? 🙂
  Moc děkuji

  • Jiřina Koppová napsal:

   No klidně by to mohl být olivovník nebo také hlošina, ale ta má trochu delší a užší listy. Já bych volila podle sebe a dala bych si na zahradu tomu podobně vzrostlý strom, obrázek je spíše takovým návodem, jak na to jít. Nižších stromů s široce rozvětvenou korunou je více, třeba vilín, kalina vonná, apod.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.