Znáte žluťuchu?

Tato málo známá trvalka příbuzná pryskyřníkům je totiž v zahradách velmi atraktivní a je ideální pro ty, kdo dávají přednost jemným drobným kvítkům. Svou výškou a jemným květenstvím působí totiž v zahradě vzdušným a nenuceným dojmem. A přesně to v léčivé zahradě potřebujeme.

Žluťucha nádherná

Žluťuchy dělíme na několik druhů. Žluťucha nádherná (Thalictrum rochebrunianum) vyžaduje stín nebo polostín a vlhčí půdu. Vysazujeme ji tedy často ke stromům či keřům, kde tvoří příjemné zátiší. Můžeme ji mít i jako solitér, aby lépe vynikla. I když dle mého názoru společnost dalších zelených rostlin a keřů je pro ni ideální. Kvete od července do září, po opadu okvětních lístků zbydou na stonku žluté květní tyčinky, které působí velmi hezky.

Žluťucha orlíčkolistá

žluťucha orlíčkolistá

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegifolium) není tak vysoká jako předchozí druh, dorůstá do výšky max. 1 m a její květenství jsou bohatší a hustší, jak je vidět na obrázku. Má opět nádherně jemnou lila barvu a daří se jí v polostínu s mírně vlhkou půdou. Kvete od května do července.

Žluťucha žlutá

žluťucha žlutá

Žluťucha žlutá (Thalictrum flavum) má oproti výše jmenovaným druhů žlutě zbarvené květenství a poměrně robustní růst, který se hodí právě do stínu či polostínu pod stromy nebo mezi keře. Svým vzhledem tak oživí nudná zákoutí nebo vnese oživení tak, kde je nadbytek monotónní zeleně.

Dorůstá do výšky 1,5 m a kvete od června do července. Její květy lákají velké množství včel a motýlů.

Žluťucha Delavayova

Žluťucha Delavayova (Thalictrum delavayi) může být zakoupena i v této krásné bílé variantě a v kombinaci s jejími fialově kvetoucími příbuznými jsou v záhonu nepřehlédnutelné. Hodí se výborně mezi jehličnaté dřeviny, na oživení ploch stříhaných buxusů a dalších zelených dřevin.

žluťucha Delavayova „Album“

Tato žluťucha má podobné nároky jako výše jmenované, tedy stín či polostín, vlhkou půdu a dorůstá výšky kolem 1,5 m. Žluťuchy můžeme pěstovat i v přenosných nádobách, ale pak musíme dbát na dobrý odtok, aby půda nezůstávala přemokřená, a v zimě nádobu obalit pytlovinou či jiným materiálem, abychom rostlinu chránily před promrznutím zeminy.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu inspirovala a že zkusíte tyto nádherné rostliny zakomponovat do své zahrádky. Odvděčí se vám krásným a harmonickým dojmem a vzdušnou lehkostí. 🙂

Pokud potřebujete pomoci vytvořit harmonickou zahradu jako jeden propojený celek, mrkněte zde.

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Vierka napsal:

    Prosím vás kde kúpim zlutuchu nádhernú už ju dlho nemôžem zohnať ďakujem veľmi pekne

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.