Představte si, že ve svém domě chcete vytvořit léčivý prostor.
Jaké barvy byste použili na stěny, koberce, nábytek? Jaké vzory? Jaké rostliny, umělecká díla a další předměty byste použili a jak byste je uspořádali? Jaké osvětlení byste vybrali? A co zvuky? Zvolili byste hudbu, jemné zurčení vody nebo jen ticho? Jak by váš dům voněl?
Zde je několik otázek, nad kterými byste se měli zamyslet, abyste rozklíčovali, které prostředí je pro vás léčivé.
Máte raději barvy světlé nebo tmavé? Každý bude mít jinou reakci na barvu, některé z našich reakcí jsou ovlivněny naší kulturou, naší citlivostí na světlo a našimi minulými zkušenostmi (např. jaké barevné doplňky měl váš dětský pokoj).
Různé složky přírodního prostředí přitahují různé lidi. Léčivé prvky najdete v městských zahradách, městské krajině, přírodních či permakulturních zahradách, nemluvě o zahradě meditační. Rovněž tak u různých jezírek či rybníků.
Pokud zjistíte (připomenete si), co vám dělá dobře, můžete si kousek tohoto vám příjemného prostoru přenést do interiéru bytu či domu a kochat se z přírodního prostředí i v zimním či přechodovém období.
Indentifikujte si to, v čem nacházíte uzdravení!
Já o sobě vím, že potřebuji být co nejvíce obklopena živými rostlinami. Bez toho nemůžu být, dobíjí mě energií, mnohdy mám pocit, že si ji vzájemně vyměňujeme 🙂 a mou tendencí, mnohdy na úkor prostoru domu, je být pokud možno obklopena rostlinami či přírodními prvky, kde to jen půjde. Samozřejmě, že pak narazím na taková úskalí, kdy pokojovým rostlinám se daří na místech nejblíže oknu či dveřím a ostatní rohy a kouty se musí spokojit s náhradními přírodními prvky. Ale ani to mne neodradí od toho obklopit se co nejvíce těmi „akumulátory energie“.
A co vy?
V takové kanceláři se musí pracovat jedna radost. 🙂
Světlo lze definovat mnoha způsoby, konkrétně podle typu, zdroje a barvy. Téměř všechna vnitřní prostředí musí používat umělé zdroje světla, ale je jich mnoho a různorodé. Vyberte zdroje světla a typy světla, které považujete za nejhojnější.
Hlavně nikdy nezapomínejme na co nejvíce přirozeného světla, které dodá našemu prostoru příjemnou (a hlavně přirozenou) atmosféru. Dům pak „dýchá“ a my se tam cítíme příjemně.
Pokud si máme doma vytvořit svůj léčivý koutek, tedy místo, kde se budeme cítit skvěle a budeme si sem chodit pro pravidelnou dávku energie nebo za účelem relaxace, je nanejvýš žádoucí být obklopen živými organismy, tedy nejlépe rostlinami.
Můžeme zvolit vysoké druhy pokojových rostlin (palmy, fíkusy, banánovník, atd.) nebo stálezelené druhy či druhy kvetoucí pro ty z nás, kteří milují barvy. A pokud vám doma zrovna nic nekvete, zkuste si pomoci aranžováním různých květinových doplňků.
Chtěli byste trvalý zvuk vody tekoucí v malé fontáně? Nebo byste dávali přednost konkrétní hudbě nebo CD lesních nebo oceánských zvuků? Nebo je pro vás ticho nejklidnější?
Na mě osobně působí uklidňujícím dojmem ticho okolní přírody nebo zpěv či štěbetání ptáků, když otevřu dveře do zahrady. Taková ta pravá přírodní scenérie a hned se člověk cítí lépe.
Dnes už se dají pořídit CD s nahrávkami zvuků přírody pro ty, kteří nemají možnost pobývat co nejvíce v otevřené přírodní krajině. Tyto nahrávky působí opravdu mile a relaxačně a mohu je jen doporučit.
Přeji vám, ať se ve svém domácím prostředí cítíte co nejlépe, a ať vám vaši zelení kamarádi dělají radost tak jako mně. 🙂