Schizandra – rostlina se silnějšími účinky než ženšen

Potřebujete-li v zahradě zakrýt nevzhledný kout či plot, zkuste popínavou liánu schizandru. Jedná se o liánovitou rostlinu s českým názvem klanopraška čínská, více známá svým latinským označení Schizandra chinensis, která v našich podmínkách dorůstá oproti své domovině do pouhých 6 metrů.

Její výhodou je vysoká odolnost proti mrazu, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, kdy ji máme na zahrádce již několik let, v zimě v celkem dost nehostinných mrazových podmínkách ve stínu lesa, a nečiní jí to nejmenší problém. Naopak – vyhovuje jí mít kořeny ve stínu a pnout se na sluníčku po pevné opoře.

Tato liána není náročná na pěstování (celý rok se o ni nemusíte starat), pouze trvá zhruba 5 let, než začne plodit. Ale jinak svou funkci pokrytí nevzhledných ploch plní dokonale, a brzy vám poroste vše, co potřebujete. Dá se spolehlivě usměrňovat (na jaře ji vždy trochu ostříhám), a vytváří nádherný porost se zajímavými listy, které mají zvláštně zelený nádech.

Mám tuto rostlinku moc ráda, její porost je opravdu hustý, a pokud potřebujete zakrýt místo před pohledy sousedů, není nic lepšího.

A ještě ke všemu vám začátkem října přinese bohatou úrodu léčivých plodů. Já plody vždy nechám raději přejít prvními mrazíky, jdou pak snáze od stopky. Je pravda, že některá literatura doporučuje jíst plody nejlépe v syrovém stavu, ale věřte mi, to se fakt nedá. 🙂

Uvádí se, že se jedná o plody pěti chutí, ale vnímám na jazyku jen tu jednu, a sice hodně kyselou. Každopádně nic nám nebrání tomu, abychom si plody usušili na zimu a můžeme si je pak přidávat do ovesných kaší nebo čaje, kdy už je jejich chuť normální.

Čím jsou tedy plody tak účinné?

Na organismus má schizandra povzbudivé účinky, působí jako prevence proti chřipce a nachlazení. Dokáže upravit hladinu krevního cukru a cholesterolu, podporovat soustředění a práci nervové soustavy. Uvádí se, že její účinné látky dokážou obnovit i poškození jater a jako přírodní afrodiziakum zvyšují potenci  hlavně u mužů. Rovněž se jejich užívání doporučuje při rekonvalescenci po těžkých úrazech nebo vysoké fyzické námaze. Mají na naše tělo omlazující vliv a jsou účinným prostředkem na zmírnění depresí.

Kdo nemá možnost pěstovat tuto liánu doma, může si v lékárně nebo prodejně s bylinkami koupit sušené plody nebo tinkturu z těchto plodů. Dokonce některé firmy nabízejí i marmelády nebo med s příměsí schizandry. Tak ať vám zachutná…

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.